Fotó: Jakab Mónika
Az elmúlt években Romániában is felpörgött az elektromos személygépkocsik piaca: főként a kormány által adott, nem csekély összegű támogatásoknak köszönhetően egyre többen választják a zöldautókat. Mára már a használt autók piacán is találunk e-kocsikat, és a szakemberek szerint ezek esetében sem árt résen lenni, ugyanis itt is előfordul, hogy a kilométeróra kevesebbet mutat a megtett távolságnál.
2023. március 30., 16:032023. március 30., 16:03
2023. március 30., 16:082023. március 30., 16:08
Miden hét eladásra kínált használt elektromos autóból egynek visszatekerték a kilométeróráját – derül ki a gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató friss elemzéséből.
Sőt, ha a digitális éra előtti kilométerórákhoz hasonlítjuk, akkor még könnyebb is a csalók dolga.
Az elemzés szerint az európai használtautó-piacon eladásra kínált kocsik 15,6 százaléka esetében találkozhatunk visszatekert kilométerórával. Ha csak az elektromos autókat vesszük górcső alá, akkor ez az arány 13,4 százalékos, vagyis mindössze hajszálnyi a különbség utóbbiak javára.
A vevők tehát ugyanúgy kockázatoknak vannak kitéve, akár belső égésű motorral ellátott, akár elektromos autót szeretnének vásárolni.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek –, ugyanis a gyártók legkevesebb 100 000 kilométerre vállalnak garanciát, és az akkumulátor élettartama jóval rövidebb is lehet a vásárlás pillanatában vártnál.
„A kapacitás függvényében az akkumulátor cseréje több tízezer euróba vagy akár az autó árának a felébe is kerülhet. Ez az elektromos autók legfontosabb része” – intett óvatosságra Matas Buzelis, a CarVertical kommunikációs igazgatója.
A használtautó-piac egyik legelterjedtebb csalása a kilóméteróra visszatekerése – a gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató összefoglalta, mely gépkocsik esetében fordul elő a leggyakrabban futásteljesítmény-hamisítás.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!