Sok a munkabaleset. A szakszervezetek szerint a munkaügyi ellenőrzések segíthetnének a megelőzésben
Fotó: 123RF
A balesetek nagyobb odafigyeléssel előzhetők meg, nem elég csak aláíratni a munkavállalóval, hogy tudomásul vette a kockázatokat, megtörtént a munkavédelmi kiképzés – értett egyet a szakszervezetek álláspontjával Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) azzal vádolta meg a romániai munkáltatókat, hogy felületesen kezelik a munkavédelmi kérdéseket, és emiatt sok munkabaleset történik, amelyek között nem ritka a végzetes.
2021. szeptember 09., 20:152021. szeptember 09., 20:15
Alig negyven nap alatt 26 alkalmazott sérült meg, és nyolcan veszítették életüket munkabalesetben Romániában – irányította rá a figyelmet nemrég az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az Országos Szakszervezeti Tömb támadásba lendült, szerintük a munkaadók nem foganatosítanak megfelelő óvintézkedéseket annak érdekében, hogy megelőzzék a munkabaleseteket és foglalkozási megbetegedéseket, vagy csak formálisan kezelik a munkavédelmi kérdéseket, a munkaügyi miniszter pedig nem foglal állást.
Nemrég kiadott közleményükben azt írták, arra számítottak, hogy mivel idén megnövekedett a súlyos munkabalesetek száma, szigorú ellenőrzések következnek, megvizsgálják, betartják-e a munkáltatók a munkavédelmi előírásokat, elvégzik-e az ezen a téren elvárt beruházásokat, megtörténnek-e a kiképzések. Szerintük
A BNS ugyanakkor arra kérte az alkalmazottakat, hogy tulajdonítsanak nagyobb jelentőséget a saját életüknek, figyeljenek oda, miként képzik ki őket, megkapják-e a szükséges munkavédelmi felszereléseket, és utasítsák vissza a munkát abban az esetben, ha a munkáltató nem fordít figyelmet a biztonságukra és az egészségükre.
Dumitru Costin, a BNS elnöke kifejtette, a munkavédelmi törvény megfelelő, de sokan nem tartják be, a munkaadók felületesen kezelik ezeket a kötelezettségeiket, sok esetben felesleges idő- és pénzpazarlásnak tartják, a munkaügyi felügyelőségeknek pedig nincs kapacitásuk, hogy tüzetesen megvizsgálják a helyzetet. „A munkavédelmi képzéseket nagyon könnyedén veszik, hogy ne vesztegessék ezekkel az időt” – osztotta meg tapasztalatait a szakszervezeti vezető.
Több ellenőrzéssel és nagyobb odafigyeléssel szorítható vissza a munkabalesetek száma – összegezte megkeresésünkre Ördög Lajos. A Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője hangsúlyozta,
megelőzve a munkabaleseteket és a foglalkozási megbetegedéseket, minimálisra csökkentve a kockázatokat. Azt is megnézik, hogy biztosítják-e a munkavédelmi felszereléseket, megfelelően megszervezik-e a munkát, hogy az biztonságos legyen.
A szakember tapasztalatai szerint a cégek általában biztosítják a munkavédelmi felszerelést, a munkaruhát, összeállítják a megfelelő dokumentációt. Viszont fontos elemnek kellene lennie, hogy feltérképezzék az esetleges veszélyeket, és számoljanak ezekkel. A munkaügyi felügyelők a munkabalesetek kivizsgálása során gyakran szembesülnek azzal, hogy az áldozat nem tartotta be az előírásokat. A felügyelők csak azt tudják számon kérni, hogy a munkavállaló aláírta-e a munkavédelmi űrlapot, tehát tudomásul vette a szabályokat, megtörtént a kiképzés, viszont – húzta alá Ördög Lajos – fontos lenne, hogy ezek valóban meg is valósuljanak. „Több országban már ezt is kell bizonyítani, videófelvétellel, fényképpel, vagy éppen azzal, hogy az alkalmazott kitöltött egy munkavédelmi tesztet, tehát valóban ismeri a szabályokat” – mutatott rá szakember.
Silviu Crăciun munkavédelmi tanácsadó a szakszervezetekhez hasonlóan azt tapasztalta, hogy sok cégnél egyáltalán nem végzik el a munkavédelmi feladatokat, ezek kiszűrése pedig meglátása szerint a munkaügyi felügyelőség feladata lenne.
– szögezte le kérdésünkre Silviu Crăciun. Mint részletezte, ilyen esetben a felelősség a leszerződött szakcéget terheli, és ezek mindent megtesznek, hogy felmérjék a kockázatokat, kiképezzék az alkalmazottakat, majd összeállítják a dokumentációt.
Arra is van lehetőség, hogy a vállalat egyik alkalmazottja elvégezze a munkaügyi felügyelőségnél a tevékenység függvényében 40–80 órás tanfolyamot, és akkor ő is elláthatja a munkavédelmi feladatokat. „A munkavédelem szempontjából nem mindegy, hogy valaki az építkezésben, a fakitermelésben vagy éppen a kisebb veszélyt jelentő kereskedelemben dolgozik” – irányította rá ugyanakkor a figyelmet a szakember. Hangsúlyozta továbbá: a kötelezettségek ugyanazok, ha egy cégnél egy vagy több száz alkalmazott dolgozik.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!