Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az Országos Adóhatóság (ANAF) csak júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.
2024. július 23., 17:512024. július 23., 17:51
A 75 000 eurónál drágább autók tulajdonosainak az év végéig be kell jelenteniük a járművüket, az 500 000 eurónál drágább ingatlanokat szeptember végéig kell bevallani – derül ki az ANAF által közzétett, a nagy értékű javakra kivetett különadó, más néven „luxusadó” alkalmazásáról szóló dokumentumsorozatból.
A házakat és az autókat a 216-os nyomtatványon kell bevallani, a „nagy értékű ingó és ingatlan vagyonra kivetett különadó” esetében. Az ANAF a Hivatalos Közlönyben több rendeletet, határozatot és eljárást tett közzé a 216-os nyomtatvány kitöltésére vonatkozóan.
„Lakások esetében a különadót a lakóingatlan/épület értéke és az 500 000 eurós adómentes felső határ közötti különbségre alkalmazott 0,3 százalékos kulcs alkalmazásával számítják ki, autók esetében pedig ugyanezt a kulcsot alkalmazzák a gépkocsi beszerzési értéke és a törvény által előírt adómentes felső határ (75 000 euró) közötti különbségre” – magyarázzák az EY Románia szakemberei egy korábban közzétett tájékoztató anyagban.
– ez a 25 000 euró 0,3 százaléka, ami az autó értéke és a 75 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség.
„Ugyanezen elv alapján: egy 1 000 000 euró értékű ingatlan után évente 1 500 euró adót kell fizetni az államnak, azaz 0,3 százalékos kulcsot kell alkalmazni az ingatlan piaci értéke és az 500 000 eurós adómentes küszöbérték közötti különbség által meghatározott összegre” – idézte az EY szakembereit a Business Magazin.
Mint ismeretes, a luxusadóról szóló törvény 2024. január 1-jétől lépett hatályba, a 2023 végén bejelentett adócsomaggal együtt, amely egy sor adóemelést és új adót irányzott elő, többek között a nagyvállalatok minimális forgalmi adóját vagy egyes termékek áfaemelését, illetve egyes adókedvezmények megszüntetését.
Multiadó, luxusadó, adókedvezmények megszüntetése – csak néhány azokból az intézkedésekből, amelyektől a román kormány az állami költségvetésben tátongó hiány csökkentését reméli.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!