Magasba tör. Nagyváradon jelentősen drágultak a lakások az elmúlt hónapban
Fotó: Bálint Eszter
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad, ahol az áremelkedés az elemzői várakozásokat is felülmúlta – derül ki az imobiliare.ro elemzéséből.
2024. március 08., 17:202024. március 08., 17:20
„A lakáspiac továbbra is meglepetést okoz azzal, hogy a várakozások felett fejlődik, még az év elején is, amikor az új lakások áfájának emelése nyomán sok elemző az érdeklődés csökkenésére számított. A növekedés annál is inkább szembetűnő, mivel a kisebb városokban is zajlik, és e tekintetben különösen Nagyváradot említjük, ahol az átlagár először lépte át az 1500 euró/négyzetméteres küszöböt. Ennek ellenére a romániai vásárlók még mindig kiváltságos helyzetben vannak a lakások megfizethetőségét tekintve más európai országokhoz képest” – hangsúlyozta Daniel Crainic, az Imobiliare.ro marketingigazgatója.
A kolozsvári lakáspiacon az eladó lakások átlagos ára a múlt hónap végén elérte a 2666 euró/ négyzetmétert, ami az Imobiliare.ro indexe szerint a legmagasabb Romániában.
A kolozsvári lakások a piacon töltött idő tekintetében is a legnehezebben fogynak a többi nagyváros hasonló ingatlanjaihoz képest. A tulajdonosoknak és a fejlesztőknek 2020-tól mostanáig körülbelül 3-4 hónapot kellett várniuk a vevőre, az eladáshoz szükséges idő pedig viszonylag állandó maradt az Imobiliare.ro adatai szerint.
Temesvár ugyanakkor, bár ingatlan- és üzleti központ, a régió legdrágább városai közül a harmadik helyre esett vissza. A Béga-parti városban található lakások jelenleg az ország legolcsóbb ingatlanai közé tartoznak a lakosok jövedelméhez viszonyítva.
Az Imobiliare.ro által elemzett többi nagyvároshoz képest az elmúlt 12 hónapban az árak növekedési üteme nagyon lassú volt.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a megfizethetőség ellenére a temesvári lakások több időt töltenek a piacon. Tavaly év elején 56 nap alatt kelt el egy lakás, 2023 végére pedig 69 nap alatt talált vevőt.
Az ország legnagyobb lakáspiacai közül a legjelentősebb áremelkedés az elmúlt 12 hónapban Brassóban volt tapasztalható. A 15 százalékos emelkedés nyomán a lakások átlagos ára a 2023. februári 1580 euró/hasznos négyzetméterről a múlt hónap végére 1815 euró/ négyzetméterre emelkedett.
az Imobiliare.ro indexe szerint.
A brassói lakások értékesítési ideje 2020-tól 2022 közepéig állandó maradt, majd a tavalyi év közepéig gyorsuló növekedés volt tapasztalható, amikor a tulajdonosoknak körülbelül 80 napra volt szükségük a vevők megtalálásához. Az utóbbi két negyedévben azonban csökkenés tapasztalható ezen a téren, és a brassói lakások eladásához szükséges idő körülbelül két hónap.
A vásárlóknak 1663 eurót kell fizetniük egy bukaresti lakásért négyzetméterenként, majdnem 7 százalékkal többet, mintha tavaly év elején vásároltak volna hasonló ingatlant.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!