A galaci kohászati kombinát Sanjeev Gupta brit üzletember érdekeltségi köréhez tartozik, a Liberty Steel Group része
Fotó: Libertysteelgroup.com
Csődmegelőzési eljárást kezdeményezett a legnagyobb romániai kohászati kombinát, a Liberty Galați – írja az Economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. március 04., 15:212025. március 04., 15:21
A gazdasági portál által idézett hivatalos tájékoztatás szerint a preventív intézkedés célja „az üzletmenet stabilizálása, a források felhasználásának optimalizálása és új beruházási lehetőségek megteremtése”.
„A jelenlegi piaci körülmények között (…) az eljárás lehetővé teszi a Liberty Galați számára, hogy a rendelkezésére álló valamennyi erőforrást működésének újraindítására és a termelés fenntartható szintre történő emelésére fordítsa” – nyilatkozta Radu Ionescu, a vállalat vezérigazgatója.
Korábban a vállalat több beszállítója kezdeményezte a fizetésképtelenségi eljárás megindítását, a béreket késve folyósítják, a termelést pedig kilenc hónappal ezelőtt leállították.
A szakszervezetekkel a hét elején lezajlott egyeztetés során a cégvezetés közölte, hogy a Liberty Steel túlélése az Exim Banktól igényelt hitel folyósításától függ – írja az MTI.
A második hitelrészlet késik, de arra számítunk, hogy rövidesen rendelkezésünkre fog állni, és újraindíthatjuk a termelést” – közölte a menedzsment az Economedia.ro megkeresésére.
A Duna menti Galacon található kohászati kombinátban 4500-an dolgoznak. 2021-ben a Liberty Galați Rt. még 9,372 milliárd lej árbevétel mellett 1,359 milliárd lej adózás előtti eredményt ért el, 2023-ban azonban már csak 3,656 milliárd lej volt az árbevétele és 2,247 milliárd lej veszteséggel zárta az évet.
A vállalat Sanjeev Gupta brit üzletember érdekeltségi köréhez tartozik, a Liberty Steel Group része.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!