Fotó: Euroins
Megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét a bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) a Libertatea című lap csütörtökön este közölt értesülései szerint, amit azonban hivatalosan nem erősítettek meg.
2023. március 17., 00:022023. március 17., 00:02
2023. március 17., 00:272023. március 17., 00:27
A lap úgy tudja, hogy az ASF vezetőtanácsa csütörtöki ülésén döntött az ország legtöbb ügyfelével rendelkező, a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság engedélyének bevonásáról, ami a hatályos jogszabályok értelmében a cég fizetésképtelenségét vonja maga után. A pénzügyi felügyelet eddig hivatalosan semmit nem közölt az állítólagos döntésről, míg az Euroins annyit közölt: őket sem tájékoztatták ilyen jellegű intézkedésről. Meg nem erősített információk szerint az ASF pénteken hozza nyilvánosságra határozatát.
Amennyiben a bíróság is kimondja a biztosítótársaság fizetésképtelenségét, az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból (FGA) kárpótolják, kérdéses azonban, hogy az alap rendelkezik-e az ehhez szükséges forrásokkal, vagy az államnak kell beavatkoznia.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök szerda este egyeztetett a romániai biztosítási piac nehézségeiről a Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőjével, majd ezt mövetően úgy nyilatkozott: a kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait. Elmondása szerint az ASF elnökével megvitatta az Euroins biztosító esetleges fizetésképtelenségének a polgárokra gyakorolt hatásait. Néhány nappal ezelőtt a pénzügyi felügyelet illetékesei közölték: fontolgatják, hogy felső határt szabjanak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb).
A kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Amennyiben valóban megvonják az Euroins működési engedélyét, és a társaságot fizetésképtelenné nyilvánítják, ez a romániai biztosítási piacon néhány év leforgása alatt immár az ötödik csőd lenne. 2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica, majd a Forte, 2020-ban a CertAsig, 2021-ben pedig a City Insurance ment tönkre. A HotNews.ro portál megkeresésére az állami garanciaalap közölte: 2021 novemberétől 2023. március 10-éig több mint 150 millió eurót fizetett a City Insurance társaság károsultjainak, ebből mintegy 28 millió eurót az utóbbi két hónap során.
Közben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) jelentős drágulását vetítette előre, hogy az ASF a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva 9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a referenciaárakat a múlt héten. Ezek alapján a legolcsóbb kötvény is 1006 lejnél kezdődik, amit a 1200 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsit vezető 51 és 60 év közötti járművezetőknek kell fizetniük. A legdrágább, 4709 lejes kgfb-re a 2500 köbcentiméternél nagyobb motorral rendelkező autót vezető 30 év alatti sofőrök számíthatnak.
A pénzügyi felügyelet (ASF) fontolgatja, hogy felső határt szab a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb)– nyilatkozta a hatóság szóvivője a bukaresti sajtónak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!