A légkondicionáló berendezés „adja magát”, viszont nagyon nem mindegy, hogyan használjuk
Fotó: Haáz Vince
Igazi menedéket jelenthet otthonunk hűvöse a nyári kánikulában, amikor a kinti hőmérsékletek szinte elviselhetetlenné válnak. Emiatt egyre többen szerelnek lakásukba légkondicionáló berendezést, viszont jó tudni, hogy sok egyéb „hűsítő” megoldás is létezik, melyek a villanyszámla „felhizlalása” nélkül is javíthatnak benti hőérzetünkön. A Hatékony Románia nevű projekt szakemberei hasznos tippeket adtak a lakásokban tapasztalt nyári hőmérséklet csökkentésére.
2023. július 10., 09:002023. július 10., 09:00
Az épületek is megsínylik a klímaváltozást, amely egyre forróbb hőhullámokat szül, érezhetően rontva a lakhatási körülményeken is. A megfelelő benti hőmérséklet biztosítása negatívan hathat ki egészségünkre és termelékenységünkre is – olvasható a nagyszabású magánkezdeményezés képviselői által kiadott közleményben.
Az energiahatékonyságra törekvés népszerűsítését célul kitűző projekt ötletgazdái hangsúlyozzák: a légkondicionálók segítenek a lakáshűsítésben, viszont nem mindannyian rendelkezünk ilyen berendezésekkel. Ugyanakkor a „klímát” használók számára kényelem és költséghatékonyság szempontjából sem mindegy, milyen módon üzemeltetik.
A Hatékony Románia (România Eficientă) elnevezésű nagyszabású projektet 2019-ben indították. Az országos szintű magánkezdeményezés „atyja” az Energy Policy Group (EPG) nevű, bukaresti székhelyű független agytröszt (think-tank), mely 2014-ben jött létre energia- és klímapolitikai, energiastratégiai és piacelemző témakörökre, tevékenységekre szakosodva. Az EPG főleg Kelet-Európa és a Fekete-tenger térségének vonatkozó történéseire összpontosít. Az OMV Petrommal közösen elindított Hatékony Románia projekt célja az energiahatékonyságra törekvés népszerűsítése, az ország klímacéljainak gördülékenyebb elérése. A tájékoztató kampányok mellett iskolákat is felújítanak.
A lakás hűvösen tartása érdekében először is meg kell akadályozni a hő beáramlását. A kellemetlen meleg elsősorban a tetőzeten, az ablakokon és a falakon keresztül jut be lakásunkba.
Fontos az ablakok védése is a forró napsugaraktól külső árnyékoló megoldások révén: napellenzőkkel, rolókkal, redőnyökkel, zsalugáterekkel vagy ernyőkkel. Egyeskimutatások szerint egy napellenző délre néző ablaknál 65, keleti tájolás esetén 77 százalékkal csökkentheti a beáramló hőt.
A napellenzők a beáradni akaró meleg bő kétharmadát visszafoghatják
Fotó: Pixabay.com
Belülről is védekezhetünk az ablakra verő nap ellen, viszont ezek a megoldások már nem annyira hatékonyak, mint a külső alkalmatosságok. De így is segíthetnek a vastag szövésű, átlátszatlan, világos színű sötétítő függönyök, a belső fényzáró-visszaverő rolók. A szalagos belső redőnyök előbbieknél kisebb szolgálatot tesznek, de megfelelő beállítással több fényt és levegőt engednek be, miközben visszaverik a meleget is.
Nem kívánt hő „lopódzhat” be a rosszul szigetelt nyílászárók keretei mentén, falrepedések esetén is, ezeket is érdemes kijavítani, hiszen télen meg az akkor már nagyon kívánt meleget veszítünk ugyanott.
A sok fa jelentősen visszafoghatja a hőt
Fotó: Pixabay.com
A Hatékony Románia projekt szakemberei tájépítészeti megoldásokat is ajánlanak az otthon hűsebbé tétele érdekében.
De a szobanövények is kivehetik részüket a lakáshűtésből, ha az ablak közelében tartjuk őket. Ugyanakkor sokat segíthet az is, ha rendszeresen huzatot csinálunk a lakásban: a légáramlatokat „meglovagoló” szellőztetés révén friss levegő jut a lakásba, ráadásul mintegy 25–50 százalékkal csökkentheti a légkondicionálók által felhasznált energiamennyiséget is. Hűsítő lehet a kereszthuzat, de az is, ha a legmagasabban és a legalacsonyabban fekvő ablakot nyitjuk ki egyszerre.
Emellett az is javíthat a hőérzeten, ha felszedjük a szőnyegeket: például a padlócsempe hűsítő érzést biztosít. Nem szabad megfeledkezni a háztartási gépek által leadott hőről sem: kánikulában, nappal érdemes mellőzni használatukat.
Fotó: Pixabay.com
Elektromos hűtőberendezés használata esetén tudni kell: minden egyes „lejjebb húzás” nagyobb villanyszámlát eredményez.
A maximális teljesítményen történő klímahasználat gyorsabb, eredményesebbnek tűnhet a hőérzet szempontjából, viszont nagyobb költségeket generál.
Új berendezés vásárlása esetén figyelembe kell venni a termék energiacímkézését: érdemes olyan légkondit vásárolni, amelyet magasabb energiaosztályba soroltak, mert bár drágább, de kevesebb áramot fogyaszt. Fontos a helyes, az adott helyiséghez igazított teljesítmény megválasztása is, amelyben szakemberek segítenek.
Nem szabad megfeledkezni a légkondicionálók karbantartásáról, a szűrők rendszeres tisztításáról sem, mely szintén növeli a hatékonyságot. Arra is oda lehet figyelni, hogy csukjuk be azoknak a helyiségeknek az ajtaját, ahol nem szükséges hűvösebb hőmérséklet elérése – tanácsolják a Hatékony Románia szakemberei.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!