Lesz gáz? Burduja szerint már jövő héten megkezdődik a gáztározók feltöltése
Fotó: Romgaz
Románia közel egymilliárd köbméter gázzal a tárolókban zárja le a hideg évszakot, és március 12-től egyes tárolókban újraindul a betáplálási ciklus – vont mérleget szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. március 06., 09:572025. március 06., 09:57
„Románia közel egymilliárd köbméter gázzal a tárolókban zárja le a hideg évszakot, és amint arról tájékoztattak, március 12-től egyes tárolókban újraindul a betáplálási ciklus. Elkezdjük tehát a tárolók feltöltését. Ráadásul március hónapban az ANM-től kapott információk és az előrejelzések szerint az átlaghőmérséklet magasabb lesz, mint az előző években” – idézte az energiaügyi tárca vezetőjét az Agerpres hírügynökség.
Arra a kérdésre, hogy mi Románia politikája, tekintettel arra, hogy európai szinten vita folyik arról, hogy fenn kell-e tartani a tárolókapacitás 90 százalékának megfelelő tárolási kötelezettséget, a miniszter így válaszolt:
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
„A mi szempontunkból nem annyira maga a kötelezettség vagy a teljes cél számított és számít ma is, hanem a raktárak kihasználtsága. Ez az, amiben a Depogaz hibáztatható, és ezt az ellenőrző testület jelentése is tükrözte. Hiába van egy összcélkitűzés, amit teljesítettek, és nekünk, minisztériumi szinten ez volt a feladatunk, hogy gondoskodjunk a célok teljesítéséről – és február 1-jén teljesítették –, ha technikai okokból nem tudnak egy bizonyos lelőhelyről naponta egy bizonyos gázmennyiségnél többet kitermelni” – tette hozzá a tárcavezető.
Szintén 2023-tól a minimális felhalmozási szakaszokat februárra, májusra, júliusra és szeptemberre vonatkozó közbenső célértékekkel határozták meg, hogy november 1-jére a minimális készletképzési kötelezettséget a nemzeti tárolókapacitás 100 vagy 90 százalékában teljesítsék.
A 2025-ös évre vonatkozóan a felhalmozási szakaszokat a Bizottság 2024. november 29-i 2024/2995/EU rendeletével összhangban állapították meg, amely a készletképzési ütemtervet a 2025-re vonatkozó közbenső célértékekkel határozza meg minden olyan tagállam számára, amelynek területén földalatti gáztárolók vannak, amelyek közvetlenül összeköttetésben állnak a piacával, az alábbiak szerint:
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!