Veteránok. A Romániában közlekedő autók jelentős része idősebb 20 évesnél
Fotó: Rab Zoltán
A történelem során először elérte a tízmilliót a Romániában bejegyzett gépkocsik száma. Ezek elsöprő többsége, közel nyolcmillió darab, személygépkocsi. Ugyanakkor az adatokból az is kiviláglik, hogy a gépjárműpark igencsak elöregedett.
2023. február 17., 18:562023. február 17., 18:56
2023. február 17., 19:342023. február 17., 19:34
A 2022-es év végének viszonyait rögzítő adatok Profit.ro által ismertetett összesítése szerint szerint a valamivel több mint tízmillió gépjárműből 7 865 186 személygépkocsi, további 1 060 178 pedig haszongépjármű. A különbséget traktorok, különleges járművek, motorkerékpárok és utánfutók jelentik.
A személygépkocsik között jelentős arányt képviselnek a 20 évnél régebbi, egyetlen európai környezetszennyezési szabványnak sem megfelelő járművek. Számuk meghaladja a 2,4 milliót, vagyis a teljes állomány mintegy egyharmadáról van szó.
Az elfogadható, 0 és 10 éves kor közötti személygépkocsik száma csupán mintegy 1,5 millió, vagyis kevesebb mint 20 százalék az arányuk, ezekből mintegy 700 ezer öt évnél fiatalabb.
Az összes gépjármű több mint fele dízelüzemű, ebből mintegy 3,9 millió személygépkocsi.
A hibrid meghajtású autók száma elérte a 127 331-et, ez a teljes gépkocsiállomány 1,6 százaléka.
Míg korábban a Daciák uralták a romániai utakat, mára a Volkswagenek száma meghaladta a „dákokét”, mintegy hatezerrel több német gyártmányú autót tartottak nyilván. Daciából és Volkswagenből is mintegy 1,37 millió közlekedett. A harmadik helyen jókora lemaradással az Opel áll 750 ezer bejegyzett gépkocsival, a negyedik a Ford, amelyből 578 700-at tartottak nyilván.
A legtöbb, azonos márkából közlekedő modell terén viszont még mindig a Dacia áll az élen: a Loganból 472 700 közlekedik, míg a második helyen a VW Golf áll 438 300 darabbal.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!