Fotó: Pinti Attila
Döntéshozó kamaraként megszavazta pénteki ülésén a bukaresti képviselőház a sürgősségi állapot idején foganatosított intézkedések által leginkább érintett gazdasági társaságoknak és természetes személyeknek szánt kedvezményekről szóló tervezetet. Az intéskedések nagy érvágást jelenthetnek az állami költségvetésnek.
2020. április 03., 20:552020. április 03., 20:55
2020. április 03., 22:382020. április 03., 22:38
A javaslat 243 támogató és 81 ellenszavazatot kapott, hárman tartózkodtak. A jogszabály többek között kimondja, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek a romániai koronavírus-járvány miatt kénytelenek voltak leállítani tevékenységüket, vagy folyó hónapban legalább 15 százalékkal csökkentek bevételeik az elmúlt két hónap átlagához képest, 2020 márciusától számítva három hónapig halaszthatják a munkáltató által visszatartott társadalombiztosítási járulékok befizetését.
A kedvezmény azzal a feltétellel vehető igénybe, hogy a munkáltató vállalja, a törvény életbe lépésétől számított legalább 12 hónapig nem bontja fel a 2020. március 1-jén érvényben volt munkaszerződéseket. A javaslat azt is leszögezi, hogy a gazdasági társaságoknak nem kell kamatot és késedelmi pótlákot fizetniük a befizetés halasztásának időszakára.
A tervezet előírja azt is, hogy azok a természetes személyek, akiket közvetett vagy közvetlen módon érintettek a szükségállapot idején hozott hatósági intézkedések, valamint azok a gazdasági társaságok, amelyek kénytelenek voltak leállítani tevékenységüket, vagy folyó hónapban legalább 15 százalékkal csökkentek a bevételeik az elmúlt két hónap átlagához képest, a törvény életbe lépésétől számított három hónapig elhalaszthatják a közüzemi számlák – víz- és csatornázási díj, áram- és gázszolgáltatás, szemételszállítás, telefon-, internet- és kábeltévé-szolgáltatás díja – fizetését.
Az e három hónap alatt esedékes összeget részletekben kell majd befizetniük az időszak lejárta utáni 12 hónapban. Kamatot és késedelmi pótlákot nem számolnak fel. Az ebből adódó esetleges bevételkiesést pótolandó a pénzügyminisztérium az állami kincstár révén 18 hónapos futamidejű, kamatmentes hiteleket bocsát a közüzemi szolgáltatók rendelkezésére – szerepel még az Agerpres hírügynökség által ismertetett tervezetben.
Kedvezőnek tartja a rendelkezéseket az RMDSZ
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a törvény megszavazása után úgy nyilatkozott, a szükségállapotra való tekintettel a parlament olyan intézkedéseket hozott, amelyek az állampolgárok és a vállalkozások érdekét egyaránt szem előtt tartják. A politikus kiemelte: azok a gazdasági szereplők, amelyeket súlyosan érint a járvány, kérésre mentesülhetnek a társadalombiztosítási járulék befizetése alól 3 hónapra. A háromhónapos befizetés értékének felét a következő 12 hónapban egyenlő részletekre osztva törlesztik, míg a fennmaradó 50 százalékot az állam fizeti, amennyiben a vállalkozás megtartja a 2020. március elsején nyilvántartott munkaszerződéseket legalább 12 hónapig. „Összeségében a törvény kedvező feltételeket teremt, ezért az RMDSZ megszavazta azt” – taglalta a frakcióvezető.
A törvény lehetővé teszi még, hogy a banki hitelekkel rendelkező jogi és természetes személyek egyaránt legfeljebb az év végégig felfüggeszthetik hiteltörlesztő részleteik fizetését. A képviselőház által elfogadott változat előnyösebb a hitelesek számára, mint a Ludovic Orban vezette kormány által múlt héten elfogadott hasonló sürgősségi kormányrendelet, hiszen a most elfogadott jogszabály szerint a felfüggesztés idején a kamatot nem tőkésítik, így jövő évtől a hiteltörlesztő részletek nem emelkednek, hanem csak a futamidő nő.
A jogszabályjavaslatot a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) bírálta, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD), a Pro Románia, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és az RMDSZ viszont támogatta. A kormánypárti politikusok populista, szavazathajhász kezdeményezésnek nevezték az előterjesztésben szereplő intézkedéseket, amelyekre szerintük nincs fedezet az állami költségvetésben. A PNL vezetői a képviselőházban lezajlott szavazás után bejelentették, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak, mert szerintük a jogszabály az alaptörvénybe ütközik. Független szakértők szerint a kedvezmények ugyancsak jelentős terhet rónak majd a büdzsére.
A képviselőház döntéshozó kamaraként szavazott a javaslatról, amely a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után hatályba lép, ha Klaus Johannis államfő kihirdeti.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
1 hozzászólás