A legtöbb romániai közszolga a központi közigazgatásban dolgozik
Fotó: ANAF/Facebook
Májusban 1 294 311 betöltött álláshelyet tartottak számon a romániai közintézményekben és közhatóságoknál, 1762-vel többet, mint egy hónappal korábban; az álláshelyek csaknem 64 százaléka a központi közigazgatáshoz tartozott – derül ki a pénzügyminisztérium honlapján közzétett adatokból.
2024. július 17., 17:482024. július 17., 17:48
2024. július 17., 17:522024. július 17., 17:52
A központi közigazgatásban foglalkoztatott 827 460 személy közül 609 661-en kizárólag az állami költségvetésből finanszírozott intézményeknél dolgoztak (1269-cel többen, mint 2024 áprilisában). A legtöbb betöltött álláshelyet az oktatási minisztériumnál jegyezték, 302 376-ot, aztán a belügyminisztérium (124 094), a védelmi minisztérium (74 695), a pénzügyminisztérium (24 731) és az egészségügyi minisztérium (18 200) következett a sorban.
A helyi közigazgatási intézményekben 466 851-en dolgoztak májusban (543-mal többen, mint az előző hónapban), közülük 286 741-en kizárólag a helyi költségvetésből fenntartott intézményeknél, 180 110-en pedig részben vagy teljesen saját bevételekre támaszkodó intézményeknél – ismertette a pénzügyi tárca adatait az Agerpres hírügynökség.
Áprilisban 1 292 549 betöltött álláshelyet tartottak számon a romániai közintézményekben és állami hatóságoknál, 3009-cel többet, mint egy hónappal korábban.
Mint ismert, a román kormány a takarékossági intézkedések keretében tavaly júliusban létszámstopot vezetett be be év végéig a közszférában, és akkor leszögezték: a megüresedett közalkalmazotti állások betöltésére kizárólag a kormány jóváhagyásával lehet pályázatot kiírni. A költségvetési kiadások lefaragása révén egymilliárd euróval remélték csökkenteni az elszabadult államháztartási deficitet.
A hivatalos adatok szerint a tavalyi év második felében havonta több százzal nőtt a közszférában foglalkoztatottak száma az országban, és a teljes létszám például 2023 júniusában elérte az 1 284 199-et; mint a mostani adatokból kiderül, az egy évvel ezelőtti állapothoz képest 10 ezerrel bővült az államapparátus létszáma.
Bár az ágazat megreformálásának igénye nyilatkozatok szintjén rendszeresen felmerül, ez mindig csak politikai nyilatkozat, terv marad. Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök például már hivatala tavaly júniusi átvételekor egyértelműnek nevezte, hogy a közszférában reformra van szükség, akkor is, ha ezt senki nem akarja ezt felvállalni.
„Itt az aktuális balek, aki felvállalja ezt a népszerűtlen feladatot” – fogalmazott akkor a kormányfő, elfogadhatatlannak nevezve, hogy számos azonos tevékenységi és hatáskörrel rendelkező közintézmény működjön, válságok idején pedig rendre kiderül, hogy egyik sem végzi a munkáját. Ciolacu azonban a fogadkozásai ellenére sem indította el a közszféra reformját célzó intézkedéseket, mindössze a létszámstopig jutott, ám az idén beindult foglalkoztatások révén hamar sikerült behozni a lemaradást.
Jövő héten fogadja el a kormány a költségvetési kiadások lefaragását célzó intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet – értesült az Agerpres hírügynökség.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!