Fotó: Gazprom/Facebook
Nagy-Bege Zoltán nem számított arra, hogy Európának ilyen gyors ütemben sikerül függetlenednie az orosz gáztól. Erről egy csütörtöki szakmai rendezvényen beszélt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2023. március 02., 17:132023. március 02., 17:13
2023. március 02., 17:162023. március 02., 17:16
A szakember elmondta, hogy tavaly a romániai és az európai gázfogyasztás is csökkent, az előző évhez képest több mint 20 százalékkal. Míg 2021-ben az Európai Unió teljes gázfogyasztásának több mint 40 százaléka származott orosz forrásból, a tavaly novemberi adatok azt mutatják, hogy a 2022-es év szintjén ez az arány 25 százalék alá csökkenhet. „Az is jó hír, hogy egyre nő az energiahatékonyságunk, kevesebbet fogyasztunk, és alternatívákat találtunk, ami csökkenti a kitettségünket ennek a forrásnak, amely az elmúlt 15-20 évben uralta a gázfogyasztást Európában” – jelentette ki az ANRE alelnöke.
Ehhez szerinte elsősorban a megújuló energiaforrásokba kell befektetnie, „ami lassanként megtörténik”. Emlékeztetett arra, hogy 2016 után több mint öt évig gyakorlatilag nem épült új megújulóenergia-termelő kapacitás Romániában. A múlt évtől azonban jelentősen, több mint 40 ezerre nőtt a fotovoltaikus rendszereket telepítő prosumerek száma, akik 2022-ben 400 megawattnál több villamosenergiát termeltek. Nagy-Bege szerint az idei év végére az áramtermelő-fogyasztók száma 140 ezerre, a termelőkapacitásuk pedig 1000 megawattra nőhet, ha a Környezetvédelmi Alap továbbra is támogatja a napelemrendszerek telepítését.
A szakember elmondta, hogy épülni fognak Romániában megújuló forrásokat használó nagy erőművek is, mert van erre befektetői érdeklődés. Az ANRE tavaly egész évben 880 megawatt termelői kapacitásra adott engedélyt, az idei év első két hónapjában pedig 200 megawattra.
Nagy-Bege meggyőződését fejezte ki, hogy a következő 20-30 évben a gáz még mindig fontos szerepet fog játszani Románia energiamixében. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az ország követni fogja az európai villamosítási trendet, mert szerinte a kontinens számára az egyetlen megoldást a megújulóenergia-termelés növelése, az áramfogyasztásra való átállás jelenti.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!