Fotó: Gov.ro
Nem elégedett Adrian Câciu európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter az uniós helyreállítási program (PNRR) keretében elköltött összeg mértékével.
2024. március 29., 10:502024. március 29., 10:50
Erről ő maga beszélt csütörtökön este.
Mint rámutatott, Románia programban számára elkülönített pénz 33 százalékát kapta meg, és a kapott pénz 20 százalékát költötték el. 9,45 milliárd euró érkezett, amiből 1,95 milliárd eurót költöttek el. A miniszter ezért komoly egyeztetéseket ígér április közepére az érintett szervekkel.
– mondta Adrian Câciu a Prima News România Politică című műsorában.
„Új munkamódszerre tértünk át, rugalmasabbá tettük a munkavégzés módját, amely nagyon merev volt amikor a tisztségbe kerültem. Mindenféle mechanizmust bevezettünk, beleértve a pénzügyieket is, hogy a pénz gyorsabban eljusson a kedvezményezettekhez. A reformkoordinátorok pedig sokkal szorgalmasabban kezdtek el dolgozni.
– tette hozzá Câciu.
Hozzátette, a nagyinfrastrukturális beruházásokra rendelkezésre áll a pénz, megvan a társfinanszírozás, valamint az Európai Beruházási Bank által nyújtott kölcsön, amelyek kiegészítik a PNRR-ből származó pénzt.
A miniszter elmondta, hogy Románia a PNNR-ben elkülönített pénz 33 százalékát kapta meg, és a kapott pénz 20 százalékát költötte el.
„9,45 milliárd euró érkezett Romániába, és 1,95 milliárd eurót költöttünk el” – mondta, hozzátéve, hogy 7,5 milliárd euró maradt a költségvetésben.
„Nem, és ezeket a vitákat a kormányon belül fogjuk lefolytatni, még hátravan az első, meglehetősen egyértelmű értékelés az összes reformkoordinátorral, a miniszterelnök szintjén, egy erre a célra szervezett ülésen, április 15-én, amikor meglesz az első három hónap mérlege” – jelentette ki.
Az Európai Bizottság 12,1 milliárd eurós támogatást és 15 milliárd eurós hitelt különített el a román nemzeti helyreállítási programra.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!