Új projekt. Gyulakután korábban működött egy hőerőmű, most nagy teljesjtményű akkumulátornak adhat otthont
Fotó: Makkay József
Jelentős beruházásra készül az Electrica áramszolgáltató Erdélyben: 22 millió euró értékben épít villamosenergia-tároló akkumulátort a Maros megyei Gyulakután.
2024. szeptember 18., 19:512024. szeptember 18., 19:51
2024. szeptember 18., 19:562024. szeptember 18., 19:56
Az összegből 3,4 millió euró – vagyis az összeg mintegy 20 százaléka – az országos helyreállítási program (PNRR) részeként megszerzett vissza nem térítendő támogatás.
„Örülünk, hogy azok közé tartozunk, akik hozzáférhetnek a helyreállítási forrásokhoz, amelyek a felgyorsult energiaátalakítással összefüggésben nagyon szükséges ösztönzőket jelentenek. Ez az eredmény egy újabb lépés afelé a stratégiai célunk felé, hogy minél több vissza nem térítendő beruházási forráshoz jussunk hozzá. Az akkumulátoros energiatárolási technológia számos előnnyel jár, amelyek közül a legfontosabb a megújuló energiaforrások integrálásához szükséges hálózati rugalmasság és stabilitás. Emellett hozzájárulhat a költségek csökkentéséhez és a kritikus infrastruktúrák védelméhez” – mondta Alexandru Chiriță, az Electrica Rt. vezérigazgatója.
A közelben található egy korábbi 250 MW-os földgáztüzelésű erőmű, amelyet 1954-ben és 1966-ban szakaszosan helyeztek üzembe, majd 1997-ben végleg leállítottak, és amelynek újjáélesztésére már voltak elképzelések.
Az erőmű lítium-ion akkumulátorokat fog használni, és közel 70 MWh kapacitással rendelkezik majd, 35,2 MW beépített kapacitással és legalább 90,5 százalékos töltési-kisütési ciklusonkénti hatékonysággal. A létesítményben 185 akkumulátor és 16 kétirányú inverter lesz.
„A villamos energia szállítása a piaci kereslettől függő terhelési időszakokban történik majd, hogy a terhelési görbe összességében ellaposodjon, és hogy a megújuló energiaforrások részaránya növekedjen a teljes energiamixben, mivel a hagyományos energiaforrásokat nem kell a csúcsterhelés fedezésére használni a 09:00-11:00 és/vagy 18:00-21:00 közötti időszakban” – áll a projektdokumentációban. A megvalósítási időszak 2 év lenne attól a pillanattól számítva, hogy minden szükséges engedélyt megszereztek.
Az Electrica Rt. a Bukaresti Értéktőzsdén jegyzett cég, amelynek legnagyobb részvényese 49,8 százalékos tulajdonrésszel a román állam az energiaügyi minisztériumon keresztül.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!