Fotó: Ovi Stîngaciu/Asociația Pro Infrastructură
Románia elveszítheti a Brassó–Segesvár-vasútvonal korszerűsítésére kapott 300 millió eurós uniós támogatást, mert az elmúlt hét évben nem haladtak a munkálatok – jelentette ki kedden Strasbourgban Adina Vălean.
2023. október 17., 17:212023. október 17., 17:21
2023. október 17., 17:332023. október 17., 17:33
A Európai Unió közlekedési biztosa román újságírók számára tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy Románia az előző uniós költségvetési ciklusban pályázta meg ezt a pénzt az európai összekapcsolódási eszköz keretében. Szerinte most a kormány választás előtt áll:
Vălean megjegyezte, volt arra precedens, hogy az Európai Bizottság elnézte az európai összekapcsolódási eszköz keretében finanszírozott infrastrukturális beruházások késlekedését, de „Románia esetében már nem lehet hosszabbítani”.
Mindazonáltal az uniós biztos dicséretesnek nevezte, hogy Románia az ország számára elkülönített kereten felüli összeghez, 763 millió euróhoz jutott hozzá az európai összekapcsolódási eszköz általános költségvetéséből.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!