Leginkább a 100 lejesekkel próbálkoznak a hamisítók
Fotó: Haáz Vince
Szép számban vannak a forgalomban hamis román bankjegyek, tavaly bő 50 százalékkal több hamis bankót vizsgáltak a Román Nemzeti Bank (BNR) szakértői. Egy friss jelentés szerint tavaly összesen 4463 hamisított bankjeggyel találkoztak a hatóságok, a hamisítók leginkább a 100 lejessel próbálkoznak.
2023. június 29., 09:272023. június 29., 09:27
2022-ben 4175 esetben találkoztak a hatóságok hamisított 100 lejessel, messze lemaradva a második leginkább hamisított bankó pedig a 200 lejes, amelyből 264 hamisítványt regisztráltak – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) jelentéséből.
A harmadik hely az 50 lejesé, de ebből csak 16 darabot találtak a Hotnews.ro portál által idézett dokumentum szerint.
2022-ben minden egymillió legális bankóra 2,46 hamisítvány jutott, szemben a 2021-es 1,66 egységgel.
A 4463 „lebukott” hamis bankó közül 35-öt foglaltak le a rendőrök még azelőtt, hogy forgalomba kerültek volna,
Mint ismeretes, Románia Európában elsőként tért át 1999-ben a polimer alapanyagú bankjegyek használatára. (Ezt a gyakorlatot azóta is csak az Egyesült Királyság követte 2016-ban.) A hamisítás elleni védelem érdekében ugyanakkor a bankjegyek számos biztonsági elemet tartalmaznak – egyesek a lakosság számára készültek, mások speciális berendezésekkel kimutathatók, és a bankrendszer dolgozói számára készültek.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!