Ígéret. Burduja szerint a rezsiköltségek nem nőnek meg nagyon az ársapka megszűnte után sem
Fotó: Jakab Mónika
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. február 10., 14:012025. február 10., 14:01
2025. február 10., 14:052025. február 10., 14:05
Burduja a korábbi kormányzati ígéreteket megismételve kijelentette, hogy az energia- és gázárplafon-rendszer március 31. után is folytatódik a kiszolgáltatott fogyasztók számára. A többi romániai lakos számára azonban „ésszerű” mértékben emelkednek a számlák.
Sebastian Burduja elmondta, hogy
„Úgy vélem, hogy ezen a héten – legkésőbb a jövő héten – végleges megbeszélésre és döntésre kerül sor. Az alapforgatókönyv, amelyhez ragaszkodom, ennek a rendszernek a folytatása, amely méltányos árakat biztosított a románok számára, és európai szinten versenyképes: negyedik legolcsóbb gáz, ötödik legolcsóbb áram. Ezek az árak megvédték a románokat, és ami még fontosabb, a rendszer hónapról hónapra kiszámíthatóságot is biztosított. Amióta miniszter vagyok, ezeket a fogyasztási küszöbértékeket alkalmazom. Egyáltalán nem avatkoztam bele a rendszer működésébe” – mondta Sebastian Burduja hétfőn a Digi24 hírcsatornának.
Mivel az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) honlapján több ajánlat is megjelent, köztük egy hatalmas, 8,38 lej/kWh-s ajánlat is,
„Az ilyen jellegű ajánlatok olyan szolgáltatóktól származnak, akik nem akarják megtartani ügyfeleiket. Bel kell menni az ANRE weboldalára, és ki kell választani a legjobb ajánlatot. Romániában nagyon könnyű szolgáltatót váltani. Nagyon kevés időt vesz igénybe, és online történik. Senki sem tart minket egy szerződés fogságában. Ha egy romániai polgár ilyen ajánlatot kap, azt javaslom, hogy azonnal kattintson az ANRE honlapjára, és váltson szolgáltatót” – tette hozzá Burduja úr.
Hozzátette, hogy
„Ha azokról a romániai polgárokokról beszélünk, akik már most is 1,3 lej/kWh-t fizetnek, mármint az áramért, és valamivel magasabb, 300 kWh feletti havi fogyasztásuk van, nem számítok arra, hogy a számlájuk emelkedni fog, sőt bizonyos ajánlatok esetén még az is lehet, hogy olcsóbb lesz” – vélekedett.
„Ha azokról beszélünk, akik a legalacsonyabb árat fizetik, egy olyan szinten, amelyet valószínűleg túl alacsonyan állapítottak meg, mert még az energiaválság előtt sem alkalmazták ezt a 0,68 lej/kWh-s tarifát, nos, ott némi emelkedést láthatunk majd. Ha viszont kiszolgáltatottak, akkor biztosan támogatni fogják őket, hogy ne legyen számukra teher a számla.
Ha nem veszélyeztetettek, akkor 17 lejes, 20 lejes havi villanyszámla-emelésről lehet szó, ami nem lehet teher olyasvalaki számára, aki nem él energiaszegénységben” – mondta az energiaügyi miniszter.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
1 hozzászólás