Hitelt vesz fel a Máramaros megyei önkormányzat annak érdekében, hogy be tudják fejezni a nagybányai repülőtér korszerűsítését: a képviselő-testület e heti ülésén egyhangúlag megszavazta a 76,6 millió lejes kölcsön igénylésére vonatkozó kezdeményezést – közölte a Voceatransilvaniei.ro hírportál.
2016. augusztus 24., 15:542016. augusztus 24., 15:54
Az összegből leróják a kivitelező által benyújtott számlákat, ezek első részletét legkésőbb október elejéig kell kifizetni. Gabriel Zetea, a megyei önkormányzat elnöke rámutatott: a légikikötő felújítása körülbelül egy hónap múlva befejeződik, a repülőteret azonban csak jövő év elején tudják megnyitni, mert még le kell zárniuk a repülőgépek le- és felszállásának módosítására vonatkozó adminisztratív eljárást, a korábban 1800 méteres kifutópályát ugyanis 2150 méteresre hosszabbították meg.
A beruházást eredetileg európai uniós alapokból finanszírozták, de a kivitelezési határidők be nem tartása miatt végül elestek a támogatástól. Zetea úgy fogalmazott: jelenleg tárgyalnak a közlekedésügyi minisztériummal annak érdekében, hogy újabb EU-s finanszírozást kapjanak a nagy infrastrukturális projektekre vonatkozó program keretében. A megyei tanácselnök úgy fogalmazott: az aktuális körülmények között a hitelfelvétel bizonyult a leghatékonyabb megoldásnak.
Zetea szerint a máramarosiaknak turisztikai és gazdasági szempontból is rendkívül fontos a belföldi és a nemzetközi járatok biztosítása, ezért vállalták, hogy függetlenül a finanszírozási forrástól, befejezik a légikikötő korszerűsítését. „A közembereknek nem számít, hogy honnan érkezik a pénz, amíg a hitelfelvétel nyomán nem emelkednek az adók és illetékek. Mi arra készülünk, hogy egyszerűen jobban beosztjuk a megye költségvetését” – fogalmazott a szociáldemokrata (PSD) tanácselnök.
Zetea arról is beszámolt, hogy a korszerűsítés elsődleges célja a nemzetközi járatokat működtető légitársaságok bevonása. A repülőtér kapacitását ugyanakkor azért is növelték, mert terveik szerint a továbbiakban nemcsak utasszállításra használnák a légikikötőt, hanem a teherfuvarozóknak is teret biztosítanának. A tanácselnök szerint már több beruházó is jelezte, hogy teherforgalmát Nagybányán terjesztené ki.
Dorin Buda, a nagybányai repülőtér igazgatója arról számolt be: a 76,6 millió lejes hitelt a légikikötő veszi fel, a megyei tanács pedig garanciát vállal rá. A kölcsönre azért van szükség, mert sürgősen ki kell fizetniük a számlákat, hogy elkerüljék a késedelmi kamatokat, a tervek szerint pedig európai uniós finanszírozásból törlesztik majd a részleteket. Egy másik lehetőség, hogy a közlekedésügyi minisztérium állja utólag az elvégzett munkálatokat. Azzal kapcsolatban, hogy miért nem tudták tartani a kivitelezési határidőt, Dorin Buda nem adott egyértelmű magyarázatot, mindössze annyit mondott: a közel két hónapos késlekedés egy olyan dolog miatt következett be, amit előre nem láthattak. Az igazgató ugyankkor ígéretet tett arra, hogy év elejétől a repülőtér teljes kapacitással fog működni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!