2007. május 23., 00:002007. május 23., 00:00
A több programot is felsorakoztató folyamat minél gördülékenyebb lebonyolítása érdekében az ügynökség a régióbeli népszerűsítés mellett brüsszeli képviseletet is működtet a pályázat minél hatásosabb támogatására. Miklóssy Ferenc, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara általános alelnöke kiaknázatlan piacnak nevezte a romániait, amely ma már nem csak dimenziójával csábít, hanem növekvő igényeivel is. A Bihar Megyei Tanács képviseletében felszólaló Szabó Ödön tanácsos a partiumi megye által kínált beruházási és munkaerő-ajánlattal keltett érdeklődést. Ioan Lucian, a Bihar megyei Vállalkozói Szövetség elnöke afelől nyugtatta meg a jelen lévő vállalkozókat, hogy a vállalkozók már régóta egy nyelvet beszélnek, jócskán megelőzve a politikum tétova közeledési kísérleteit.
Élénk érdeklődés övezte a környezetvédelem műfajában elhangzó előadásokat is. Korodi Attila, az ország környezetvédelmi minisztere is aláhúzta: Románia környezetvédelmi fejlesztések terén 29,3 milliárd eurós piacot kínál. Hangsúlyozta: a lehetőség ugyanakkor kötelesség is, a 2004-ben útnak indított programok ugyanis remek üzleti lehetőséget kínálnak, de jelentős többletkiadásokat is rónak a román kormányra. Ezzel együtt az egyéb programok mellett az ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítése, a hulladékgazdálkodás, a távfűtési központok felújítása vállalkozókat vár akár közös, román–magyar felállásban is. Korodi felhívta a figyelmet: a rendelkezésre álló összegekről nem kormányszinten döntenek, hanem a helyi tanácsok, a befogadó közeg joga és felelőssége lesz a pénzalapok megfelelő hasznosítása. Kovács Kálmán, a magyar Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára a környezettudat örvendetes fejlődésével magyarázta a mentalitásbeli változásokat. Ma már egyre több vállalkozás kezeli a legfontosabb tényezők között a környezetvédelmi szempontokat, s e folyamat kiteljesedését egyfajta pozitív diszkrimináció érvényesítésével lehetne segíteni a különböző pályázatok elbírálásánál.
Borbély László, Románia fejlesztési, középítkezési és lakásügyi minisztere felhívást intézett a jelenlevőkhöz: jöjjenek, és költsék el azt a minden korábbinál nagyobb összeget, amit a bukaresti kormány különböző középítkezési programokra szán. „Közel 16 milliárd euró értékű munkálatok várnak kivitelezőre” – jelentette ki a tárcavezető, aki a hallgatóság soraiból érkező kérdésre adott válaszában kifejezte abbéli reményét, hogy 2013-ban autópályán, illetve gyorsforgalmi úton juthatunk el Budapestről Bukarestig.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.