Veteránok. A Romániában közlekedő autók jelentős része idősebb 20 évesnél
Fotó: Rab Zoltán
A történelem során először elérte a tízmilliót a Romániában bejegyzett gépkocsik száma. Ezek elsöprő többsége, közel nyolcmillió darab, személygépkocsi. Ugyanakkor az adatokból az is kiviláglik, hogy a gépjárműpark igencsak elöregedett.
2023. február 17., 18:562023. február 17., 18:56
2023. február 17., 19:342023. február 17., 19:34
A 2022-es év végének viszonyait rögzítő adatok Profit.ro által ismertetett összesítése szerint szerint a valamivel több mint tízmillió gépjárműből 7 865 186 személygépkocsi, további 1 060 178 pedig haszongépjármű. A különbséget traktorok, különleges járművek, motorkerékpárok és utánfutók jelentik.
A személygépkocsik között jelentős arányt képviselnek a 20 évnél régebbi, egyetlen európai környezetszennyezési szabványnak sem megfelelő járművek. Számuk meghaladja a 2,4 milliót, vagyis a teljes állomány mintegy egyharmadáról van szó.
Az elfogadható, 0 és 10 éves kor közötti személygépkocsik száma csupán mintegy 1,5 millió, vagyis kevesebb mint 20 százalék az arányuk, ezekből mintegy 700 ezer öt évnél fiatalabb.
Az összes gépjármű több mint fele dízelüzemű, ebből mintegy 3,9 millió személygépkocsi.
A hibrid meghajtású autók száma elérte a 127 331-et, ez a teljes gépkocsiállomány 1,6 százaléka.
Míg korábban a Daciák uralták a romániai utakat, mára a Volkswagenek száma meghaladta a „dákokét”, mintegy hatezerrel több német gyártmányú autót tartottak nyilván. Daciából és Volkswagenből is mintegy 1,37 millió közlekedett. A harmadik helyen jókora lemaradással az Opel áll 750 ezer bejegyzett gépkocsival, a negyedik a Ford, amelyből 578 700-at tartottak nyilván.
A legtöbb, azonos márkából közlekedő modell terén viszont még mindig a Dacia áll az élen: a Loganból 472 700 közlekedik, míg a második helyen a VW Golf áll 438 300 darabbal.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!