Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A pénzügyminisztérium átirányít egy pénzösszeget a szociális ellátási rendszerben dolgozók béremelésére, de még nem tudni, milyen arányú lesz a fizetésemelés – nyilatkozta kedd este Camelia Socianu, a Pro Asist szakszervezeti szövetség vezetője a munkaügyi minisztérium képviselőivel folytatott egyeztetés után nyilatkozott.
2024. február 21., 09:322024. február 21., 09:32
Elmondása szerint Simona Bucura Oprescu tárcavezető korábbi ígérete ellenére nem vett részt a tárgyaláson, így Cristian Vasilcoiu államtitkárral és Oscar Gal államtitkár-helyettessel, a bérpolitikákért felelős igazgatóság vezetőjével egyeztettek.
amelyet „a veszélyeztetett szakmai csoportok” béremelésére fordítanak majd, de még nem tudni, hogy milyen arányú lesz ez az emelés.
– mondta az érdekvédelmi szervezet vezetője, aki szerint ezeknek a tárgyalásoknak az eredményétől függ, hogy milyen szakszervezeti megmozdulásokra kerül sor a továbbiakban.
Mint ismeretes, kedden a szociális ellátási és a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség több mint száz tagja állt sztrájkőrséget a munkaügyi minisztérium épülete előtt.
A rendszerben dolgozók szerint az idén januártól érvényes 5 százalékos fizetésemelés esetükben tulajdonképpen a nettó jövedelmük csökkenéséhez vezetett. Mint magyarázták, a szociális ellátási rendszerben dolgozók 70 százaléka tavaly decemberben minimálbért kapott, januárban azonban az 5 százalékos emeléssel elestek bizonyos adókedvezményektől. Így az alkalmazottak több mint felének a béremelés ellenére a gyakorlatban csökkent a fizetése.
A szakszervezeti szövetség kéri a 2017/153-as egységes bértörvény előírásainak maradéktalan alkalmazását, és azt is felrója, hogy a pótlékokat befagyasztották a 2018. decemberi szinten. A szociális ellátási rendszer 30 százalékos létszámhiánnyal küzd, ezért az alkalmazottak túlórákra kényszerülnek, fizikailag és szellemileg is kimerültek a sok munka miatt, mégsem kapnak tisztességes bért – hangoztatták.
A munkaügyi minisztérium épülete előtt szervezett tiltakozó megmozdulást kedden a szociális ellátási és a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség több mint száz tagja.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!