A légkondicionáló berendezés „adja magát”, viszont nagyon nem mindegy, hogyan használjuk
Fotó: Haáz Vince
Igazi menedéket jelenthet otthonunk hűvöse a nyári kánikulában, amikor a kinti hőmérsékletek szinte elviselhetetlenné válnak. Emiatt egyre többen szerelnek lakásukba légkondicionáló berendezést, viszont jó tudni, hogy sok egyéb „hűsítő” megoldás is létezik, melyek a villanyszámla „felhizlalása” nélkül is javíthatnak benti hőérzetünkön. A Hatékony Románia nevű projekt szakemberei hasznos tippeket adtak a lakásokban tapasztalt nyári hőmérséklet csökkentésére.
2023. július 10., 09:002023. július 10., 09:00
Az épületek is megsínylik a klímaváltozást, amely egyre forróbb hőhullámokat szül, érezhetően rontva a lakhatási körülményeken is. A megfelelő benti hőmérséklet biztosítása negatívan hathat ki egészségünkre és termelékenységünkre is – olvasható a nagyszabású magánkezdeményezés képviselői által kiadott közleményben.
Az energiahatékonyságra törekvés népszerűsítését célul kitűző projekt ötletgazdái hangsúlyozzák: a légkondicionálók segítenek a lakáshűsítésben, viszont nem mindannyian rendelkezünk ilyen berendezésekkel. Ugyanakkor a „klímát” használók számára kényelem és költséghatékonyság szempontjából sem mindegy, milyen módon üzemeltetik.
A Hatékony Románia (România Eficientă) elnevezésű nagyszabású projektet 2019-ben indították. Az országos szintű magánkezdeményezés „atyja” az Energy Policy Group (EPG) nevű, bukaresti székhelyű független agytröszt (think-tank), mely 2014-ben jött létre energia- és klímapolitikai, energiastratégiai és piacelemző témakörökre, tevékenységekre szakosodva. Az EPG főleg Kelet-Európa és a Fekete-tenger térségének vonatkozó történéseire összpontosít. Az OMV Petrommal közösen elindított Hatékony Románia projekt célja az energiahatékonyságra törekvés népszerűsítése, az ország klímacéljainak gördülékenyebb elérése. A tájékoztató kampányok mellett iskolákat is felújítanak.
A lakás hűvösen tartása érdekében először is meg kell akadályozni a hő beáramlását. A kellemetlen meleg elsősorban a tetőzeten, az ablakokon és a falakon keresztül jut be lakásunkba.
Fontos az ablakok védése is a forró napsugaraktól külső árnyékoló megoldások révén: napellenzőkkel, rolókkal, redőnyökkel, zsalugáterekkel vagy ernyőkkel. Egyeskimutatások szerint egy napellenző délre néző ablaknál 65, keleti tájolás esetén 77 százalékkal csökkentheti a beáramló hőt.
A napellenzők a beáradni akaró meleg bő kétharmadát visszafoghatják
Fotó: Pixabay.com
Belülről is védekezhetünk az ablakra verő nap ellen, viszont ezek a megoldások már nem annyira hatékonyak, mint a külső alkalmatosságok. De így is segíthetnek a vastag szövésű, átlátszatlan, világos színű sötétítő függönyök, a belső fényzáró-visszaverő rolók. A szalagos belső redőnyök előbbieknél kisebb szolgálatot tesznek, de megfelelő beállítással több fényt és levegőt engednek be, miközben visszaverik a meleget is.
Nem kívánt hő „lopódzhat” be a rosszul szigetelt nyílászárók keretei mentén, falrepedések esetén is, ezeket is érdemes kijavítani, hiszen télen meg az akkor már nagyon kívánt meleget veszítünk ugyanott.
A sok fa jelentősen visszafoghatja a hőt
Fotó: Pixabay.com
A Hatékony Románia projekt szakemberei tájépítészeti megoldásokat is ajánlanak az otthon hűsebbé tétele érdekében.
De a szobanövények is kivehetik részüket a lakáshűtésből, ha az ablak közelében tartjuk őket. Ugyanakkor sokat segíthet az is, ha rendszeresen huzatot csinálunk a lakásban: a légáramlatokat „meglovagoló” szellőztetés révén friss levegő jut a lakásba, ráadásul mintegy 25–50 százalékkal csökkentheti a légkondicionálók által felhasznált energiamennyiséget is. Hűsítő lehet a kereszthuzat, de az is, ha a legmagasabban és a legalacsonyabban fekvő ablakot nyitjuk ki egyszerre.
Emellett az is javíthat a hőérzeten, ha felszedjük a szőnyegeket: például a padlócsempe hűsítő érzést biztosít. Nem szabad megfeledkezni a háztartási gépek által leadott hőről sem: kánikulában, nappal érdemes mellőzni használatukat.
Fotó: Pixabay.com
Elektromos hűtőberendezés használata esetén tudni kell: minden egyes „lejjebb húzás” nagyobb villanyszámlát eredményez.
A maximális teljesítményen történő klímahasználat gyorsabb, eredményesebbnek tűnhet a hőérzet szempontjából, viszont nagyobb költségeket generál.
Új berendezés vásárlása esetén figyelembe kell venni a termék energiacímkézését: érdemes olyan légkondit vásárolni, amelyet magasabb energiaosztályba soroltak, mert bár drágább, de kevesebb áramot fogyaszt. Fontos a helyes, az adott helyiséghez igazított teljesítmény megválasztása is, amelyben szakemberek segítenek.
Nem szabad megfeledkezni a légkondicionálók karbantartásáról, a szűrők rendszeres tisztításáról sem, mely szintén növeli a hatékonyságot. Arra is oda lehet figyelni, hogy csukjuk be azoknak a helyiségeknek az ajtaját, ahol nem szükséges hűvösebb hőmérséklet elérése – tanácsolják a Hatékony Románia szakemberei.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!