Hozzáállás kérdése. Változtatnának azon a gyakorlaton, hogy a többi biztosítással ellentétben a kgfb-t az ügyfél úgymond nem magának vásárolja
Fotó: Pinti Attila
Előtérbe kerülhet a minőség a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó jogszabály módosítása nyomán, sokan figyelnek majd ugyanis jobban arra, hogy kivel és milyen kötvényt kötnek meg, ha az ő kárukat – és nem az általuk okozottat – számolja el a biztosító.
2021. február 24., 11:472021. február 24., 11:47
Márciusra ígéri a bukaresti kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb/RCA) rendelkezők számára a közvetlen elszámolás lehetőségét biztosító sürgősségi rendeletet. Ez alapján
Az egyenleget utólag a két biztosítótársaság egymás között rendezi. A 2017/132-es törvényt módosító, a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) által kezdeményezett tervezetet közvitára bocsátották a pénzügyminisztérium honlapján.
Birtalan József, a pénzügyi felügyelet tagja a Krónika megkeresésére elmondta, a tervezet több intézkedést módosít, ám a kötelező felelősségbiztosítás közvetlen elszámolása érinti leginkább a lakosságot és a cégeket. Az ASF tagja felhívta a figyelmet, hogy
A jogszabályjavaslat szerint öt feltételt szabnak: csak akkor kérhető a közvetlen elszámolás, amennyiben a közúti baleset Romániában történt, a balesetben érintett valamennyi gépkocsit Romániában jegyezték be, mindegyiknek van érvényes biztosítása a baleset időpontjában, a baleset során csak gépkocsikban keletkezett kár.
A pénzügyi felügyelet számításai szerint az új rendszer bevezetése 10–12 százalékos drágulást eredményezhet a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacán, ám Birtalan József hangsúlyozta, az önszabályozási folyamat eredményeként az árak idővel csökkenhetnek.
A szakértő elmondta, a pénzügyi felügyelet készített egy tanulmányt, amely szerint
A különböző gépkocsi kategóriák, a bonus-malus besorolási rendszer változtatja a standard árakat, ezért a tanulmányban egy tizenkét hónapos B0 besorolású biztosítást vettek alapul, amely nem torzítja az árat, de így is kategóriánként tavaly januártól novemberig pár százalékos árcsökkenés érhető tetten.
– hangsúlyozta a biztosítási szakértő.
Fotó: Pinti Attila
Szerinte
„Ha szerződéses viszonyban van az ügyfél a biztosítótársággal, jobban megbízik annak a szolgáltatásaiban, szerződéskötés előtt tudatosabban választ, hajlandó esetleg többet fizetni a kötvényért, ha tudja, hogy a kárát az esetleges baleset után gyorsan és pontosan megtérítik. A káresemények rendezésére törvényes határidők vannak előírva, ám gondot jelent, hogy ezeket nem minden esetben tartják be, ezért a pénzügyi felügyelet kénytelen büntetni vagy megrovásba részesíteni a cégeket” – mutatott rá Birtalan József.
Jelenleg egyébként a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás a „legfurcsább” biztosítási termék, hiszen a többi biztosítással ellentétben ezt általában az ügyfél nem magának vásárolja csak azért, hogy legyen egy papír a gépkocsiban, amit fel lehet mutatni, ha kéri a rendőr. Így a minőség senkit nem érdekel, a többség a legolcsóbb ajánlat alapján dönt. A szakértő abban bízik, hogy a módosítás életbelépése rendezi ezt a helyzetet.
Cristian Roșu, az ASF alelnöke az Economica.net gazdasági portálnak úgy nyilatkozott,
A közvitára bocsátott tervezethez 122 oldalnyi észrevétel futott be, de ezek mindössze egy százaléka érinti a közvetlen elszámolásra vonatkozó cikkelyeket. A dokumentumot a külügyminisztériumnak kell láttamoznia, majd napirendre kerülhet a kormányülésen.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!