Fotó: Silviu Pavel
Az OTP Bank Románia frankhiteleseinek 72 százaléka, több mint hétezer ügyfél írt alá kedvezményes átváltási szerződést, amit a pénzintézet ajánlott fel a svájci frank drágulása miatt bajba jutott ügyfeleinek – idézte az MTI a bank szerdai közleményét.
2016. augusztus 17., 18:382016. augusztus 17., 18:38
Diósi László, az OTP Bank romániai vezérigazgatója rámutatott: az átváltási program keretében „a piacon létező legversenyképesebb megoldást” javasolták ügyfeleiknek. Mindegyik kliens személyre szabott ajánlatcsomagot kapott attól függően, hogy milyen típusú hitelt vett fel, melyik évben igényelte, illetve mekkora volt eredetileg a kamat. Az OTP romániai leánybankja tavaly decemberben részleges tartozás-elengedést és alacsonyabb kamatokat ajánlott fel több mint tízezer frankhitelesének, ha lejre vagy euróra váltják svájci frankban leszerződött hitelüket. A felkínált átlagkedvezmény 21,2 százalék volt, az átváltási programra 425 millió lej tartalékot képzett a bank.
A pénzintézet illetékesei szerint azért választotta sok ügyfél az átváltási programot, mert egy esetleges pereskedés nyomán a vitás helyzet megoldása elhúzódott volna, emellett pluszköltségeket jelentett volna az ügyfeleknek, akik azt is kockáztatták volna, hogy kisebb kedvezményt kapnak bírósági ítélet útján, mint amit a bank kínál, de akár el is veszíthették volna a jogi eljárást. A bankkal szemben indított perek 71 százalékában az OTP által felkínált átváltási kedvezmény előnyösebb volt, mint a bírósági ítéletek nyomán az ügyfeleknek megítélt pénzösszegek – olvasható a közleményben.
Az OTP Bank Románia frankalapú hitelportfoliója mintegy félmilliárd svájci frankot tett ki a kedvezményes átváltási program meghirdetése előtt. A pénzintézet az idei év első felében 42 százalékkal magasabb, 23 millió lej adózás utáni nyereséget ért el a tavalyi hasonló időszakhoz mérten, miközben bevételei 10 százalékkal, 194 millió lejre csökkentek. Az OTP Bank 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a román piacon, ügyfeleinek száma meghaladja a 426 ezret, illetve mintegy 1300 alkalmazottat foglalkoztat. Krónika
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!