Fotó: Euroins
A bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) pénteken megerősítette az egy nappal korábban kiszivárgott információt: valóban megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét. Bejelentette: megállapította, hogy a társaság fizetésképtelen, ezért csődeljárást kezdeményez ellene.
2023. március 17., 11:292023. március 17., 11:29
2023. március 17., 13:032023. március 17., 13:03
A testület vezetőtanácsa csütörtök esti ülésén döntött az ország legtöbb ügyfelével rendelkező, a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság engedélyének bevonásáról, ami a hatályos jogszabályok értelmében a cég fizetésképtelenségét vonja maga után.
Feladata irányítani a cég üzleti tevékenységét és meghozni a vagyona megőrzéséhez szükséges intézkedéseket. A biztosítótársaság jelenlegi vezetőségének jogköreit felfüggesztik, az FGA mandátuma pedig a felszámolóbiztos kinevezéséig tart.
Az ASF szerint az Euroins szavatalótőke-szükségletének (SCR) fedezéséhez 2,19 milliárd lejre, a minimális tőkeszükségletének (MCR) fedezésére pedig 1,75 milliárd lejre van szükség. Az engedély visszavonásáról azért döntöttek, mert az biztosítótársaság helyzete nem teszi lehetővé a szanálását – olvasható a közleményben. A hatóság emlékeztetett arra, hogy a 2020 februárja és 2023 januárja között tartott összesen 17 ellenőrzés során 26 szankciót szabtak ki 16 millió lej értékben az Euroins biztosítótársaságra.
A helyzet rendezésére a pénzügyminisztérium javaslatokat vár a pénzügyi felügyelettől. A bolgár Eurohold rövid időn belül reagált a román hatóságok lépésére, amelyet romániai kirendeltsége aktívái „ellenséges átvételének” nevezett. Az Euroins tulajdonosa egyúttal közölte, hogy bíróságon támadja meg a bukaresti pénzügyi felügyeletnek a társaság működési engedélye megvonásáról született „felelőtlen, önkényes” döntését.
Azokkal amúgy egyelőre nem történik semmi, akiknek az Euroinsnál van biztosításuk, ám
A több mint 2,5 millió biztosítottal szerződésben álló Euroins körüli problémákról már egy ideje sejteni lehetett, a társaság 400 millió eurós deficitet halmozott fel a hitelképességi alappal szemben. Amennyiben a bíróság is kimondja a biztosítótársaság fizetésképtelenségét, az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból kárpótolják, kérdéses azonban, hogy az alap rendelkezik-e az ehhez szükséges forrásokkal, vagy az államnak kell beavatkoznia.
Megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét a bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) a Libertatea lap csütörtökön este közölt értesülései szerint, amit azonban hivatalosan nem erősítettek meg.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök szerda este egyeztetett a romániai biztosítási piac nehézségeiről a Pénzügyi Felügyelet vezetőjével, majd ezt mövetően úgy nyilatkozott: a kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait. Elmondása szerint az ASF elnökével megvitatta az Euroins biztosító esetleges fizetésképtelenségének a polgárokra gyakorolt hatásait. Néhány nappal ezelőtt a pénzügyi felügyelet illetékesei közölték: fontolgatják, hogy felső határt szabjanak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb).
2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica, majd a Forte, 2020-ban a CertAsig, 2021-ben pedig a City Insurance ment tönkre. A HotNews.ro portál megkeresésére az állami garanciaalap közölte: 2021 novemberétől 2023. március 10-éig több mint 150 millió eurót fizetett a City Insurance társaság károsultjainak, ebből mintegy 28 millió eurót az utóbbi két hónap során.
Az állami garanciaalap idén március 10-én 180,3 millió lejjel rendelkezett.
Sajtóinformációk szerint az Astra csődje 550 millió lejbe, a Carpaticáé 500 millióba, a City Insurance-é pedig (eddig) 750 millió lejbe került a román államnak, a most fizetésképtelenné nyilvánított Euroinsnél pedig 160 ezer 1,6 milliárd lejnyi tavaly bejelentett kárigény vár még rendezére.
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
Jelentős beruházásra készül az Electrica áramszolgáltató Erdélyben: 22 millió euró értékben épít villamosenergia-tároló akkumulátort a Maros megyei Gyulakután.
Az országos iparfejlesztési terv a kormány legfontosabb, körülbelül kétmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagja – jelentette ki a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu.
Idén októberben egymilliárd euró földalapú és tenyészállatok után járó agrártámogatást fizet ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdák számára, húsz százalékkal többet, mint a korábbi években.
Az Európai Unióban a júliusi 2,8 százalékról augusztusban 2,4 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – közölte az Eurostat szerdán.
Lejtmenetbe kapcsoltak szeptemberben az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a szerdai immár a hetedik árcsökkentés volt ebben a hónapban, így jelenleg a jövedéki adó július elsejei emelése előtti szinten tankolhatunk a piacvezető hálózat kútjainál.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
szóljon hozzá!