Hidrogénnel főz a nagyi: erdélyi falvakban tesztelik először a nagy reményű energiaforrás lakossági használatát

Befűtöttek. A projekt lebonyolítója számos tesztet végzett a lakossági próba előtt •  Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Befűtöttek. A projekt lebonyolítója számos tesztet végzett a lakossági próba előtt

Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Romániában először a Szeben megyei Darlac, majd a Maros megyei Gernyeszeg község háztartásaiban próbálják ki a nyár folyamán a hidrogénnel kevert földgáz lakossági használatát. A kísérleti projekt lebonyolítója, az E.onhoz tartozó Delgaz Grid gázelosztó társaság a medgyesi gyári tesztelések után már egyik igazgatója lakásában is sikeres próbát tartott, anélkül, hogy bármit is változtattak volna a rendszeren, háztartási berendezéseken. Összeállításunkban bemutatjuk az új, Brüsszel által is kiemelten támogatott alternatív energiaforrás előnyeit, széleskörű alkalmazásának jelenlegi akadályait.

Páva Adorján

2023. július 23., 17:102023. július 23., 17:10

2023. július 23., 17:172023. július 23., 17:17

Románia egyik legnagyobb energiaszolgáltatójának gázelosztóhálózat-kezelője közölte: néhány tucat darlaci lakos a „kiválasztott”, akik úttörőként vesznek részt az országos jelentőségű, tavaly ősszel indított projektben július folyamán. Ennek célja, hogy élesben is bebizonyosodjon: a környezetbarát hidrogénnel dúsított földgáz a meglévő háztartási rendszerekben biztonsággal, eredményesen használható.

Tehát a tesztek során semmin nem változtatnak, csupán előtte ellenőrzik, hogy a hálózat, a berendezések teljes mértékben épek, működőképesek.

„Ezek után elzárjuk a hagyományos gázcsapot, és a kliens hálózatára rákötünk egy palackot, melyben 80 százalékban földgázból, 20 százalékban hidrogénből álló keverék található, ezt pedig a rendszerbe, a berendezésekbe engedjük. Ellenőrizzük a működési paramétereket, megmérjük a gázelegy égési koncentrációját, fűtőképességét, utólag pedig ugyanezt tesszük a sima földgázra való visszatérés után, hogy biztosítsuk a klienst: semmit nem tett tönkre a keverék” – magyarázta Cristian Călin projektvezető.

Aki szerint gyakorlatilag ugyanazt teszik, amit már számos rendszeren, berendezésen leteszteltek a medgyesi kísérletezések során, illetve a Delgaz Grid egyik igazgatóhelyettesének Maros megyei otthonában a 20HyGrid nevű projekt egyik állomásaként.

Idézet
Ahogyan én figyeltem a lakásomban, semmilyen különbség nincs a földgáz és a hidrogénnel dúsított földgáz lángja között. Főzhetünk a régi tűzhelyünkön hidrogén felhasználásával, meleg vizet állíthatunk elő a hideg időszakban, ugyanazt a fali gázkazánt használva.

Gyakorlatilag a komfortérzés ugyanaz, miközben nagyon fontos, hogy a keverék hozzájárul a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, egy kevésbé szennyezett környezethez, használata pedig a megszokott módon biztonságos” – nyilatkozta Anca Evoiu. A lakossági tesztelés egyébként néhány órát tart, az ezzel járó költségeket a társaság állja.

Miközben a Szeben megyei Darlac község lakóházaiban polietilén (műanyag) csövekben „futtatják meg” a hidrogénes gázkeveréket, a 20HyGrid nevű projekt következő állomásán, augusztusban a Maros megyei Gernyeszegen már acél csövekbe is feltöltik. A próbákat a gázelosztó társaság Németországban továbbképzett szakemberei végzik, akik a medgyesi kísérletezések során együttműködtek a legnagyobb, a romániai piac 80 százalékát lefedő gázkazán- és gáztűzhelygyártó vállalatokkal.

A tesztelések során számos régebbi és újabb, illetve vadonatúj berendezést bevetettek. Az eredmények a várakozások szerint alakultak: műszakilag egyetlen kazán vagy tűzhely sem hibásodott meg a 80 százalék földgázt, 20 százalék hidrogént tartalmazó keveréktől.

Éppen ezt akarja bebizonyítani a Delgaz Grid által romániai úttörőként lebonyolított 20HyGrid projekt, melyet számos romániai hatóság is támogat, és a tervek szerint 2024 októberéig tart.

•  Fotó: Facebook/Delgaz Grid Galéria

Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Felvidéki tapasztalatok

Külföldön természetesen már zajlottak hasonló kísérletezgetések. A szlovákiai gázművek például tavaly júniustól szeptember végéig hidrogénnel keverte a háztartásokban felhasznált földgázt a felvidéki Sárosfán. A Dunaszerdahelyi járásban fekvő településen a palackozott hidrogént a helyi szabályozóállomáson keverték a földgázhoz – számolt be a Ma7.sk portál.

A kísérletet a nyári időszak alatt hajtották végre, ugyanis akkor a legalacsonyabb az emberek gázfogyasztása, így kevesebb hidrogénre volt szükség a teszthez. A szakemberek igyekeztek a legkisebb terhelés mellett elvégezni a munkát. Nagyon alapos ellenőrzés előzte meg a kísérletet, a húsz évnél öregebb fűtőberendezéseket folyamatos ellenőrzés alatt tartották. A négy hónap alatt a hatóságok háromszáz háztartásban ellenőrizték a hidrogénnel kevert gáz felhasználását. Fokozatosan történt a hidrogén adagolása, időről időre magasabb százalékban keverték a földgázba a hidrogént. Földváry Terézia polgármester a portálnak elmondta,

a lakosok csupán annyit érzékeltek a kísérletből, hogy talán kisebb volt a teljesítménye a gázüzemű berendezéseknek: nem forrt fel például olyan gyorsan a víz, mint korábban, amikor nem volt hidrogénnel dúsítva a földgáz.

