Fotó: Jakab Mónika
Az elmúlt években Romániában is felpörgött az elektromos személygépkocsik piaca: főként a kormány által adott, nem csekély összegű támogatásoknak köszönhetően egyre többen választják a zöldautókat. Mára már a használt autók piacán is találunk e-kocsikat, és a szakemberek szerint ezek esetében sem árt résen lenni, ugyanis itt is előfordul, hogy a kilométeróra kevesebbet mutat a megtett távolságnál.
2023. március 30., 16:032023. március 30., 16:03
2023. március 30., 16:082023. március 30., 16:08
Miden hét eladásra kínált használt elektromos autóból egynek visszatekerték a kilométeróráját – derül ki a gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató friss elemzéséből.
Sőt, ha a digitális éra előtti kilométerórákhoz hasonlítjuk, akkor még könnyebb is a csalók dolga.
Az elemzés szerint az európai használtautó-piacon eladásra kínált kocsik 15,6 százaléka esetében találkozhatunk visszatekert kilométerórával. Ha csak az elektromos autókat vesszük górcső alá, akkor ez az arány 13,4 százalékos, vagyis mindössze hajszálnyi a különbség utóbbiak javára.
A vevők tehát ugyanúgy kockázatoknak vannak kitéve, akár belső égésű motorral ellátott, akár elektromos autót szeretnének vásárolni.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek –, ugyanis a gyártók legkevesebb 100 000 kilométerre vállalnak garanciát, és az akkumulátor élettartama jóval rövidebb is lehet a vásárlás pillanatában vártnál.
„A kapacitás függvényében az akkumulátor cseréje több tízezer euróba vagy akár az autó árának a felébe is kerülhet. Ez az elektromos autók legfontosabb része” – intett óvatosságra Matas Buzelis, a CarVertical kommunikációs igazgatója.
A használtautó-piac egyik legelterjedtebb csalása a kilóméteróra visszatekerése – a gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató összefoglalta, mely gépkocsik esetében fordul elő a leggyakrabban futásteljesítmény-hamisítás.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!