Kolozsváron átlagosan 2410 euró/négyzetméteres áron keltek el az otthonok, ami 14 százalékos növekedést jelent egy év alatt
Fotó: Jakab Mónika
Továbbra is a kolozsvári lakások a legdrágábbak Romániában. A tavaly január–decemberi időszakban 14 százalékos árnövekedés volt tapasztalható a kincses városban, ahol immár 2400 euró/négyzetméter az átlagár. Országos szinten a 2022-es év folyamán hat százalékkal nőttek az árak – derül ki az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő elemzéséből.
2023. január 13., 16:272023. január 13., 16:27
2023. január 13., 17:532023. január 13., 17:53
A Monitorul de Cluj portál által idézett jelentés szerint a hasznos alapterület négyzetméterének országos átlagára 1593 euróról 1682-re nőtt, azaz hat százalékkal, ami kevesebb a 2021-ben regisztráltnál, tehát lassult a növekedés üteme.
Daniel Crainic, az ingatlanközvetítő iroda marketingigazgatója szerint a tavalyi évet az ukrajnai háború okozta bizonytalanság, rekordinfláció, építőipari és hiteldrágulás jellemezte, de az ingatlanpiac ilyen körülmények között is tartotta a növekedő irányt.
Az Imobiliare.ro tavalyi évre vonatkozó elemzése szerint a legdrágább romániai városban, Kolozsváron átlagosan 2410 euró/négyzetméteres áron keltek el az otthonok, szemben a 2021-ben jegyzett 2105 euróval, ami 14 százalékos növekedést jelent. Az új építésű lakások 23 százalékkal drágultak, a régiek pedig tízzel.
Eközben például Bukarestben öt százalékos volt a 2022-es átlagnövekedés (1620-ról 1704 euróra), szemben a 2021-ben mért 14 százalékkal. Erdélyben ismét jelentős növekedést jegyzett tavaly Brassó, ahol 1459-ről 1623 euróra nőtt egy négyzetméter lakott felület ára, azaz 11 százalékkal (egy évvel korábban még 18). Temesvár „hozta a formáját”: míg 2021-ben hét százalékos növekedést regisztráltak, tavaly hat százalékkal drágultak a lakásárak (1378-ról 1454 euróra) – olvasható a Monitorulcj.ro portálon.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!