Fotó: Euroins
A bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) pénteken megerősítette az egy nappal korábban kiszivárgott információt: valóban megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét. Bejelentette: megállapította, hogy a társaság fizetésképtelen, ezért csődeljárást kezdeményez ellene.
2023. március 17., 11:292023. március 17., 11:29
2023. március 17., 13:032023. március 17., 13:03
A testület vezetőtanácsa csütörtök esti ülésén döntött az ország legtöbb ügyfelével rendelkező, a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság engedélyének bevonásáról, ami a hatályos jogszabályok értelmében a cég fizetésképtelenségét vonja maga után.
Feladata irányítani a cég üzleti tevékenységét és meghozni a vagyona megőrzéséhez szükséges intézkedéseket. A biztosítótársaság jelenlegi vezetőségének jogköreit felfüggesztik, az FGA mandátuma pedig a felszámolóbiztos kinevezéséig tart.
Az ASF szerint az Euroins szavatalótőke-szükségletének (SCR) fedezéséhez 2,19 milliárd lejre, a minimális tőkeszükségletének (MCR) fedezésére pedig 1,75 milliárd lejre van szükség. Az engedély visszavonásáról azért döntöttek, mert az biztosítótársaság helyzete nem teszi lehetővé a szanálását – olvasható a közleményben. A hatóság emlékeztetett arra, hogy a 2020 februárja és 2023 januárja között tartott összesen 17 ellenőrzés során 26 szankciót szabtak ki 16 millió lej értékben az Euroins biztosítótársaságra.
A helyzet rendezésére a pénzügyminisztérium javaslatokat vár a pénzügyi felügyelettől. A bolgár Eurohold rövid időn belül reagált a román hatóságok lépésére, amelyet romániai kirendeltsége aktívái „ellenséges átvételének” nevezett. Az Euroins tulajdonosa egyúttal közölte, hogy bíróságon támadja meg a bukaresti pénzügyi felügyeletnek a társaság működési engedélye megvonásáról született „felelőtlen, önkényes” döntését.
Azokkal amúgy egyelőre nem történik semmi, akiknek az Euroinsnál van biztosításuk, ám
A több mint 2,5 millió biztosítottal szerződésben álló Euroins körüli problémákról már egy ideje sejteni lehetett, a társaság 400 millió eurós deficitet halmozott fel a hitelképességi alappal szemben. Amennyiben a bíróság is kimondja a biztosítótársaság fizetésképtelenségét, az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból kárpótolják, kérdéses azonban, hogy az alap rendelkezik-e az ehhez szükséges forrásokkal, vagy az államnak kell beavatkoznia.
Megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét a bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) a Libertatea lap csütörtökön este közölt értesülései szerint, amit azonban hivatalosan nem erősítettek meg.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök szerda este egyeztetett a romániai biztosítási piac nehézségeiről a Pénzügyi Felügyelet vezetőjével, majd ezt mövetően úgy nyilatkozott: a kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait. Elmondása szerint az ASF elnökével megvitatta az Euroins biztosító esetleges fizetésképtelenségének a polgárokra gyakorolt hatásait. Néhány nappal ezelőtt a pénzügyi felügyelet illetékesei közölték: fontolgatják, hogy felső határt szabjanak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb).
2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica, majd a Forte, 2020-ban a CertAsig, 2021-ben pedig a City Insurance ment tönkre. A HotNews.ro portál megkeresésére az állami garanciaalap közölte: 2021 novemberétől 2023. március 10-éig több mint 150 millió eurót fizetett a City Insurance társaság károsultjainak, ebből mintegy 28 millió eurót az utóbbi két hónap során.
Az állami garanciaalap idén március 10-én 180,3 millió lejjel rendelkezett.
Sajtóinformációk szerint az Astra csődje 550 millió lejbe, a Carpaticáé 500 millióba, a City Insurance-é pedig (eddig) 750 millió lejbe került a román államnak, a most fizetésképtelenné nyilvánított Euroinsnél pedig 160 ezer 1,6 milliárd lejnyi tavaly bejelentett kárigény vár még rendezére.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!