Fotó: Gazprom/Facebook
Nagy-Bege Zoltán nem számított arra, hogy Európának ilyen gyors ütemben sikerül függetlenednie az orosz gáztól. Erről egy csütörtöki szakmai rendezvényen beszélt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2023. március 02., 17:132023. március 02., 17:13
2023. március 02., 17:162023. március 02., 17:16
A szakember elmondta, hogy tavaly a romániai és az európai gázfogyasztás is csökkent, az előző évhez képest több mint 20 százalékkal. Míg 2021-ben az Európai Unió teljes gázfogyasztásának több mint 40 százaléka származott orosz forrásból, a tavaly novemberi adatok azt mutatják, hogy a 2022-es év szintjén ez az arány 25 százalék alá csökkenhet. „Az is jó hír, hogy egyre nő az energiahatékonyságunk, kevesebbet fogyasztunk, és alternatívákat találtunk, ami csökkenti a kitettségünket ennek a forrásnak, amely az elmúlt 15-20 évben uralta a gázfogyasztást Európában” – jelentette ki az ANRE alelnöke.
Ehhez szerinte elsősorban a megújuló energiaforrásokba kell befektetnie, „ami lassanként megtörténik”. Emlékeztetett arra, hogy 2016 után több mint öt évig gyakorlatilag nem épült új megújulóenergia-termelő kapacitás Romániában. A múlt évtől azonban jelentősen, több mint 40 ezerre nőtt a fotovoltaikus rendszereket telepítő prosumerek száma, akik 2022-ben 400 megawattnál több villamosenergiát termeltek. Nagy-Bege szerint az idei év végére az áramtermelő-fogyasztók száma 140 ezerre, a termelőkapacitásuk pedig 1000 megawattra nőhet, ha a Környezetvédelmi Alap továbbra is támogatja a napelemrendszerek telepítését.
A szakember elmondta, hogy épülni fognak Romániában megújuló forrásokat használó nagy erőművek is, mert van erre befektetői érdeklődés. Az ANRE tavaly egész évben 880 megawatt termelői kapacitásra adott engedélyt, az idei év első két hónapjában pedig 200 megawattra.
Nagy-Bege meggyőződését fejezte ki, hogy a következő 20-30 évben a gáz még mindig fontos szerepet fog játszani Románia energiamixében. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az ország követni fogja az európai villamosítási trendet, mert szerinte a kontinens számára az egyetlen megoldást a megújulóenergia-termelés növelése, az áramfogyasztásra való átállás jelenti.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!