Két héten belül elkezdődnek az építési munkálatok a dél-erdélyi autópálya Lugos és Déva közötti szakaszán, Holgya és Marzsina között, ami az utolsó hiányzó szakasz a sztrádából – jelentette be pénteken Temesvárin Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2023. július 07., 16:042023. július 07., 16:04
2023. július 07., 16:452023. július 07., 16:45
„A cég vezetőségével folytatott megbeszéléseim alapján a jövő héten, legkésőbb két héten belül elkezdik a munkagépek helyszínre szállítását” – mondta a miniszter.
A közlekedési tárca, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) és a kivitelező még októberben írta alá a szakasz megtervezéséről és kivitelezéséről szóló szerződést.
A 9,13 kilométer hosszú sztrádaszakasz finanszírozása az országos helyreállítási terven (PNRR) keresztül történik, a kivitelezési határidő 2026 augusztusa.
A 400 millió euró értékű szerződést az UMB – Euro Asfalt cégtársulás nyerte.
A sztrádaszakasz megépítése az egyik legfontosabb nagy közúti beruházás az ország nyugati részében, befejezése után felszabadul a jelenleg rendkívül zsúfolt 68A jelzésű országút.
A dél-erdélyi A1-es autópályából a magyar–román államhatártól Nagyszebenig csupán a Marzsina és Holgya közötti kilenc kilométeres szakasz nem épült meg.
Az alagutakat is magában foglaló, problémás hegyi szakasznak 2016-ra kellett volna megépülnie, de a román állam felbontotta a szerződést az olasz építővel, amely 2013-ban elnyerte a munkát.
Az útépítést hosszú ideig a környezetvédelmi engedély hiánya késleltette.
A tervezés kezdeti szakaszában ugyanis
Ennek a követelménynek végül azzal sikerült érvényt szerezni, hogy az út egy részét alagútba vezették.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!