Ösztönző lehetőségek. Számos régi és új eszköz áll a cégek rendelkezésére, ha meg akarják tartani alkalmazottaikat
Fotó: 123RF
Bővült az alkalmazottak jogköre, miután az államfő tegnap kihirdette az erre vonatkozó törvénymódosítást, ugyanakkor jövő évtől a béren kívüli juttatások rendszere is megváltozik. Debreczeni László adószakértő kifejtette, a felmérésekben a különböző jogok és fizetésen kívül nyújtható előnyök és/vagy kedvezmények szavatolása előkelő helyen szerepel a munkavállalók elvárásai között, ezért a munkáltatóknak meg kell fontolniuk, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, hiszen így megtartják és ösztönzik az alkalmazottaikat.
2022. október 18., 09:252022. október 18., 09:25
Klaus Iohannis államfő tegnap kihirdette az alkalmazottakat megillető jogok körét bővítő törvényt, amely több európai ajánlást ültet át a hazai jogrendbe, módosítja és kiegészíti a 2003/53-as törvényt, illetve a 2019/57-es sürgősségi kormányrendeletet. A jogszabályban többek között az áll, hogy a munkavállaló kérheti áthelyezését egy kedvezőbb munkakörülményeket kínáló megüresedett állásra, feltéve, ha letöltötte a próbaidejét, és legalább hat hónapig ugyanannál a munkáltatónál dolgozott. Egy másik előírás értelmében az alkalmazott írásbeli kérésére a munkáltató köteles egy naptári évben öt munkanap gondozási szabadságot kiadni az alkalmazott súlyos egészségi állapotban lévő hozzátartozója vagy vele közös háztartásban élő személy gondozására vagy támogatására.
Az alkalmazott írásbeli kérésére a munkáltató köteles kiadni az apasági szabadságot; ez nem tehető függővé sem a szakmai, sem a munkahelyi szolgálat idejétől. Ezen jogok megtagadása esetén a munkaadó 4000 és 8000 lej közötti összegre büntethető.
Egyre több apa él azzal a lehetőséggel, hogy gyereke születése utáni nyolchetes időszakban szabadságra megy. A munkáltató köteles tájékoztatni alkalmazottait a tíz munkanapnyi szabadságról.
ideértve a munkahelyről való tájékoztatáshoz való jogot, a különböző helyeken való munkavégzés lehetőségével, a beosztással, munkaköri leírással, munkavégzés és pihenőszabadság időtartamával, az alapbérrel, munkafeltételekkel, próbaidővel, esélyegyenlőséggel, munkahelyi méltósággal és biztonsággal, a szakképzéshez való hozzáféréssel, a kollektív elbocsátás esetén nyújtott védelemmel kapcsolatos jogokat, illetve valamely szakszervezethez való csatlakozás vagy szakszervezet alapításának jogát.
Kihirdette hétfőn Klaus Iohannis államfő az alkalmazottakat megillető jogok körét bővítő törvényt.
– hívta fel ugyanakkor a figyelmet Debreczeni László adószakértő. Hangsúlyozta,
a 2023 januárjától életbe lépő jogszabály egyrészt tisztázza a szabályokat, másrészt a munkavállaló alapbérének 33 százalékára korlátozza a különböző juttatások teljes értékét. Ez a 33 százalékos felső határ nem érinti az étkezési utalványokat és az évente négy alkalommal felajánlható, legtöbb 300 lej értékű ajándékutalványokat.
Jelenleg csak azok kaphatnak kiszálláspénzt, akik legalább 12 órán át más településre utaznak, viszont a módosítás alapján jövő évtől a munkaszerződésbe lehet foglalni egy mobilitási záradékot, és ez alapján azok is megkaphatják a törvényben megállapított kiszállási pótlék legtöbb 2,5-szeresét, akik a települések között közlekednek, még ha csak félórát is. Elszámolható költség lesz a napi 30 lej értékben biztosított ebéd, bár a munkáltatónak el kell döntenie, hogy ebédet vagy étkezési utalványt biztosít az alkalmazottainak.
Az alkalmazott és családtagjai számára meg lehet téríteni a turisztikai és gyógykezelési szolgáltatások költségeit, ez nem haladhatja meg az alapbér 33 százalékát. Évi legtöbb 400 euró értékben a munkaadó befizethet az alkalmazottnak a fakultatív nyugdíjpénztárba vagy magán-egészségbiztosítást fizethet neki.
ez ugyancsak vonzó juttatás lehet az alkalmazottaknak, mutatott rá Debreczeni László. Hozzátette, ugyancsak a jövő évtől lép hatályba, hogy a profitadót fizető cégek adómentesen támogathatják alkalmazottaik gyerekeinek az óvodai és a bölcsődei kiadásokat minden gyerek után legtöbb havi 1500 lejjel, amire az alkalmazott sem fizet adót.
A munkáltatókat tájékoztatni kell arról, hogy lehetőségük van üdülési utalványokat adni a munkavállalóknak – mondta Constantin-Daniel Cadariu turisztikai és vállalkozásügyi miniszter pénteki, Mamaián tartott sajtótájékoztatóján.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
szóljon hozzá!