Fotó: Illusztráció
Ismét napirendre került a fekete-tengeri gáz kitermelésének régóta húzódó kérdése. Virgil Popescu energiaügyi miniszter néhány nappal ezelőtt azt mondta, ebben az évben módosítják az úgynevezett offshore törvényt, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket.
2021. február 16., 09:442021. február 16., 09:44
A tárcavezető nyomatékosította, hogy a jogszabály egyes kitételeinek változtatását részletes parlamenti vita előzi majd meg, a kormány ugyanis mindenképpen el akarja kerülni a 2018-as helyzetet, amikor az akkori szociáldemokrata kormány törvénytervezetét éppen a baloldali képviselők „szedték darabokra”.
Mi ezt fogjuk tenni, s ez a törekvés szerepel a hárompárti koalíciós kormány programjában is”
– idézte Popescut a News portál.
Mint ismeretes, az ExxonMobil és az OMV Petrom már két éve halasztja a termelés elkezdésére vonatkozó döntést az offshore törvény miatt.
Közben az ukrán Naftogaz vállalat előzetes megállapodást írt alá a bukaresti székhelyű OMV–Petrommal. A két cég közös projekteket keres az ukrajnai gáz kitermelésére és hasznosítására. A kormánykoalíciós tárgyalások eredményeként az energiaügyekre az RMDSZ-nek államtitkári pozícióból lesz rálátása. A jelölt neve azonban egyelőre ismeretlen. Az RMDSZ szóvivőjétől lapunk aziránt érdeklődött, hogy miért késik az államtitkárjelölt megnevezése.
Hegedüs Csilla tájékoztatása szerint a szövetség a SZÁT következő ülésén, néhány napon belül kijelöli az energiaügyi államtitkárt. „Az energiaügyekért felelős államtitkár fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az a folyamat, aminek most mindannyian tanúi vagyunk: az Európai Bizottság kérésének megfelelően Romániának is át kell állnia a hagyományos energiafogyasztásról a zöld, fenntartható energiafogyasztásra, és ebben a folyamatban kiemelt szerepe lesz a minisztériumnak is” – fogalmazott Hegedüs Csilla.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!