Hidrogénnel főz a nagyi: erdélyi falvakban tesztelik először a nagy reményű energiaforrás lakossági használatát

Befűtöttek. A projekt lebonyolítója számos tesztet végzett a lakossági próba előtt •  Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Befűtöttek. A projekt lebonyolítója számos tesztet végzett a lakossági próba előtt

Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Romániában először a Szeben megyei Darlac, majd a Maros megyei Gernyeszeg község háztartásaiban próbálják ki a nyár folyamán a hidrogénnel kevert földgáz lakossági használatát. A kísérleti projekt lebonyolítója, az E.onhoz tartozó Delgaz Grid gázelosztó társaság a medgyesi gyári tesztelések után már egyik igazgatója lakásában is sikeres próbát tartott, anélkül, hogy bármit is változtattak volna a rendszeren, háztartási berendezéseken. Összeállításunkban bemutatjuk az új, Brüsszel által is kiemelten támogatott alternatív energiaforrás előnyeit, széleskörű alkalmazásának jelenlegi akadályait.

Páva Adorján

2023. július 23., 17:102023. július 23., 17:10

2023. július 23., 17:172023. július 23., 17:17

Románia egyik legnagyobb energiaszolgáltatójának gázelosztóhálózat-kezelője közölte: néhány tucat darlaci lakos a „kiválasztott”, akik úttörőként vesznek részt az országos jelentőségű, tavaly ősszel indított projektben július folyamán. Ennek célja, hogy élesben is bebizonyosodjon: a környezetbarát hidrogénnel dúsított földgáz a meglévő háztartási rendszerekben biztonsággal, eredményesen használható.

Tehát a tesztek során semmin nem változtatnak, csupán előtte ellenőrzik, hogy a hálózat, a berendezések teljes mértékben épek, működőképesek.

„Ezek után elzárjuk a hagyományos gázcsapot, és a kliens hálózatára rákötünk egy palackot, melyben 80 százalékban földgázból, 20 százalékban hidrogénből álló keverék található, ezt pedig a rendszerbe, a berendezésekbe engedjük. Ellenőrizzük a működési paramétereket, megmérjük a gázelegy égési koncentrációját, fűtőképességét, utólag pedig ugyanezt tesszük a sima földgázra való visszatérés után, hogy biztosítsuk a klienst: semmit nem tett tönkre a keverék” – magyarázta Cristian Călin projektvezető.

Aki szerint gyakorlatilag ugyanazt teszik, amit már számos rendszeren, berendezésen leteszteltek a medgyesi kísérletezések során, illetve a Delgaz Grid egyik igazgatóhelyettesének Maros megyei otthonában a 20HyGrid nevű projekt egyik állomásaként.

Idézet
Ahogyan én figyeltem a lakásomban, semmilyen különbség nincs a földgáz és a hidrogénnel dúsított földgáz lángja között. Főzhetünk a régi tűzhelyünkön hidrogén felhasználásával, meleg vizet állíthatunk elő a hideg időszakban, ugyanazt a fali gázkazánt használva.

Gyakorlatilag a komfortérzés ugyanaz, miközben nagyon fontos, hogy a keverék hozzájárul a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, egy kevésbé szennyezett környezethez, használata pedig a megszokott módon biztonságos” – nyilatkozta Anca Evoiu. A lakossági tesztelés egyébként néhány órát tart, az ezzel járó költségeket a társaság állja.

Miközben a Szeben megyei Darlac község lakóházaiban polietilén (műanyag) csövekben „futtatják meg” a hidrogénes gázkeveréket, a 20HyGrid nevű projekt következő állomásán, augusztusban a Maros megyei Gernyeszegen már acél csövekbe is feltöltik. A próbákat a gázelosztó társaság Németországban továbbképzett szakemberei végzik, akik a medgyesi kísérletezések során együttműködtek a legnagyobb, a romániai piac 80 százalékát lefedő gázkazán- és gáztűzhelygyártó vállalatokkal.

A tesztelések során számos régebbi és újabb, illetve vadonatúj berendezést bevetettek. Az eredmények a várakozások szerint alakultak: műszakilag egyetlen kazán vagy tűzhely sem hibásodott meg a 80 százalék földgázt, 20 százalék hidrogént tartalmazó keveréktől.

Éppen ezt akarja bebizonyítani a Delgaz Grid által romániai úttörőként lebonyolított 20HyGrid projekt, melyet számos romániai hatóság is támogat, és a tervek szerint 2024 októberéig tart.

•  Fotó: Facebook/Delgaz Grid Galéria

Fotó: Facebook/Delgaz Grid

Felvidéki tapasztalatok

Külföldön természetesen már zajlottak hasonló kísérletezgetések. A szlovákiai gázművek például tavaly júniustól szeptember végéig hidrogénnel keverte a háztartásokban felhasznált földgázt a felvidéki Sárosfán. A Dunaszerdahelyi járásban fekvő településen a palackozott hidrogént a helyi szabályozóállomáson keverték a földgázhoz – számolt be a Ma7.sk portál.

A kísérletet a nyári időszak alatt hajtották végre, ugyanis akkor a legalacsonyabb az emberek gázfogyasztása, így kevesebb hidrogénre volt szükség a teszthez. A szakemberek igyekeztek a legkisebb terhelés mellett elvégezni a munkát. Nagyon alapos ellenőrzés előzte meg a kísérletet, a húsz évnél öregebb fűtőberendezéseket folyamatos ellenőrzés alatt tartották. A négy hónap alatt a hatóságok háromszáz háztartásban ellenőrizték a hidrogénnel kevert gáz felhasználását. Fokozatosan történt a hidrogén adagolása, időről időre magasabb százalékban keverték a földgázba a hidrogént. Földváry Terézia polgármester a portálnak elmondta,

a lakosok csupán annyit érzékeltek a kísérletből, hogy talán kisebb volt a teljesítménye a gázüzemű berendezéseknek: nem forrt fel például olyan gyorsan a víz, mint korábban, amikor nem volt hidrogénnel dúsítva a földgáz.

