Jelentős készletek. Romániát csak Lengyelország előzi meg a volt kommunista országok közül a felhalmozott aranytartalék tekintetében
Előkelő helyen áll Románia a volt kommunista országok között a felhalmozott aranykészlet tekintetében, csupán egy ország előzi meg – derül ki a friss kimutatásokból.
2024. július 08., 17:532024. július 08., 17:53
2024. július 08., 17:552024. július 08., 17:55
egy ország előzi meg – derül ki a friss kimutatásokból.
A volt kommunista blokk európai országai közül Lengyelország után Románia rendelkezik a második legnagyobb aranytartalékkal.
„Románia aranytartalékainak számba vételekor a mennyiséget a népesség nagyságához kell mérnünk.
Tehát bár Lengyelország nettó aranytartalékai majdnem két és félszer nagyobbak, mint Romániáé, egy főre vetítve a különbség 1,8-szoros. A román aranytartalékokban legutóbb 2007 októberében történt változás, amikor a nemzeti bank egy tonna aranyat adott el” – mondta el az Economica.ro gazdasági portálnak Victor Dima, a Tavex Románia treasury osztályának vezetője.
Az Arany Világtanács nem rendelkezik konkrét adatokkal a romániai arany iránti fogyasztói keresletről. Az ország az „egyéb európai országok” kategóriájába tartozik, amely nem foglalja magában az olyan nagy aranypiacokat, mint Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, Svájc és Ausztria.
Abban a kategóriában, amelybe Románia is tartozik, a befektetési arany iránti teljes fogyasztói kereslet 2023-ban mindössze 24,2 tonna volt, ami a 2022-es 41,9 tonnához képest jelentős csökkenés.
A lengyel központi bank 2023-ban a második helyen áll az aranyvásárlások terén Kína után és India előtt. Ezzel ez a lengyel intézmény az első helyen áll az aranyvásárlás tekintetében az európai jegybankok rangsorában.
Részesedésük a teljes jegybanki tartalékból 12 százalék.
A Lengyel Nemzeti Bank elnöke tavaly októberben bejelentette, hogy ezt az arányt 2025-re 20 százalékra kívánja növelni. 2024 első negyedévében a Lengyel Nemzeti Bank vásárlási üteme mindössze 1,19 tonnára lassult, ami a 10. helyet jelenti a vásárlások tekintetében, de a közeljövőben várhatóan gyorsulni fog.
Az arany ára az év eleje óta jelentős mértékben emelkedett: a februári 2020 dollár/uncia szintről május 21-én közel 2430 dollárra emelkedett. Azóta az ár korrekción ment keresztül, de az elmúlt hónapban trályaunciánként (mintegy 31,1 gramm) 2300 dollár körül stabilizálódott.
Ez 3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és 2016 óta ez a legerősebb első negyedév a nemesfém iránti globális kereslet tekintetében. A fő hajtóerő a befektetési arany fogyasztói vásárlása rudak és érmék formájában, amely az első negyedévben 3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest 2024 első negyedévében. Ugyanakkor a jegybanki vásárlások 1 százalékkal emelkedtek.
A szakértők szerint az utóbbi hónapok jelentős növekedésének okai az arany iránti befektetési célú kereslet globális dinamikájában keresendők, mind intézményi szinten, a központi bankok által a tartalékok felhalmozására, mind fogyasztói szinten, a magánszemélyek által megtakarítás céljából tett erőfeszítések nyomán.
A Kínai Népi Bank 2024 első negyedévében 27,06 tonnával növelte aranytartalékát, amely a negyedév végén 2262,4 tonna volt. Ez az előző évi jelentős mértékű vásárlásokat követően történt. 2023-ban Kína aranytartalékai 11,2 százalékkal nőttek, míg egy évvel korábban a növekedés jóval alacsonyabb, 3,2 százalékos volt. Ennek nyomán 2023-ban legalább 1977 óta (a legkorábbi év, amelyről adatok állnak rendelkezésre) Kína aranytartalékainak eddigi legnagyobb mértékű növekedése következett be. A 2024 első negyedévére vonatkozó adatok azt mutatják, hogy a kínai aranytartalék emelkedő tendenciája folytatódik. Jelenleg Kína a világon a hatodik helyen áll a birtokolt aranytartalék tekintetében.
2024 első negyedévében Kína fogyasztói aranyvásárlása elérte a 308,8 tonnát, szemben az előző negyedévi 245,9 tonnával.
Az első helyen azonban Törökország áll, amelynek központi bankja 30,12 tonnával 570,3 tonnára növelte tartalékait. Ez a harmadik egymást követő negyedéves növekedés Törökország aranytartalékában. 2023-ban az ország aranytartalékainak dinamikája vegyes képet mutatott. A második negyedévben bekövetkezett jelentős, közel 130 tonnás csökkenés után Törökország elkezdett vásárolni, és mostanra aranytartalékai közel a tavaly év eleji szintre tértek vissza.
A magánszemélyek vásárlásainak tekintetében Törökország a harmadik helyen állt 55,7 tonnás beszerzéssel 2024 első negyedévében, szemben a 2023 negyedik negyedévi 40,5 tonnával.
Ez a legnagyobb növekedés India aranytartalékában egyetlen negyedév alatt 2021 harmadik negyedéve óta.
A magánszemélyek aranyvásárlásait tekintve India 2024 első negyedévében a második helyen állt, 136,6 tonna aranyat vásároltak, ami több, mint 2023 első negyedévében, amikor a vásárolt mennyiség 126,3 tonna volt.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!