A húsmarha- és bivalytartó gazdák állatonként száz eurós támogatásra jogosultak
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
Szarvasmarha-, sertés- és baromfitartó állattelepek tulajdonosai pályázhatnak a következő időszakban plusztámogatásra. Az ukrajnai háború gazdasági kihatásainak ellensúlyozására átcsoportosított európai uniós forrásokat a bukaresti kormány az állattenyésztési ágazatra fordítja.
2023. december 15., 18:042023. december 15., 18:04
Az ukrajnai háború okozta gazdasági válság mérséklésére az Európai Bizottság 2023. november 21-én újabb pénzalapokat csoportosított át az uniós tagállamok agrárágazatának támogatására. A 2024. június 30-ig kifizetésre kerülő pénzügyi csomagot a bukaresti szakminisztérium az állattenyésztési ágazat megsegítésére fordítja.
A mezőgazdasági minisztérium honlapján közvitára bocsátott két sürgősségi kormányrendelet szerint a húsmarha-, bivaly-, sertés- és szárnyastartók a jogszabályoknak a Hivatalos Közlönyben történő megjelenését követő 30 napon belül igényelhetik a támogatást a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségek (AFIR) megyei kirendeltségeinél.
A húsmarha- és bivalytartó gazdák állatonként 100 euró támogatást igényelhetnek. Szakminisztériumi számítás szerint a 79 427 740 lejes (16, 1 millió eurós) keretösszegből 150 ezer húsmarha és 11 ezer bivaly után részesülnek támogatásban a gazdák.
Alapfeltétel, hogy a pályázó gazda állatállományában 2023. március 31-én szerepeljen minden olyan szarvasmarha, amire a termelő támogatást igényel. A megadott céldátum alapján legalább egyéves korú állatok után igényelhető támogatás, a számosállatok az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) nyilvántartásában kell szerepeljenek. A támogatási kérés benyújtásakor a gazda farmján ellenőrizhető kell legyen a 2023. március 31-i állomány legalább fele, amely a friss igénylési űrlapon szerepel.
Az agrárvállalkozások által igényelt támogatás összege cégenként nem haladhatja meg a 280 000 eurót.
Baromfiudvar. A szárnyastartó kisüzemek pályázhatnak
Fotó: Mezőgazdasági minisztérium
A sertéstartók számára meghirdetett pályázatok keretösszege 126 694 400 lej ( 25,6 millió euró), a szárnyastartók ennél valamivel többet, összesen 30,7 millió eurót kapnak.
Mind a sertés-, mind a szárnyastartók esetében a támogatást állattelepek számára kiállított állategészségügyi engedéllyel rendelkező és gazdaságukat valamilyen vállalkozási formában működtető mezőgazdasági termelők igényelhetik.
A megjelenés előtt álló kormányrendelet szerint azok az agrárvállalkozók pályázhatnak, akik 2022. augusztus 1. és 2023. augusztus 31. hatóságilag nyilvántartott sertés vagy baromfi állattelepet működtettek hús-, vagy tojástermelésre. Mindkét állattenyésztési ágazatban cégenként max. 280 ezer euró támogatás igényelhető.
Szakminisztériumi becslés szerint a megpályázható keretösszeg 250 sertés- és mintegy 310 szárnyastartó vállalkozás számára elegendő.
Vágni, valamint értékesíteni lehet a háztájiban nevelt egészséges disznókat – nyomatékosította Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, ismét eloszlatva az ezzel kapcsolatos álhíreket. A miniszter a sertéságazat nagy ívű beruházásairól is beszélt.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!