Fotó: Facebook/Kodok Márton
Döntéshozó kamaraként elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus az észak-erdélyi autópálya finanszírozási szerződésének jóváhagyásáról szóló törvénytervezetet, amit a kormány terjesztett be a parlamentbe.
2024. február 26., 20:592024. február 26., 20:59
2024. február 26., 21:252024. február 26., 21:25
Románia 200 millió értékű szerződést kötött az Európai Beruházási Bankkal az A3-as autópálya munkálatai egy részének a finanszírozásáról. A dokumentumot 2023. november 16-án írták alá Bukarestben és november 20-án Luxemburgban.
A szerződés szerint a pénzt elsősorban az észak-erdélyi autópálya Nádas (Kolozs megye) és Vaskapu (Szilágy megye) közötti 42,3 kilométeres szakaszának kivitelezésre fordítják. A munkálatok várhatóan 2025-ben fejeződnek be – olvasható a felsőházban megszavazott törvénytervezetben.
A román állam 2003-ban döntött arról, hogy megépíti a Borstól Brassóig vezető 415 kilométeres észak-erdélyi (A3-as) autópályát. A pályaépítést nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kivonta a közbeszerzési törvény hatálya alól, és versenytárgyalás nélkül bízta meg az amerikai Bechtel társaságot a feladat elvégzésével.
Aláírták pénteken a szerződést a török kivitelezővel az A8-as autópálya Marovásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának megépítésére, ezzel az összes, az uniós helyreállítási program (PNRR) keretében finanszírozott autópályaszakasz egyenesbe került.
A szerződés felbontásáig, 2013-ig a Bechtellel csak a Kolozsvár mellett elhaladó 52 kilométeres szakaszt adták át, és további 60 kilométeren végezték el a munkálatok mintegy felét. A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) ezt követően rövidebb szakaszokra osztotta a pályát és ezekre keresett tervezőt és kivitelezőt, de ez a folyamat is számos kudarccal járt.
2023 decemberében megindult a forgalom a sztráda Kolozsvár és Marosvásárhely közötti még hiányzó 16 kilométeres szakaszán, így már teljes egészében autópályán lehet közlekedni a két erdélyi nagyváros között. Ennek megfelelően az A3-as sztrádából eddig 118 kilométer épült meg.
Március 15-én elkezdődnek az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának tervezési és építési munkálatai – jelentette be pénteken a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Az év végére összesen körülbelül 81 új kilométernyi autósztráda, illetve gyorsforgalmi út nyílt meg a forgalom előtt Romániában.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!