Becslések szerint az ország saját termelésű földgázzal átvészeli a telet
Fotó: Borbély Fanni
Románia a napi 25 millió köbméter saját termelésű földgázzal és a tárolókból származó napi 20 köbméter körüli mennyiséggel fogja átvészelni a telet, a romániaiak pedig biztosak lehetnek abban, hogy senki sem marad gáz nélkül – jelentette ki kedden az energiaügyi miniszter.
2025. február 11., 22:242025. február 11., 22:24
Sebastian Burduja egy munkamegbeszélés után nyilatkozott a sajtónak. Elmondta, hogy minden év februárjában, különösen a hideg teleken, a tárolók gyorsabban ürülnek, a lelőhelyeken pedig csökken a kitermelési kapacitás, ezért vannak olyan időszakok, amikor az ország importra szorul.
„Ez a helyzet, ha úgy tetszik, konjunkturális.
Burduja elmondta, hogy tavaly novemberben a megszokottnál nagyobb mennyiségű földgáz fogyott el a tárolók készletéből, és jelenleg a minisztériumi ellenőrző testület vizsgálja a jelenség okait. „Ha szabálytalanságok történtek, akkor a lehető legkeményebben fogok fellépni” – idézte az Agerpres a tárcavezetőt.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy
Biztatónak nevezte, hogy napokon belül enyhülni fog a hideg, ezért napi 40 millió köbméterre fog csökkenni a hazai fogyasztás, s az ország nem szorul többé gázimportra.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!