Sok a munkabaleset. A szakszervezetek szerint a munkaügyi ellenőrzések segíthetnének a megelőzésben
Fotó: 123RF
A balesetek nagyobb odafigyeléssel előzhetők meg, nem elég csak aláíratni a munkavállalóval, hogy tudomásul vette a kockázatokat, megtörtént a munkavédelmi kiképzés – értett egyet a szakszervezetek álláspontjával Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) azzal vádolta meg a romániai munkáltatókat, hogy felületesen kezelik a munkavédelmi kérdéseket, és emiatt sok munkabaleset történik, amelyek között nem ritka a végzetes.
2021. szeptember 09., 20:152021. szeptember 09., 20:15
Alig negyven nap alatt 26 alkalmazott sérült meg, és nyolcan veszítették életüket munkabalesetben Romániában – irányította rá a figyelmet nemrég az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az Országos Szakszervezeti Tömb támadásba lendült, szerintük a munkaadók nem foganatosítanak megfelelő óvintézkedéseket annak érdekében, hogy megelőzzék a munkabaleseteket és foglalkozási megbetegedéseket, vagy csak formálisan kezelik a munkavédelmi kérdéseket, a munkaügyi miniszter pedig nem foglal állást.
Nemrég kiadott közleményükben azt írták, arra számítottak, hogy mivel idén megnövekedett a súlyos munkabalesetek száma, szigorú ellenőrzések következnek, megvizsgálják, betartják-e a munkáltatók a munkavédelmi előírásokat, elvégzik-e az ezen a téren elvárt beruházásokat, megtörténnek-e a kiképzések. Szerintük
A BNS ugyanakkor arra kérte az alkalmazottakat, hogy tulajdonítsanak nagyobb jelentőséget a saját életüknek, figyeljenek oda, miként képzik ki őket, megkapják-e a szükséges munkavédelmi felszereléseket, és utasítsák vissza a munkát abban az esetben, ha a munkáltató nem fordít figyelmet a biztonságukra és az egészségükre.
Dumitru Costin, a BNS elnöke kifejtette, a munkavédelmi törvény megfelelő, de sokan nem tartják be, a munkaadók felületesen kezelik ezeket a kötelezettségeiket, sok esetben felesleges idő- és pénzpazarlásnak tartják, a munkaügyi felügyelőségeknek pedig nincs kapacitásuk, hogy tüzetesen megvizsgálják a helyzetet. „A munkavédelmi képzéseket nagyon könnyedén veszik, hogy ne vesztegessék ezekkel az időt” – osztotta meg tapasztalatait a szakszervezeti vezető.
Több ellenőrzéssel és nagyobb odafigyeléssel szorítható vissza a munkabalesetek száma – összegezte megkeresésünkre Ördög Lajos. A Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője hangsúlyozta,
megelőzve a munkabaleseteket és a foglalkozási megbetegedéseket, minimálisra csökkentve a kockázatokat. Azt is megnézik, hogy biztosítják-e a munkavédelmi felszereléseket, megfelelően megszervezik-e a munkát, hogy az biztonságos legyen.
A szakember tapasztalatai szerint a cégek általában biztosítják a munkavédelmi felszerelést, a munkaruhát, összeállítják a megfelelő dokumentációt. Viszont fontos elemnek kellene lennie, hogy feltérképezzék az esetleges veszélyeket, és számoljanak ezekkel. A munkaügyi felügyelők a munkabalesetek kivizsgálása során gyakran szembesülnek azzal, hogy az áldozat nem tartotta be az előírásokat. A felügyelők csak azt tudják számon kérni, hogy a munkavállaló aláírta-e a munkavédelmi űrlapot, tehát tudomásul vette a szabályokat, megtörtént a kiképzés, viszont – húzta alá Ördög Lajos – fontos lenne, hogy ezek valóban meg is valósuljanak. „Több országban már ezt is kell bizonyítani, videófelvétellel, fényképpel, vagy éppen azzal, hogy az alkalmazott kitöltött egy munkavédelmi tesztet, tehát valóban ismeri a szabályokat” – mutatott rá szakember.
Silviu Crăciun munkavédelmi tanácsadó a szakszervezetekhez hasonlóan azt tapasztalta, hogy sok cégnél egyáltalán nem végzik el a munkavédelmi feladatokat, ezek kiszűrése pedig meglátása szerint a munkaügyi felügyelőség feladata lenne.
– szögezte le kérdésünkre Silviu Crăciun. Mint részletezte, ilyen esetben a felelősség a leszerződött szakcéget terheli, és ezek mindent megtesznek, hogy felmérjék a kockázatokat, kiképezzék az alkalmazottakat, majd összeállítják a dokumentációt.
Arra is van lehetőség, hogy a vállalat egyik alkalmazottja elvégezze a munkaügyi felügyelőségnél a tevékenység függvényében 40–80 órás tanfolyamot, és akkor ő is elláthatja a munkavédelmi feladatokat. „A munkavédelem szempontjából nem mindegy, hogy valaki az építkezésben, a fakitermelésben vagy éppen a kisebb veszélyt jelentő kereskedelemben dolgozik” – irányította rá ugyanakkor a figyelmet a szakember. Hangsúlyozta továbbá: a kötelezettségek ugyanazok, ha egy cégnél egy vagy több száz alkalmazott dolgozik.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!