Két héten belül elkezdődnek az építési munkálatok a dél-erdélyi autópálya Lugos és Déva közötti szakaszán, Holgya és Marzsina között, ami az utolsó hiányzó szakasz a sztrádából – jelentette be pénteken Temesvárin Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2023. július 07., 16:042023. július 07., 16:04
2023. július 07., 16:452023. július 07., 16:45
„A cég vezetőségével folytatott megbeszéléseim alapján a jövő héten, legkésőbb két héten belül elkezdik a munkagépek helyszínre szállítását” – mondta a miniszter.
A közlekedési tárca, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) és a kivitelező még októberben írta alá a szakasz megtervezéséről és kivitelezéséről szóló szerződést.
A 9,13 kilométer hosszú sztrádaszakasz finanszírozása az országos helyreállítási terven (PNRR) keresztül történik, a kivitelezési határidő 2026 augusztusa.
A 400 millió euró értékű szerződést az UMB – Euro Asfalt cégtársulás nyerte.
A sztrádaszakasz megépítése az egyik legfontosabb nagy közúti beruházás az ország nyugati részében, befejezése után felszabadul a jelenleg rendkívül zsúfolt 68A jelzésű országút.
A dél-erdélyi A1-es autópályából a magyar–román államhatártól Nagyszebenig csupán a Marzsina és Holgya közötti kilenc kilométeres szakasz nem épült meg.
Az alagutakat is magában foglaló, problémás hegyi szakasznak 2016-ra kellett volna megépülnie, de a román állam felbontotta a szerződést az olasz építővel, amely 2013-ban elnyerte a munkát.
Az útépítést hosszú ideig a környezetvédelmi engedély hiánya késleltette.
A tervezés kezdeti szakaszában ugyanis
Ennek a követelménynek végül azzal sikerült érvényt szerezni, hogy az út egy részét alagútba vezették.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!