Behajtani nehéz. Romániában az egyik legalacsonyabb GDP-arányosan a beszedett adók mennyisége
Fotó: Beliczay László
Nagyon nem működik az adók behajtása Romániában: az ország a GDP-arányos adóbeszedés tekintetében az utolsó előtti helyen áll az EU-ban.
2024. június 18., 21:032024. június 18., 21:03
Mindez a Friedrich Ebert Alapítvány Románia által bemutatott adatokból derül ki.
A kimutatás szerint Romániában képviselik az adók a legkisebb arányt a gazdaságban más uniós országokhoz képest, beleértve a közép- és kelet-európai országokat is.
Az országban az adók 2022-ben a bruttó hazai termék (GDP) 27 százalékát tették ki, ami jóval a 40 százalékos uniós átlag alatt van, de az Eurostat hivatalos adatai szerint a közép- és kelet-európai országok – Lengyelország (34 százalék), Magyarország (35 százalék), Bulgária (31 százalék) – átlagát is alulmúlják.
ugyanakkor hozzájárul ahhoz, hogy az állami hatóságok a költségvetési hiány fedezése érdekében hitelfelvételtől függjenek.
Emellett Románia adószerkezete is eltér a többi uniós országétól. Az országban ugyanis az adók inkább fogyasztásorientáltak, mint az EU többi országában. A fogyasztásra kivetett adók az összes beszedett adó 37 százalékát teszik ki Romániában, ami 10 százalékponttal több, mint az uniós átlag.
A legtöbb uniós országban a munkát progresszív módon adóztatják, ami az adóterhek igazságosabb elosztását eredményezi az alacsony és a magas jövedelműek között, míg Romániában egységes adókulcsot alkalmaznak, ami az alapítvány értékelése szerint inkább állandósítja a társadalmi egyenlőtlenségeket, mintsem csökkenti azokat.
A fogyasztási adók általában meglehetősen regresszívek, azaz arányosan nagyobb terhet rónak az alacsonyabb jövedelműekre, mint a magasabb jövedelműekre. Ezért az uniós országok inkább a közvetlen adókra támaszkodnak, például a tőke- vagy munkajövedelmekre kivetett adókra.
Ez azt jelenti, hogy egy olyan rendszerben, amely túlzottan a fogyasztási adókra támaszkodik, az adóteher arányosan nagyobb mértékben fogja terhelni a szerény jövedelműeket, mint a magas jövedelműeket.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!