„Szédületes” összeg. A havi 78 000 lejt is elérheti a különleges nyugdíj a gazdasági miniszter bejelentése szerint
Fotó: 123RF
A 2016–2020-as időszakban 60 százalékkal nőttek a különleges nyugdíjakra fordított kiadások Romániában olyan körülmények között, hogy a legkisebb fizetések adója az egyik legmagasabb az Európai Unióban – irányította rá a figyelmet Claudiu Năsui gazdasági miniszter.
2021. február 02., 13:452021. február 02., 13:45
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa kedden Facebook-oldalán értekezett viszonylag hosszan a különleges nyugdíjak eltörlésének fontosságáról, valamint arról, hogy csökkenteni kell a legkisebb fizetések adóját, ugyanis sokan vannak abban a helyzetben, hogy dolgoznak, mégis szegénységben élnek.
A 2016–2020-as időszakban a különleges törvények alapján nyújtott nyugdíjakra fordított összegek 60 százalékkal nőttek. Jelentős növekedés. A nyugdíjak összege szédületes, irigylésre méltó még a világ leggazdagabb országaiban élők számára is: havi 78 000 lej, vagyis havi 16 000 euró” – adott hangot felháborodásának a gazdasági tárca vezetője.
Elbukta az alkotmányossági kontrollt az a nyáron elfogadott törvény, amely 85 százalékig terjedő adóval faragná le a különleges állami nyugdíjakat.
Meg lehet találni a pénzt a munka utáni adó csökkentéséhez a legkisebb fizetések esetében, és ki tudunk hozni milliókat a szegénységből. Ezzel a központi gondolattal kampányoltam, és benne van a parlament által megszavazott kormányprogramban is” – írta Claudiu Năsui. Leszögezte egyúttal:
azok ugyanis „abból a pénzből származnak, amit az állam tőlünk vesz el, vagyis az általunk adókra, illetékekre befizetett összegekből”.
„A romániai politikum nem akarja megnyugtatóan rendezni a különnyugdíjak kérdését, különben alkotmányos megoldást találna” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!