Fotó: Haáz Vince
A nők és a férfiak nyugdíjkorhatárának kiegyenlítése része az országos helyreállítási tervben (PNRR) rögzített vállalásoknak – jelentette ki Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a Digi24 hírtelevíziónak adott szerda esti interjúban.
2023. március 16., 10:202023. március 16., 10:20
Ciolacut a műsorban arról kérdezték, milyen álláspontra helyezkedik az általa vezetett alakulat a nők és a férfiak nyugdíjkorhatárának kiegyenlítésével kapcsolatban. A PSD elnöke közölte: ez a helyreállítási tervben vállalt reformok egyike, amiről amúgy neki nem is volt tudomása, mert a PNRR-t „titkosították”, és neki a parlamentben kellett kérnie, hogy hozzáférhetővé tegyék a dokumentumot.
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
„A többi európai államhoz képest nálunk kisebb a várható élettartam, tehát nem alkalmazhatók ugyanazok a szabályok Romániában, mint Franciaországban” – idézte Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A PSD elnöke leszögezte: véleménye szerint előbb a várható élettartam növelésére kell koncentrálni, és csak ezt követően lehet a nyugdíjkorhatár emelését fontolgatni.
Újabb témában nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban: miközben egy nappal korábban a PNL a nyugdíjkorhatár 70 évre történő emelését helyezte kilátásba, Radu Oprea, a PSD szóvivője szerdán elmagyarázta, hogy miért nem lehet erre sort keríteni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!