Jelentős készletek. Romániát csak Lengyelország előzi meg a volt kommunista országok közül a felhalmozott aranytartalék tekintetében
Előkelő helyen áll Románia a volt kommunista országok között a felhalmozott aranykészlet tekintetében, csupán egy ország előzi meg – derül ki a friss kimutatásokból.
2024. július 08., 17:532024. július 08., 17:53
2024. július 08., 17:552024. július 08., 17:55
egy ország előzi meg – derül ki a friss kimutatásokból.
A volt kommunista blokk európai országai közül Lengyelország után Románia rendelkezik a második legnagyobb aranytartalékkal.
„Románia aranytartalékainak számba vételekor a mennyiséget a népesség nagyságához kell mérnünk.
Tehát bár Lengyelország nettó aranytartalékai majdnem két és félszer nagyobbak, mint Romániáé, egy főre vetítve a különbség 1,8-szoros. A román aranytartalékokban legutóbb 2007 októberében történt változás, amikor a nemzeti bank egy tonna aranyat adott el” – mondta el az Economica.ro gazdasági portálnak Victor Dima, a Tavex Románia treasury osztályának vezetője.
Az Arany Világtanács nem rendelkezik konkrét adatokkal a romániai arany iránti fogyasztói keresletről. Az ország az „egyéb európai országok” kategóriájába tartozik, amely nem foglalja magában az olyan nagy aranypiacokat, mint Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, Svájc és Ausztria.
Abban a kategóriában, amelybe Románia is tartozik, a befektetési arany iránti teljes fogyasztói kereslet 2023-ban mindössze 24,2 tonna volt, ami a 2022-es 41,9 tonnához képest jelentős csökkenés.
A lengyel központi bank 2023-ban a második helyen áll az aranyvásárlások terén Kína után és India előtt. Ezzel ez a lengyel intézmény az első helyen áll az aranyvásárlás tekintetében az európai jegybankok rangsorában.
Részesedésük a teljes jegybanki tartalékból 12 százalék.
A Lengyel Nemzeti Bank elnöke tavaly októberben bejelentette, hogy ezt az arányt 2025-re 20 százalékra kívánja növelni. 2024 első negyedévében a Lengyel Nemzeti Bank vásárlási üteme mindössze 1,19 tonnára lassult, ami a 10. helyet jelenti a vásárlások tekintetében, de a közeljövőben várhatóan gyorsulni fog.
Az arany ára az év eleje óta jelentős mértékben emelkedett: a februári 2020 dollár/uncia szintről május 21-én közel 2430 dollárra emelkedett. Azóta az ár korrekción ment keresztül, de az elmúlt hónapban trályaunciánként (mintegy 31,1 gramm) 2300 dollár körül stabilizálódott.
Ez 3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és 2016 óta ez a legerősebb első negyedév a nemesfém iránti globális kereslet tekintetében. A fő hajtóerő a befektetési arany fogyasztói vásárlása rudak és érmék formájában, amely az első negyedévben 3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest 2024 első negyedévében. Ugyanakkor a jegybanki vásárlások 1 százalékkal emelkedtek.
A szakértők szerint az utóbbi hónapok jelentős növekedésének okai az arany iránti befektetési célú kereslet globális dinamikájában keresendők, mind intézményi szinten, a központi bankok által a tartalékok felhalmozására, mind fogyasztói szinten, a magánszemélyek által megtakarítás céljából tett erőfeszítések nyomán.
A Kínai Népi Bank 2024 első negyedévében 27,06 tonnával növelte aranytartalékát, amely a negyedév végén 2262,4 tonna volt. Ez az előző évi jelentős mértékű vásárlásokat követően történt. 2023-ban Kína aranytartalékai 11,2 százalékkal nőttek, míg egy évvel korábban a növekedés jóval alacsonyabb, 3,2 százalékos volt. Ennek nyomán 2023-ban legalább 1977 óta (a legkorábbi év, amelyről adatok állnak rendelkezésre) Kína aranytartalékainak eddigi legnagyobb mértékű növekedése következett be. A 2024 első negyedévére vonatkozó adatok azt mutatják, hogy a kínai aranytartalék emelkedő tendenciája folytatódik. Jelenleg Kína a világon a hatodik helyen áll a birtokolt aranytartalék tekintetében.
2024 első negyedévében Kína fogyasztói aranyvásárlása elérte a 308,8 tonnát, szemben az előző negyedévi 245,9 tonnával.
Az első helyen azonban Törökország áll, amelynek központi bankja 30,12 tonnával 570,3 tonnára növelte tartalékait. Ez a harmadik egymást követő negyedéves növekedés Törökország aranytartalékában. 2023-ban az ország aranytartalékainak dinamikája vegyes képet mutatott. A második negyedévben bekövetkezett jelentős, közel 130 tonnás csökkenés után Törökország elkezdett vásárolni, és mostanra aranytartalékai közel a tavaly év eleji szintre tértek vissza.
A magánszemélyek vásárlásainak tekintetében Törökország a harmadik helyen állt 55,7 tonnás beszerzéssel 2024 első negyedévében, szemben a 2023 negyedik negyedévi 40,5 tonnával.
Ez a legnagyobb növekedés India aranytartalékában egyetlen negyedév alatt 2021 harmadik negyedéve óta.
A magánszemélyek aranyvásárlásait tekintve India 2024 első negyedévében a második helyen állt, 136,6 tonna aranyat vásároltak, ami több, mint 2023 első negyedévében, amikor a vásárolt mennyiség 126,3 tonna volt.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!