Nem lankad az érdeklődés az Első otthon iránt, így a kormány szeptemberben újra növeli a kedvezményes hitelkonstrukciót nyújtó kormányprogramra előirányzott állami garancia keretét – jelentette be Anca Dragu pénzügyminiszter.
2016. augusztus 31., 16:242016. augusztus 31., 16:24
2016. augusztus 31., 16:342016. augusztus 31., 16:34
Mint ismeretes, az Első otthon népszerűsége jelentősen megugrott az úgynevezett hitelcseretörvény körüli vita során, amikor egy adott ponton megkérdőjeleződött a program jövője is, ám azóta is az előző években tapasztaltnál több iratcsomó érkezik be a bankokhoz, mivel a Cioloș-kormány nemrég jelezte, módosítani készül az Első otthon programot, hogy csak a legkisebb jövedelemmel rendelkezők lehessenek a mindössze 5 százalékos önrészt igénylő program haszonélvezői.
„A 60-70 ezer eurós plafon nem elég hatékony a szűréshez, hogy csak azok lehessenek a kormánytámogatás haszonélvezői, akiknek erre valóban szükségük van. Megoldás lehetne, ha a jövedelem határozná meg a jogosultságot” – áll a fejlesztési minisztérium honlapján közzétett stratégiában. Most Anca Dragu arról beszél, hogy októberben egy ötéves stratégiával rukkolnak elő, ami előreláthatóvá teszi majd az Első otthon programot, hogy mind a lakásra vágyó polgárok, mind az ingatlanfejlesztők legalább középtávon tervezni tudjanak.
Mint ismeretes, az ingatlannal nem rendelkező polgárokat megcélzó és a gazdaság világválság idején útjára indított Első otthon programnak sikerült életben tartania a hitelezést olyan körülmények között, hogy sok kölcsönigénylőnek gondjai lettek a törlesztéssel, a bankok pedig egyre kevesebb hitelt nyújtottak. Az elmúlt években nyújtott jelzáloghitelek 90 százalékát gyakorlatilag az Első otthon program keretében igényelték.
A programra idén 1,6 milliárd lej értékű állami garanciát irányoztak elő, a keretet májusban 500 millió lejjel növelték. Eddig 170 ezren éltek a hivatalos statisztikák szerint a lehetőséggel, a nem törlesztők aránya pedig alig 0,04 százalékos.
Tovább enyhít a BCR
Miután a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tevő jogszabály hatályba lépése előtt a bankok 30-35 százalékra emelték a szükséges önrész értékét, és lelassult a hitelpiac, a pénzintézetek – elsőként a BCR, majd a BRD, valamint a Piraeus Bank – újragondolták politikájukat, és egyes ügyfélkategóriák esetében csökkentették a szükséges önerő mértékét.
A BCR első körben húsz romániai nagyváros lakosai számára tette lehetővé, hogy 35 százalék helyett 25 százalékos önerő mellett igényeljenek jelzáloghitelt, ezt a listát pedig most további huszonkét településsel egészítették ki. Amennyiben pedig valaki csak húszéves futamidőre igényli a lakásvásárlási kölcsönt, akkor 15 százalékos önerő is elegendő az Erste tulajdonában levő kereskedelmi banknál a negyvenkét településen.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!