Egy helyi lakos semmilyen kellemetlen tapasztalatról nem tudott beszámolni, sőt előnyként emelte ki, hogy a projekt során mindent leellenőriztek, és több háztartásban is minimális gázszivárgást észleltek még az elején, mielőtt bekeverték volna a hidrogént, tehát már korábban létező problémát is felfedeztek, megoldottak.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Csak úgy, magától nincs hidrogén

De a hidrogén természetesen leginkább a jövő nagy kihívásaira adhat környezetbarát választ. Hiszen köztudott, hogy a klímasemleges Európa eléréséhez, a „zöldmegállapodás” megvalósításához elengedhetetlen az általános energiaellátás átalakítása is. Kulcsszerep juthat ebben a tiszta hidrogén fejlesztése felgyorsításának – nagy hangsúlyt fektetve a tiszta, zöld jelzőre.

Ugyanis több típusú hidrogént különböztetnek meg, mégpedig a gyártási folyamat szerint. Amint a Greendex.hu portál összeállításából is kiderül, bár a hidrogén a Föld leggyakoribb eleme, tiszta formában alig található meg, így valamely más vegyületből kell kinyernünk, mint például a víz vagy a metán. Ennélfogva a hidrogén nem energiaforrás, hanem olyan energiahordozó, amelyet energia felhasználásával tudunk előállítani.

A gyártás túlnyomó többsége jelenleg földgáz gőzzé alakításával történik. Ennek során magas hőmérsékleten (700–1100 °C-on) a vízgőz reagál a metánnal, így szén-monoxid és hidrogén keletkezik. Másik, főként Kínában használt módszer a szén gázosítása. Ennek során a szén, az oxigén és a vízgőz magas hőmérsékleten és nagy nyomáson lép reakcióba. A harmadik módszer a fizikaóráról is ismert elektrolízis.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az európai hidrogén 75%-át földgázból, 23%-át szénből és a maradék 2%-ot egyéb módszerekkel állítják elő. Vízbontásos elektrolízissel a hidrogén mindössze 0,1%-át termelik csupán. Az évente globálisan 75 millió tonnányi megtermelt hidrogént jelenleg hatalmas energia lenne csak elektrolízissel előállítani.

Jelenleg 1–2 dollárba kerül 1 kg hidrogén előállítása földgázból. Ezzel szemben a zöld, hidrolízissel előállított hidrogén kilónkénti ára 8–10 dollárra tehető. Az olcsóbb megújuló energiával, a bővülő beruházásokkal és a méretgazdaságosság fokozásával a piac a zöld hidrogén 8–10 dolláros árát 2030-ig 1,5 dollár alá szeretné nyomni – ismertette a Greendex.hu.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

Brüsszeli kívánalmak

Merthogy – amint az Európai Parlament honlapján is olvasható – a tiszta (megújuló vagy zöld) hidrogént csakis a víz elektrolízisével állítják elő megújuló forrásokból származó villamos energia felhasználásával, és előállítása során nincs üvegházhatásúgáz-kibocsátás. Jelenleg a hidrogén az EU energiaforrásainak körülbelül 2% -át teszi ki, melynek azonban 95%-át fosszilis energiahordozók termelik, ezek évente 70–100 millió tonna szén-dioxidot bocsátanak ki.

Kutatások szerint 2050-ben a megújuló forrásokból származó energiahordozók adhatják az európai energia jelentős részét, amelynek a hidrogén 20% -át jelentheti.

A fosszilis tüzelőanyagokhoz képest a megújuló hidrogén jelentősen csökkentheti a globális felmelegedés hatását. Az EU emiatt egyrészt egy hidrogén- és dekarbonizált gázpiaci csomagon dolgozik. Az Energiaügyi Bizottság 2023 februárjában támogatta a Bizottság javaslatait, amelyek célja a megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású gázok – köztük a hidrogén és a biometán – uniós gázpiacra való bevezetésének megkönnyítése.

Ugyanakkor a hidrogén az EU egyik alternatív üzemanyaga is lehet.

2022 októberében az EP-képviselők elfogadták álláspontjukat a töltő- és alternatív üzemanyagtöltő állomások kiépítését célzó uniós jogszabályokról. 2021-ben az EU-nak 136 hidrogén-töltőállomása volt. 2023 márciusában a Parlament és a Tanács megállapodott az infrastruktúra kiépítésére vonatkozó kötelező nemzeti célkitűzésekről.

Az új szabályok szerint 2031-ig az EU főútvonalain legalább 200 kilométerenként hidrogén-töltőállomásokat kell létesíteni.

A Parlament a júliusi plenáris ülésen fogadta el a szabályokat. A szabályok a Tanács jóváhagyását követően lépnek hatályba – számolt be az EP. Amely szerint a hidrogén jó üzemanyag is lehet, mert nem jár károsanyag-kibocsátással – a víz a folyamat egyetlen mellékterméke –; felhasználható folyékony üzemanyagok előállítására; a meglévő infrastruktúra (gázszállítás és gáztárolás) átalakítható a hidrogén számára; nagyobb az energiasűrűsége, mint az akkumulátoroké, így nagy távolság és nehéz áruk szállítása esetében is használható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank