Becslések szerint az ország saját termelésű földgázzal átvészeli a telet
Fotó: Borbély Fanni
Románia a napi 25 millió köbméter saját termelésű földgázzal és a tárolókból származó napi 20 köbméter körüli mennyiséggel fogja átvészelni a telet, a romániaiak pedig biztosak lehetnek abban, hogy senki sem marad gáz nélkül – jelentette ki kedden az energiaügyi miniszter.
2025. február 11., 22:242025. február 11., 22:24
Sebastian Burduja egy munkamegbeszélés után nyilatkozott a sajtónak. Elmondta, hogy minden év februárjában, különösen a hideg teleken, a tárolók gyorsabban ürülnek, a lelőhelyeken pedig csökken a kitermelési kapacitás, ezért vannak olyan időszakok, amikor az ország importra szorul.
„Ez a helyzet, ha úgy tetszik, konjunkturális.
Burduja elmondta, hogy tavaly novemberben a megszokottnál nagyobb mennyiségű földgáz fogyott el a tárolók készletéből, és jelenleg a minisztériumi ellenőrző testület vizsgálja a jelenség okait. „Ha szabálytalanságok történtek, akkor a lehető legkeményebben fogok fellépni” – idézte az Agerpres a tárcavezetőt.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy
Biztatónak nevezte, hogy napokon belül enyhülni fog a hideg, ezért napi 40 millió köbméterre fog csökkenni a hazai fogyasztás, s az ország nem szorul többé gázimportra.
Újra árat emelt kedden töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a második drágítás volt februárban, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
A munkahelyen szerezhetnek szakképesítést a 30 éves korukat még be nem töltött fiatalok a munkaügyi minisztérium országos inasprogramja keretében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany kedden 450,2987 lejt ér, 0,8966 lejjel (0,19 százalékkal) többet, mint hétfőn (449,4021 lej). Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Sofőrök millióinak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk, ha a kormány valóban kivet egy új típusú adót a szennyező járművekre. Márpedig nagyon kevés a valószínűsége, hogy ne lépjék meg.
Sajnálatát fejezte ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amiért Donald Trump amerikai elnök 25 százalékos vámot jelentett be minden, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumtermékre.
Idén januárban 10,4 százalékkal kevesebb új járművet helyeztek forgalomba Romániában, mint a tavalyi első hónapban; a 100 százalékban elektromos autók szegmensében 28,4 százalékos csökkenést jegyeztek.
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Minden idők második legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányával zárta Románia 2024-et – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A romániai piacról való kivonulást fontolgatja a holland FrieslandCampina, amely Romániában a Napolact márkát birtokolja: a cég tanácsadót bízott meg az üzletág értékesítésének vizsgálatával.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)