Fotó: Euroins
Megvonta az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét a bukaresti Pénzügyi Felügyelet (ASF) a Libertatea című lap csütörtökön este közölt értesülései szerint, amit azonban hivatalosan nem erősítettek meg.
2023. március 17., 00:022023. március 17., 00:02
2023. március 17., 00:272023. március 17., 00:27
A lap úgy tudja, hogy az ASF vezetőtanácsa csütörtöki ülésén döntött az ország legtöbb ügyfelével rendelkező, a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság engedélyének bevonásáról, ami a hatályos jogszabályok értelmében a cég fizetésképtelenségét vonja maga után. A pénzügyi felügyelet eddig hivatalosan semmit nem közölt az állítólagos döntésről, míg az Euroins annyit közölt: őket sem tájékoztatták ilyen jellegű intézkedésről. Meg nem erősített információk szerint az ASF pénteken hozza nyilvánosságra határozatát.
Amennyiben a bíróság is kimondja a biztosítótársaság fizetésképtelenségét, az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból (FGA) kárpótolják, kérdéses azonban, hogy az alap rendelkezik-e az ehhez szükséges forrásokkal, vagy az államnak kell beavatkoznia.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök szerda este egyeztetett a romániai biztosítási piac nehézségeiről a Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőjével, majd ezt mövetően úgy nyilatkozott: a kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait. Elmondása szerint az ASF elnökével megvitatta az Euroins biztosító esetleges fizetésképtelenségének a polgárokra gyakorolt hatásait. Néhány nappal ezelőtt a pénzügyi felügyelet illetékesei közölték: fontolgatják, hogy felső határt szabjanak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb).
A kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Amennyiben valóban megvonják az Euroins működési engedélyét, és a társaságot fizetésképtelenné nyilvánítják, ez a romániai biztosítási piacon néhány év leforgása alatt immár az ötödik csőd lenne. 2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica, majd a Forte, 2020-ban a CertAsig, 2021-ben pedig a City Insurance ment tönkre. A HotNews.ro portál megkeresésére az állami garanciaalap közölte: 2021 novemberétől 2023. március 10-éig több mint 150 millió eurót fizetett a City Insurance társaság károsultjainak, ebből mintegy 28 millió eurót az utóbbi két hónap során.
Közben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) jelentős drágulását vetítette előre, hogy az ASF a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva 9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a referenciaárakat a múlt héten. Ezek alapján a legolcsóbb kötvény is 1006 lejnél kezdődik, amit a 1200 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsit vezető 51 és 60 év közötti járművezetőknek kell fizetniük. A legdrágább, 4709 lejes kgfb-re a 2500 köbcentiméternél nagyobb motorral rendelkező autót vezető 30 év alatti sofőrök számíthatnak.
A pénzügyi felügyelet (ASF) fontolgatja, hogy felső határt szab a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak (kgfb)– nyilatkozta a hatóság szóvivője a bukaresti sajtónak.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!