A Nemzetközi Valutaalap az egy hónappal ezelőtt közölt előrejelzésében 5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsített Romániában
Fotó: Pixabay
Nem túl kecsegtető előrejelzéssel rukkolt elő szerdán az Európai Bizottság: friss prognózisában Románia esetében 6 százalékos gazdasági visszaesést vetít előre idénre, és 4,2 százalékos növekedést vár jövőre, az államháztartási hiány pedig a GDP 9,2 százaléka lehet 2020-ban.
2020. május 07., 10:462020. május 07., 10:46
2020. május 07., 10:582020. május 07., 10:58
A brüsszeli testület tavaszi prognózisa szerint a jövő évi államháztartási hiány elérheti a GDP 11,4 százalékát, amennyiben a bukaresti kormány nem változtat a költségvetés jelenlegi szerkezetén. Ezt a hiányt főleg a szeptemberben esedékes, 40 százalékos nyugdíjemelés, 2021 őszére tervezett nyugdíj-újraszámolás, illetve a gyermekek után fizetendő családi pótlék megduplázása növelné.
A tavalyi téli jelentésében az Európai Bizottság még 3,8 százalékos román gazdasági növekedéssel számolt 2020-ra. A jelentős változást a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokkal magyarázzák.
A munkanélküliség a történelmi mélypontnak számító 3,9 százalékról az idén várhatóan 6,5 százalékra nő, miután a járvány miatt a vállalatok egy része bezár. A bizottság szerint a bérek mérsékelten fognak nőni az előző években jegyzett két számjegyű emelkedéshez képest, az infláció pedig 2,5 százalékra mérséklődik 2020-ban.
A romló mutatók láttán pedig nem csoda, hogy egyre gyakrabban kerül szóba, Románia kénytelen lesz kölcsönért folyamodni valamely nemzetközi hitelintézethez. Florin Cîțu pénzügyminiszter a témában kedd este azonban úgy nyilatkozott,
Közölte, hogy Románia jelenleg a helyi és a nemzetközi pénzpiacokról finanszírozza az állam működését. Csak ezek kimerítése után jöhet szóba harmadik finanszírozási lehetőségként a nemzetközi hitelintézetekkel kötött hitelmegállapodás. A pénzügyminiszter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) esetében is ugyanezt az elvi álláspontot tekinti érvényesnek a bukaresti kormány.
A miniszter ismertette az áprilisi államháztartás helyzetét, és elmondta, hogy a negyedik hónapban a bevételek meghaladták a tavalyit, így várakozáson felül alakultak, de így sem elegendőek ahhoz, hogy fedezzék a megnövekedett kiadásokat, amelyek főleg az egészségügyben ugrottak meg jelentősen.
A miniszter újfent kijelentette, hogy továbbra sem számít hosszan elhúzódó gazdasági válságra. Mint ismeretes, kedden
Az elnök ennek egyik kulcsát a közberuházásokban látja, amelyeket növelnie kell a kormánynak.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Nemzetközi Valutaalap az egy hónappal ezelőtt közölt előrejelzésében 5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsített Romániában. Bukarest a járvány kitörése után elfogadott költségvetés-kiigazítás alapján 1,9 százalékos GDP-csökkenéssel számol 2020-ban, így eddig messzemenően az Európai Bizottság előrejelzése a legpesszimistább Románia esetében. A román államháztartási hiány március végén elérte a bruttó hazai termék (GDP) 1,67 százalékát. Április végén a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátásait a Moody’s Investors Service.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!