Fotó: Illusztráció
Ismét napirendre került a fekete-tengeri gáz kitermelésének régóta húzódó kérdése. Virgil Popescu energiaügyi miniszter néhány nappal ezelőtt azt mondta, ebben az évben módosítják az úgynevezett offshore törvényt, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket.
2021. február 16., 09:442021. február 16., 09:44
A tárcavezető nyomatékosította, hogy a jogszabály egyes kitételeinek változtatását részletes parlamenti vita előzi majd meg, a kormány ugyanis mindenképpen el akarja kerülni a 2018-as helyzetet, amikor az akkori szociáldemokrata kormány törvénytervezetét éppen a baloldali képviselők „szedték darabokra”.
Mi ezt fogjuk tenni, s ez a törekvés szerepel a hárompárti koalíciós kormány programjában is”
– idézte Popescut a News portál.
Mint ismeretes, az ExxonMobil és az OMV Petrom már két éve halasztja a termelés elkezdésére vonatkozó döntést az offshore törvény miatt.
Közben az ukrán Naftogaz vállalat előzetes megállapodást írt alá a bukaresti székhelyű OMV–Petrommal. A két cég közös projekteket keres az ukrajnai gáz kitermelésére és hasznosítására. A kormánykoalíciós tárgyalások eredményeként az energiaügyekre az RMDSZ-nek államtitkári pozícióból lesz rálátása. A jelölt neve azonban egyelőre ismeretlen. Az RMDSZ szóvivőjétől lapunk aziránt érdeklődött, hogy miért késik az államtitkárjelölt megnevezése.
Hegedüs Csilla tájékoztatása szerint a szövetség a SZÁT következő ülésén, néhány napon belül kijelöli az energiaügyi államtitkárt. „Az energiaügyekért felelős államtitkár fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az a folyamat, aminek most mindannyian tanúi vagyunk: az Európai Bizottság kérésének megfelelően Romániának is át kell állnia a hagyományos energiafogyasztásról a zöld, fenntartható energiafogyasztásra, és ebben a folyamatban kiemelt szerepe lesz a minisztériumnak is” – fogalmazott Hegedüs Csilla.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!