Fotó: Clujana
Eladásra kínálja a Clujana cipőgyár (az egykori Dermata bőrgyár utódja) részvényeit az Országos Adóhatóság (ANAF) a vállalat által felhalmozott adósság megtérítése érdekében – az üzem és a tulajdonos Kolozs megyei önkormányzat vezetése szerint azonban más módja is lenne a kialakult helyzet rendezésének.
2017. december 07., 11:512017. december 07., 11:51
2017. december 07., 12:042017. december 07., 12:04
Florin Gliga, a Clujana igazgatója a Ziua de Cluj portálnak úgy nyilatkozott: az ANAF és a pénzügyminisztérium a zömében 2014 előtt keletkezett adósságot próbálja behajtani. Mint részletezte, az elmúlt két évben, bár sikerült egyensúlyt teremteniük a gyár gazdálkodásában, 2017-ben a megnövekedő munkaerőköltségek és az ANAF-nak fizetendő részletek növekedése is nehéz helyzetbe hozta őket anyagilag.
„Nem tartjuk normálisnak, hogy 30 millió lej értékben adjunk el részvényeket, amikor a tartozás mértéke csak harmada ennek az összegnek” – magyarázta. A gyárnak az állammal szemben felhalmozott adóssága ugyanis jelenleg mintegy 13 millió lejre rúg.
Alin Tișe, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke a gyárigazgatóhoz hasonlóan úgy véli, olyan megoldást kell keresni, hogy a vállalat ki tudja fizetni a tartozásait, és tovább tudjon üzemelni. Az elöljáró azt tervezi, hogy a cipőgyárat a Tetarom ipari parkba költöztetik, és ott újraszervezik a termelést.
A Clujana ugyanis jelenleg egy 10 ezer négyzetméteres telken fekszik, ezt pedig könnyedén értékesíteni lehet az utóbbi időben megélénkült kolozsvári ingatlanpiacon. A Profit.ro gazdasági portál szerint 27,8 millió lejt is megér az ingatlan.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!