Fotó: Illusztráció
Ismét napirendre került a fekete-tengeri gáz kitermelésének régóta húzódó kérdése. Virgil Popescu energiaügyi miniszter néhány nappal ezelőtt azt mondta, ebben az évben módosítják az úgynevezett offshore törvényt, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket.
2021. február 16., 09:442021. február 16., 09:44
A tárcavezető nyomatékosította, hogy a jogszabály egyes kitételeinek változtatását részletes parlamenti vita előzi majd meg, a kormány ugyanis mindenképpen el akarja kerülni a 2018-as helyzetet, amikor az akkori szociáldemokrata kormány törvénytervezetét éppen a baloldali képviselők „szedték darabokra”.
Mi ezt fogjuk tenni, s ez a törekvés szerepel a hárompárti koalíciós kormány programjában is”
– idézte Popescut a News portál.
Mint ismeretes, az ExxonMobil és az OMV Petrom már két éve halasztja a termelés elkezdésére vonatkozó döntést az offshore törvény miatt.
Közben az ukrán Naftogaz vállalat előzetes megállapodást írt alá a bukaresti székhelyű OMV–Petrommal. A két cég közös projekteket keres az ukrajnai gáz kitermelésére és hasznosítására. A kormánykoalíciós tárgyalások eredményeként az energiaügyekre az RMDSZ-nek államtitkári pozícióból lesz rálátása. A jelölt neve azonban egyelőre ismeretlen. Az RMDSZ szóvivőjétől lapunk aziránt érdeklődött, hogy miért késik az államtitkárjelölt megnevezése.
Hegedüs Csilla tájékoztatása szerint a szövetség a SZÁT következő ülésén, néhány napon belül kijelöli az energiaügyi államtitkárt. „Az energiaügyekért felelős államtitkár fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az a folyamat, aminek most mindannyian tanúi vagyunk: az Európai Bizottság kérésének megfelelően Romániának is át kell állnia a hagyományos energiafogyasztásról a zöld, fenntartható energiafogyasztásra, és ebben a folyamatban kiemelt szerepe lesz a minisztériumnak is” – fogalmazott Hegedüs Csilla.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!