Fotó: Gov.ro
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. június 22., 15:342023. június 22., 15:34
2023. június 22., 15:352023. június 22., 15:35
A kormányfő a Victoria-palotában beszélt erről annak kapcsán, hogy az OMV Petrom és a Romgaz szerdán bejelentette: belefog a Fekete-tenger romániai térségének legnagyobb földgázkitermelési projektjébe. A bejelentés apropóján szervezett eseményen Ciolacu kijelentette, a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelésének elindításával az ország döntő lépést tesz az energiafüggetlensége felé.
– fogalmazott az Agerpres szerint a kormányfő. Kifejtette, a Neptun Deep projekt a közszféra és a versenyszféra kiváló együttműködésének eredménye, és az OMV Petrom és a Romgaz ez irányba tett erőfeszítései „lenyűgözőek”. Ebből kiindulva remélhetőleg 2027-ben megkezdődik a földgáz kitermelése a Fekete-tenger talapzatából – mondta Ciolacu. A miniszterelnök hozzátette,
Nicolae Ciucă, a szenátus elnöke úgy fogalmazott az eseményen, hogy négy éven belül Románia már nem fog gázbehozatalra szorulni. „Az ország állampolgárait megnyugtathatjuk, hogy nem kell aggódniuk a gázkészletek miatt, mert a fekete-tengeri gázzal a lakosságot és az ország összes intézményét fogjuk ellátni, és mindemellett lesz egy gázmennyiség, amelyet exportálni tudunk, hogy biztosítsuk más európai országok szükségleteit is” – hangsúlyozta Ciucă. A politikus rámutatott,
Ugyanakkor arra kérte a két energiavállalatot, hogy tartsák magukat vállalásaikhoz, és időben valósítság meg a projektet. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelése a koalíció kormányprogramjának része, mert ez fontos lépés az energiafüggetlenség irányában.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!