Egy helyi lakos semmilyen kellemetlen tapasztalatról nem tudott beszámolni, sőt előnyként emelte ki, hogy a projekt során mindent leellenőriztek, és több háztartásban is minimális gázszivárgást észleltek még az elején, mielőtt bekeverték volna a hidrogént, tehát már korábban létező problémát is felfedeztek, megoldottak.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Csak úgy, magától nincs hidrogén

De a hidrogén természetesen leginkább a jövő nagy kihívásaira adhat környezetbarát választ. Hiszen köztudott, hogy a klímasemleges Európa eléréséhez, a „zöldmegállapodás” megvalósításához elengedhetetlen az általános energiaellátás átalakítása is. Kulcsszerep juthat ebben a tiszta hidrogén fejlesztése felgyorsításának – nagy hangsúlyt fektetve a tiszta, zöld jelzőre.

Ugyanis több típusú hidrogént különböztetnek meg, mégpedig a gyártási folyamat szerint. Amint a Greendex.hu portál összeállításából is kiderül, bár a hidrogén a Föld leggyakoribb eleme, tiszta formában alig található meg, így valamely más vegyületből kell kinyernünk, mint például a víz vagy a metán. Ennélfogva a hidrogén nem energiaforrás, hanem olyan energiahordozó, amelyet energia felhasználásával tudunk előállítani.

A gyártás túlnyomó többsége jelenleg földgáz gőzzé alakításával történik. Ennek során magas hőmérsékleten (700–1100 °C-on) a vízgőz reagál a metánnal, így szén-monoxid és hidrogén keletkezik. Másik, főként Kínában használt módszer a szén gázosítása. Ennek során a szén, az oxigén és a vízgőz magas hőmérsékleten és nagy nyomáson lép reakcióba. A harmadik módszer a fizikaóráról is ismert elektrolízis.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az európai hidrogén 75%-át földgázból, 23%-át szénből és a maradék 2%-ot egyéb módszerekkel állítják elő. Vízbontásos elektrolízissel a hidrogén mindössze 0,1%-át termelik csupán. Az évente globálisan 75 millió tonnányi megtermelt hidrogént jelenleg hatalmas energia lenne csak elektrolízissel előállítani.

Jelenleg 1–2 dollárba kerül 1 kg hidrogén előállítása földgázból. Ezzel szemben a zöld, hidrolízissel előállított hidrogén kilónkénti ára 8–10 dollárra tehető. Az olcsóbb megújuló energiával, a bővülő beruházásokkal és a méretgazdaságosság fokozásával a piac a zöld hidrogén 8–10 dolláros árát 2030-ig 1,5 dollár alá szeretné nyomni – ismertette a Greendex.hu.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

Brüsszeli kívánalmak

Merthogy – amint az Európai Parlament honlapján is olvasható – a tiszta (megújuló vagy zöld) hidrogént csakis a víz elektrolízisével állítják elő megújuló forrásokból származó villamos energia felhasználásával, és előállítása során nincs üvegházhatásúgáz-kibocsátás. Jelenleg a hidrogén az EU energiaforrásainak körülbelül 2% -át teszi ki, melynek azonban 95%-át fosszilis energiahordozók termelik, ezek évente 70–100 millió tonna szén-dioxidot bocsátanak ki.

Kutatások szerint 2050-ben a megújuló forrásokból származó energiahordozók adhatják az európai energia jelentős részét, amelynek a hidrogén 20% -át jelentheti.

A fosszilis tüzelőanyagokhoz képest a megújuló hidrogén jelentősen csökkentheti a globális felmelegedés hatását. Az EU emiatt egyrészt egy hidrogén- és dekarbonizált gázpiaci csomagon dolgozik. Az Energiaügyi Bizottság 2023 februárjában támogatta a Bizottság javaslatait, amelyek célja a megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású gázok – köztük a hidrogén és a biometán – uniós gázpiacra való bevezetésének megkönnyítése.

Ugyanakkor a hidrogén az EU egyik alternatív üzemanyaga is lehet.

2022 októberében az EP-képviselők elfogadták álláspontjukat a töltő- és alternatív üzemanyagtöltő állomások kiépítését célzó uniós jogszabályokról. 2021-ben az EU-nak 136 hidrogén-töltőállomása volt. 2023 márciusában a Parlament és a Tanács megállapodott az infrastruktúra kiépítésére vonatkozó kötelező nemzeti célkitűzésekről.

Az új szabályok szerint 2031-ig az EU főútvonalain legalább 200 kilométerenként hidrogén-töltőállomásokat kell létesíteni.

A Parlament a júliusi plenáris ülésen fogadta el a szabályokat. A szabályok a Tanács jóváhagyását követően lépnek hatályba – számolt be az EP. Amely szerint a hidrogén jó üzemanyag is lehet, mert nem jár károsanyag-kibocsátással – a víz a folyamat egyetlen mellékterméke –; felhasználható folyékony üzemanyagok előállítására; a meglévő infrastruktúra (gázszállítás és gáztárolás) átalakítható a hidrogén számára; nagyobb az energiasűrűsége, mint az akkumulátoroké, így nagy távolság és nehéz áruk szállítása esetében is használható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány
2024. október 22., kedd

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra

A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra
2024. október 22., kedd

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter

Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter
2024. október 21., hétfő

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány

Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány