Leginkább a 100 lejesekkel próbálkoznak a hamisítók
Fotó: Haáz Vince
Szép számban vannak a forgalomban hamis román bankjegyek, tavaly bő 50 százalékkal több hamis bankót vizsgáltak a Román Nemzeti Bank (BNR) szakértői. Egy friss jelentés szerint tavaly összesen 4463 hamisított bankjeggyel találkoztak a hatóságok, a hamisítók leginkább a 100 lejessel próbálkoznak.
2023. június 29., 09:272023. június 29., 09:27
2022-ben 4175 esetben találkoztak a hatóságok hamisított 100 lejessel, messze lemaradva a második leginkább hamisított bankó pedig a 200 lejes, amelyből 264 hamisítványt regisztráltak – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) jelentéséből.
A harmadik hely az 50 lejesé, de ebből csak 16 darabot találtak a Hotnews.ro portál által idézett dokumentum szerint.
2022-ben minden egymillió legális bankóra 2,46 hamisítvány jutott, szemben a 2021-es 1,66 egységgel.
A 4463 „lebukott” hamis bankó közül 35-öt foglaltak le a rendőrök még azelőtt, hogy forgalomba kerültek volna,
Mint ismeretes, Románia Európában elsőként tért át 1999-ben a polimer alapanyagú bankjegyek használatára. (Ezt a gyakorlatot azóta is csak az Egyesült Királyság követte 2016-ban.) A hamisítás elleni védelem érdekében ugyanakkor a bankjegyek számos biztonsági elemet tartalmaznak – egyesek a lakosság számára készültek, mások speciális berendezésekkel kimutathatók, és a bankrendszer dolgozói számára készültek.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!