Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A pénzügyminisztérium átirányít egy pénzösszeget a szociális ellátási rendszerben dolgozók béremelésére, de még nem tudni, milyen arányú lesz a fizetésemelés – nyilatkozta kedd este Camelia Socianu, a Pro Asist szakszervezeti szövetség vezetője a munkaügyi minisztérium képviselőivel folytatott egyeztetés után nyilatkozott.
2024. február 21., 09:322024. február 21., 09:32
Elmondása szerint Simona Bucura Oprescu tárcavezető korábbi ígérete ellenére nem vett részt a tárgyaláson, így Cristian Vasilcoiu államtitkárral és Oscar Gal államtitkár-helyettessel, a bérpolitikákért felelős igazgatóság vezetőjével egyeztettek.
amelyet „a veszélyeztetett szakmai csoportok” béremelésére fordítanak majd, de még nem tudni, hogy milyen arányú lesz ez az emelés.
– mondta az érdekvédelmi szervezet vezetője, aki szerint ezeknek a tárgyalásoknak az eredményétől függ, hogy milyen szakszervezeti megmozdulásokra kerül sor a továbbiakban.
Mint ismeretes, kedden a szociális ellátási és a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség több mint száz tagja állt sztrájkőrséget a munkaügyi minisztérium épülete előtt.
A rendszerben dolgozók szerint az idén januártól érvényes 5 százalékos fizetésemelés esetükben tulajdonképpen a nettó jövedelmük csökkenéséhez vezetett. Mint magyarázták, a szociális ellátási rendszerben dolgozók 70 százaléka tavaly decemberben minimálbért kapott, januárban azonban az 5 százalékos emeléssel elestek bizonyos adókedvezményektől. Így az alkalmazottak több mint felének a béremelés ellenére a gyakorlatban csökkent a fizetése.
A szakszervezeti szövetség kéri a 2017/153-as egységes bértörvény előírásainak maradéktalan alkalmazását, és azt is felrója, hogy a pótlékokat befagyasztották a 2018. decemberi szinten. A szociális ellátási rendszer 30 százalékos létszámhiánnyal küzd, ezért az alkalmazottak túlórákra kényszerülnek, fizikailag és szellemileg is kimerültek a sok munka miatt, mégsem kapnak tisztességes bért – hangoztatták.
A munkaügyi minisztérium épülete előtt szervezett tiltakozó megmozdulást kedden a szociális ellátási és a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség több mint száz tagja.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!