Fotó: Clujana
Eladásra kínálja a Clujana cipőgyár (az egykori Dermata bőrgyár utódja) részvényeit az Országos Adóhatóság (ANAF) a vállalat által felhalmozott adósság megtérítése érdekében – az üzem és a tulajdonos Kolozs megyei önkormányzat vezetése szerint azonban más módja is lenne a kialakult helyzet rendezésének.
2017. december 07., 11:512017. december 07., 11:51
2017. december 07., 12:042017. december 07., 12:04
Florin Gliga, a Clujana igazgatója a Ziua de Cluj portálnak úgy nyilatkozott: az ANAF és a pénzügyminisztérium a zömében 2014 előtt keletkezett adósságot próbálja behajtani. Mint részletezte, az elmúlt két évben, bár sikerült egyensúlyt teremteniük a gyár gazdálkodásában, 2017-ben a megnövekedő munkaerőköltségek és az ANAF-nak fizetendő részletek növekedése is nehéz helyzetbe hozta őket anyagilag.
„Nem tartjuk normálisnak, hogy 30 millió lej értékben adjunk el részvényeket, amikor a tartozás mértéke csak harmada ennek az összegnek” – magyarázta. A gyárnak az állammal szemben felhalmozott adóssága ugyanis jelenleg mintegy 13 millió lejre rúg.
Alin Tișe, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke a gyárigazgatóhoz hasonlóan úgy véli, olyan megoldást kell keresni, hogy a vállalat ki tudja fizetni a tartozásait, és tovább tudjon üzemelni. Az elöljáró azt tervezi, hogy a cipőgyárat a Tetarom ipari parkba költöztetik, és ott újraszervezik a termelést.
A Clujana ugyanis jelenleg egy 10 ezer négyzetméteres telken fekszik, ezt pedig könnyedén értékesíteni lehet az utóbbi időben megélénkült kolozsvári ingatlanpiacon. A Profit.ro gazdasági portál szerint 27,8 millió lejt is megér az ingatlan.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!