Fotó: Gov.ro
Nem elégedett Adrian Câciu európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter az uniós helyreállítási program (PNRR) keretében elköltött összeg mértékével.
2024. március 29., 10:502024. március 29., 10:50
Erről ő maga beszélt csütörtökön este.
Mint rámutatott, Románia programban számára elkülönített pénz 33 százalékát kapta meg, és a kapott pénz 20 százalékát költötték el. 9,45 milliárd euró érkezett, amiből 1,95 milliárd eurót költöttek el. A miniszter ezért komoly egyeztetéseket ígér április közepére az érintett szervekkel.
– mondta Adrian Câciu a Prima News România Politică című műsorában.
„Új munkamódszerre tértünk át, rugalmasabbá tettük a munkavégzés módját, amely nagyon merev volt amikor a tisztségbe kerültem. Mindenféle mechanizmust bevezettünk, beleértve a pénzügyieket is, hogy a pénz gyorsabban eljusson a kedvezményezettekhez. A reformkoordinátorok pedig sokkal szorgalmasabban kezdtek el dolgozni.
– tette hozzá Câciu.
Hozzátette, a nagyinfrastrukturális beruházásokra rendelkezésre áll a pénz, megvan a társfinanszírozás, valamint az Európai Beruházási Bank által nyújtott kölcsön, amelyek kiegészítik a PNRR-ből származó pénzt.
A miniszter elmondta, hogy Románia a PNNR-ben elkülönített pénz 33 százalékát kapta meg, és a kapott pénz 20 százalékát költötte el.
„9,45 milliárd euró érkezett Romániába, és 1,95 milliárd eurót költöttünk el” – mondta, hozzátéve, hogy 7,5 milliárd euró maradt a költségvetésben.
„Nem, és ezeket a vitákat a kormányon belül fogjuk lefolytatni, még hátravan az első, meglehetősen egyértelmű értékelés az összes reformkoordinátorral, a miniszterelnök szintjén, egy erre a célra szervezett ülésen, április 15-én, amikor meglesz az első három hónap mérlege” – jelentette ki.
Az Európai Bizottság 12,1 milliárd eurós támogatást és 15 milliárd eurós hitelt különített el a román nemzeti helyreállítási programra.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!