Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az Országos Adóhatóság (ANAF) csak júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.
2024. július 23., 17:512024. július 23., 17:51
A 75 000 eurónál drágább autók tulajdonosainak az év végéig be kell jelenteniük a járművüket, az 500 000 eurónál drágább ingatlanokat szeptember végéig kell bevallani – derül ki az ANAF által közzétett, a nagy értékű javakra kivetett különadó, más néven „luxusadó” alkalmazásáról szóló dokumentumsorozatból.
A házakat és az autókat a 216-os nyomtatványon kell bevallani, a „nagy értékű ingó és ingatlan vagyonra kivetett különadó” esetében. Az ANAF a Hivatalos Közlönyben több rendeletet, határozatot és eljárást tett közzé a 216-os nyomtatvány kitöltésére vonatkozóan.
„Lakások esetében a különadót a lakóingatlan/épület értéke és az 500 000 eurós adómentes felső határ közötti különbségre alkalmazott 0,3 százalékos kulcs alkalmazásával számítják ki, autók esetében pedig ugyanezt a kulcsot alkalmazzák a gépkocsi beszerzési értéke és a törvény által előírt adómentes felső határ (75 000 euró) közötti különbségre” – magyarázzák az EY Románia szakemberei egy korábban közzétett tájékoztató anyagban.
– ez a 25 000 euró 0,3 százaléka, ami az autó értéke és a 75 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség.
„Ugyanezen elv alapján: egy 1 000 000 euró értékű ingatlan után évente 1 500 euró adót kell fizetni az államnak, azaz 0,3 százalékos kulcsot kell alkalmazni az ingatlan piaci értéke és az 500 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség által meghatározott összegre” – idézte az EY szakembereit a Business Magazin.
Mint ismeretes, a luxusadóról szóló törvény 2024. január 1-jétől lépett hatályba, a 2023 végén bejelentett adócsomaggal együtt, amely egy sor adóemelést és új adót irányzott elő, többek között a nagyvállalatok minimális forgalmi adóját vagy egyes termékek áfaemelését, illetve egyes adókedvezmények megszüntetését.
Multiadó, luxusadó, adókedvezmények megszüntetése – csak néhány azokból az intézkedésekből, amelyektől a román kormány az állami költségvetésben tátongó hiány csökkentését reméli.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!