A romániai lakosságnak az elmúlt években folyamatosan nőtt a megtakarítási hajlandósága
Fotó: 123RF
A romániai lakosságnak az elmúlt években folyamatosan nőtt a megtakarítási hajlandósága, több mint kétharmaduk azonban csak esetlegesen tesz félre pénzt – derül ki az Erste Group közép-kelet-európai országokban végzett felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
2021. november 01., 14:212021. november 01., 14:21
2021. november 01., 15:362021. november 01., 15:36
A közvélemény-kutatást a német bank felkérésére a Money Matters végezte idén júliusban és augusztusban Ausztriában, Magyarországon, Horvátországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában és Szerbiában 500-500 fős mintán – írja az Agerpres.
A válaszadók 71 százalékának azonban nincs bejáratott megtakarítási módszere, akkora összeget tesznek félre, amennyi megmarad a számlájukon a hónap végén. Ezzel szemben a vizsgált térség többi országa lakóinak fele havonta fix összeget takarít meg.
A közvélemény-kutatás szerint a nettó 3541 lejes átlagfizetésű romániaiak havonta átlagban 309 lejt (58 eurót) tesznek félre. A vizsgált térségben a havi megtakarítás átlagos összege 120 euró, 31,86 százalékkal magasabb, mint 2017-ben, amikor 91 euró volt.
A legnagyobb összeget havonta az osztrákok takarítják meg, átlagban 344 eurót. A szlovákok átlagban 123 eurót, a csehek 119 eurót, a magyarok 83 eurót, a horvátok 72 eurót, a szerbek 47 eurót tudnak félretenni minden hónapban. A vizsgált térségben a lakosság az adott ország nettó átlagbérének megfelelő összeg tíz százalékát takarítja meg.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!