Becslések szerint az ország saját termelésű földgázzal átvészeli a telet
Fotó: Borbély Fanni
Románia a napi 25 millió köbméter saját termelésű földgázzal és a tárolókból származó napi 20 köbméter körüli mennyiséggel fogja átvészelni a telet, a romániaiak pedig biztosak lehetnek abban, hogy senki sem marad gáz nélkül – jelentette ki kedden az energiaügyi miniszter.
2025. február 11., 22:242025. február 11., 22:24
Sebastian Burduja egy munkamegbeszélés után nyilatkozott a sajtónak. Elmondta, hogy minden év februárjában, különösen a hideg teleken, a tárolók gyorsabban ürülnek, a lelőhelyeken pedig csökken a kitermelési kapacitás, ezért vannak olyan időszakok, amikor az ország importra szorul.
„Ez a helyzet, ha úgy tetszik, konjunkturális.
Burduja elmondta, hogy tavaly novemberben a megszokottnál nagyobb mennyiségű földgáz fogyott el a tárolók készletéből, és jelenleg a minisztériumi ellenőrző testület vizsgálja a jelenség okait. „Ha szabálytalanságok történtek, akkor a lehető legkeményebben fogok fellépni” – idézte az Agerpres a tárcavezetőt.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy
Biztatónak nevezte, hogy napokon belül enyhülni fog a hideg, ezért napi 40 millió köbméterre fog csökkenni a hazai fogyasztás, s az ország nem szorul többé gázimportra.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
szóljon hozzá!