Fotó: Haáz Vince
Az idei első negyedévben a romániai háztartások átlagos nominális jövedelme 6979 lej volt – 12,1 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban –, költségeik pedig ennek a 85,6 százalékát tették ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. július 10., 13:162023. július 10., 13:16
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint január és március közötti időszakban a háztartások egy főre eső átlagos havi jövedelme 2550 lej volt, 4,2 százalékkal nagyobb, mint 2022 negyedik negyedévében. A természetbeni jövedelem háztartásonként 616 lejt összesített (az egy főre eső összeg 247 lej), ami 16,4 százalékos növekedést jelent negyedéves viszonylatban.
Emellett 21,3 százalékot tett ki a szociális juttatásokból származó jövedelem és 8,8 százalékot a természetbeni jövedelem. Lakóhely szerinti lebontásban
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 71,5 százalékát, vidéken ez az arány 17,3 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 22,5 százalékát adták, városon ennél 2 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 15,2 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3,2-szer nagyobb a városon jegyzettnél.
A havi költségek háztartásonként átlagban 5487 lejt, személyenként 2199 lejt összesítettek az idei első három hónapban, ami 1,1 százalékkal, illetve 1,5 százalékkal több az előző negyedévinél.
31,6 százalékát (1888 lej) a helyi és központi adók, illeték, társadalombiztosítási járulékok, 3,1 százalékát (181 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
2022 harmadik negyedévében 6668 lejt tett ki a romániai háztartások havi átlagjövedelme, az egy főre jutó jövedelem pedig 2662 lej volt – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!