Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az Országos Adóhatóság (ANAF) csak júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.
2024. július 23., 17:512024. július 23., 17:51
A 75 000 eurónál drágább autók tulajdonosainak az év végéig be kell jelenteniük a járművüket, az 500 000 eurónál drágább ingatlanokat szeptember végéig kell bevallani – derül ki az ANAF által közzétett, a nagy értékű javakra kivetett különadó, más néven „luxusadó” alkalmazásáról szóló dokumentumsorozatból.
A házakat és az autókat a 216-os nyomtatványon kell bevallani, a „nagy értékű ingó és ingatlan vagyonra kivetett különadó” esetében. Az ANAF a Hivatalos Közlönyben több rendeletet, határozatot és eljárást tett közzé a 216-os nyomtatvány kitöltésére vonatkozóan.
„Lakások esetében a különadót a lakóingatlan/épület értéke és az 500 000 eurós adómentes felső határ közötti különbségre alkalmazott 0,3 százalékos kulcs alkalmazásával számítják ki, autók esetében pedig ugyanezt a kulcsot alkalmazzák a gépkocsi beszerzési értéke és a törvény által előírt adómentes felső határ (75 000 euró) közötti különbségre” – magyarázzák az EY Románia szakemberei egy korábban közzétett tájékoztató anyagban.
– ez a 25 000 euró 0,3 százaléka, ami az autó értéke és a 75 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség.
„Ugyanezen elv alapján: egy 1 000 000 euró értékű ingatlan után évente 1 500 euró adót kell fizetni az államnak, azaz 0,3 százalékos kulcsot kell alkalmazni az ingatlan piaci értéke és az 500 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség által meghatározott összegre” – idézte az EY szakembereit a Business Magazin.
Mint ismeretes, a luxusadóról szóló törvény 2024. január 1-jétől lépett hatályba, a 2023 végén bejelentett adócsomaggal együtt, amely egy sor adóemelést és új adót irányzott elő, többek között a nagyvállalatok minimális forgalmi adóját vagy egyes termékek áfaemelését, illetve egyes adókedvezmények megszüntetését.
Multiadó, luxusadó, adókedvezmények megszüntetése – csak néhány azokból az intézkedésekből, amelyektől a román kormány az állami költségvetésben tátongó hiány csökkentését reméli.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Románia jelenleg 2,878 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 90,79 százalékos, ami azt jelenti, hogy az ország több mint 70 nappal a tervezettnél korábban teljesítette a földgáztárolási célját.
Elképesztő, 3000 lejt közelítő összegbe is belekerülhet egy igazolás, amelyet a nyugdíj újraszámításához megkövetelnek az állami hatóságok, emiatt a munkaügyi minisztérium a Versenytanácshoz fordul.
Az idei év első hat hónapjában 834 800 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 19,9 százalékkal (138 800 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adataiból.
Éjszakánként és személyenként 38 lejes kezdőáron kínál szállást a turistáknak a román tengerparti hotelek egy része a szeptember 1–30. között zajló Tengerpart mindenkinek elnevezésű program keretében.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.
A nyár eleje óta a sofőr, a menedzser és az egészségügyi asszisztens posztok szerepelnek a három legkeresettebb állás között – derül ki egy online munkaerő-közvetítő platform friss elemzéséből.
Az OTP Bank Románia ügyfelei a bankjuk által kibocsátott bankkártyákat a továbbiakban a Transilvania Bank automatáinál is ugyanazon költségfeltételek mellett használhatják, mint az OTP ATM-jeinél – tájékoztatott szerdán a kolozsvári székhelyű pénzintézet.
szóljon hozzá!