Behajtani nehéz. Romániában az egyik legalacsonyabb GDP-arányosan a beszedett adók mennyisége
Fotó: Beliczay László
Nagyon nem működik az adók behajtása Romániában: az ország a GDP-arányos adóbeszedés tekintetében az utolsó előtti helyen áll az EU-ban.
2024. június 18., 21:032024. június 18., 21:03
Mindez a Friedrich Ebert Alapítvány Románia által bemutatott adatokból derül ki.
A kimutatás szerint Romániában képviselik az adók a legkisebb arányt a gazdaságban más uniós országokhoz képest, beleértve a közép- és kelet-európai országokat is.
Az országban az adók 2022-ben a bruttó hazai termék (GDP) 27 százalékát tették ki, ami jóval a 40 százalékos uniós átlag alatt van, de az Eurostat hivatalos adatai szerint a közép- és kelet-európai országok – Lengyelország (34 százalék), Magyarország (35 százalék), Bulgária (31 százalék) – átlagát is alulmúlják.
ugyanakkor hozzájárul ahhoz, hogy az állami hatóságok a költségvetési hiány fedezése érdekében hitelfelvételtől függjenek.
Emellett Románia adószerkezete is eltér a többi uniós országétól. Az országban ugyanis az adók inkább fogyasztásorientáltak, mint az EU többi országában. A fogyasztásra kivetett adók az összes beszedett adó 37 százalékát teszik ki Romániában, ami 10 százalékponttal több, mint az uniós átlag.
A legtöbb uniós országban a munkát progresszív módon adóztatják, ami az adóterhek igazságosabb elosztását eredményezi az alacsony és a magas jövedelműek között, míg Romániában egységes adókulcsot alkalmaznak, ami az alapítvány értékelése szerint inkább állandósítja a társadalmi egyenlőtlenségeket, mintsem csökkenti azokat.
A fogyasztási adók általában meglehetősen regresszívek, azaz arányosan nagyobb terhet rónak az alacsonyabb jövedelműekre, mint a magasabb jövedelműekre. Ezért az uniós országok inkább a közvetlen adókra támaszkodnak, például a tőke- vagy munkajövedelmekre kivetett adókra.
Ez azt jelenti, hogy egy olyan rendszerben, amely túlzottan a fogyasztási adókra támaszkodik, az adóteher arányosan nagyobb mértékben fogja terhelni a szerény jövedelműeket, mint a magas jövedelműeket.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!