Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Románia továbbra is a legfontosabb alternatív útvonalat jelenti az ukrán gabona és egyéb termékek exportja számára a Kijev által a Fekete-tengeren kialakított saját folyosó mellett – jelentette ki csütörtökön az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik magas rangú illetékese.
2024. január 12., 10:122024. január 12., 10:12
Mint ismeretes, Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre. A kijevi kormányzat azután kezdte el használni a konstancai kikötőt, hogy Oroszország 2022 februárjában történt inváziója miatt leállították a saját fekete-tengeri kikötőiken keresztül történő szállítást.
szemben a 2022-es 8,6 millió tonnával – írja a Reuters .
Az év második felében azonban csökkent a tranzitmennyiség, miután Oroszország többször is támadta Ukrajna folyami kikötőit a Romániával határos Duna-szakaszon.
Jim O'Brien, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára egy csütörtöki tájékoztatón elmondta, hogy
„Úgy látom, hogy ez a jövőben is hasonló formában folytatódik” – mondta O'Brien újságíróknak.
„Ahhoz, hogy talpra álljon, Ukrajnának exportálnia kell. Úgy gondolom, hogy már a mostani exportszint fenntartása – körülbelül hétmillió tonna gabona és további körülbelül egymillió tonna egyéb termék havonta – több mint 25 milliárd dolláros éves GDP-t jelentene az ukrán gazdaság számára.
– mondta az amerikai illetékes.
O'Brien és az Európai Bizottság mobilitásért és közlekedésért felelős főigazgatója rendszeresen találkozik román, moldovai és ukrán tisztviselőkkel, hogy megtalálják a gabonaszállítási kapacitás növelésének módjait.
Eközben Edgars Rinkevics lett államfő csütörtökön Rigában azon a sajtótájékoztatón, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott, kijelentette: itt az ideje, hogy a partnerországok megváltoztassák Ukrajna támogatásával kapcsolatban az „ameddig szükséges” sablonnyilatkozataikat, és inkább a teljes győzelemig való támogatásról beszéljenek az Oroszország indította háború kapcsán.
„Véleményem szerint eljött az idő a hangsúly megváltoztatására. Gyakran mondtuk, hogy addig támogatjuk Ukrajnát, ameddig szükséges. De a
– hangoztatta Rinkevics. Biztosított afelől, hogy Lettország továbbra is segítséget nyújt Ukrajnának állami és társadalmi szinten.
Kiemelte, hogy a már nyújtott támogatás értéke meghaladta Lettország GDP-jének egy százalékát.
A lett államfő elmondta, hogy tájékoztatta Zelenszkijt a következő lett katonai segítségnyújtási csomagról, amely tarackokat, tüzérségi lövedékeket és páncéltörő fegyvereket tartalmaz majd.
Közölte azt is, hogy Ukrajna és Lettország együttműködési megállapodást ír alá drónok gyártásáról, továbbá egy megállapodást az ukrajnai újjáépítéshez nyújtott segítségről.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
szóljon hozzá!