Fotó: Wikipédia
Hiába hirdettek győztest az Erdélyt a Kárpátokon keresztül Moldovával összekötő A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesét, az építkezés kezdete várhatóan tovább késik.
2023. november 19., 18:572023. november 19., 18:57
Pénteken a győztesként kihirdetett török Nurol két riválisa, a Strabag és a szintén török Tekfen is óvást nyújtott be – és hogy még tovább bonyolódjon a helyzet, a hírek szerint a győztes Nurol is óvott – azt kifogásolja, hogy befogadták a riválisok ajánlatait.
Az Economedia gazdasági portál szerint emiatt
ahogy azt az uniós helyreállítási program (PNRR) értelmében kellene.
Mint arról beszámoltunk, Sorin Grindeanu közlekedési miniszter november 6-án jelentette be, hogy a Nurol építheti meg a Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszát.
A miniszter szerint ezzel az összes, az uniós helyreállítási program (PNRR) keretében finanszírozott autópályaszakasz egyenesbe került.
Cristian Pistol, az országos közútkezelő (CNAIR) vezérigazgatója szerint a szerződés azt is tartalmazza, hogy
Sorin Grindeanu közölte, a 24,4 kilométeres sztrádaszakasz megtervezésére 6, a megépítésére 24 hónapja van a török kivitelezőnek.
A 2,46 milliárd lej értékű projekt során 36 hidat, felüljárót és völgyhidat kell megépíteni, a leghosszabb felüljáró 256 méteres lesz.
Az A8-as autópálya a tervek szerint Gyegyóditrónál szeli át a Keleti-Kárpátokat, és Jászvásár érintésével egészen a moldovai határig húzódik majd.
Mint arról beszámoltunk, az Erdélyt Nyárádszeredától a tervek szerint Szováta–Borzont–Ditró–Gyergyótölgyes-útvonalon elhagyó aszfaltcsíkot természetesen nagy várakozások előzik meg az érintett településeken, ugyanakkor egyes helyeken elégedetlenséget, szélmalomharcot is szült. Nyárádszeredában nagy problémák adódtak a tervezett nyomvonallal, amely kettévágná a bekecsalji kisvárost, ráadásul néhány lakóház az építkezés áldozatául esne. A helyiek éveken keresztül küzdöttek, tiltakoztak, tárgyaltak, új útvonalat ajánlottak, amely elkerülné a települést.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
szóljon hozzá!