Ígéret. Burduja szerint a rezsiköltségek nem nőnek meg nagyon az ársapka megszűnte után sem
Fotó: Jakab Mónika
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. február 10., 14:012025. február 10., 14:01
2025. február 10., 14:052025. február 10., 14:05
Burduja a korábbi kormányzati ígéreteket megismételve kijelentette, hogy az energia- és gázárplafon-rendszer március 31. után is folytatódik a kiszolgáltatott fogyasztók számára. A többi romániai lakos számára azonban „ésszerű” mértékben emelkednek a számlák.
Sebastian Burduja elmondta, hogy
„Úgy vélem, hogy ezen a héten – legkésőbb a jövő héten – végleges megbeszélésre és döntésre kerül sor. Az alapforgatókönyv, amelyhez ragaszkodom, ennek a rendszernek a folytatása, amely méltányos árakat biztosított a románok számára, és európai szinten versenyképes: negyedik legolcsóbb gáz, ötödik legolcsóbb áram. Ezek az árak megvédték a románokat, és ami még fontosabb, a rendszer hónapról hónapra kiszámíthatóságot is biztosított. Amióta miniszter vagyok, ezeket a fogyasztási küszöbértékeket alkalmazom. Egyáltalán nem avatkoztam bele a rendszer működésébe” – mondta Sebastian Burduja hétfőn a Digi24 hírcsatornának.
Mivel az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) honlapján több ajánlat is megjelent, köztük egy hatalmas, 8,38 lej/kWh-s ajánlat is,
„Az ilyen jellegű ajánlatok olyan szolgáltatóktól származnak, akik nem akarják megtartani ügyfeleiket. Bel kell menni az ANRE weboldalára, és ki kell választani a legjobb ajánlatot. Romániában nagyon könnyű szolgáltatót váltani. Nagyon kevés időt vesz igénybe, és online történik. Senki sem tart minket egy szerződés fogságában. Ha egy romániai polgár ilyen ajánlatot kap, azt javaslom, hogy azonnal kattintson az ANRE honlapjára, és váltson szolgáltatót” – tette hozzá Burduja úr.
Hozzátette, hogy
„Ha azokról a romániai polgárokokról beszélünk, akik már most is 1,3 lej/kWh-t fizetnek, mármint az áramért, és valamivel magasabb, 300 kWh feletti havi fogyasztásuk van, nem számítok arra, hogy a számlájuk emelkedni fog, sőt bizonyos ajánlatok esetén még az is lehet, hogy olcsóbb lesz” – vélekedett.
„Ha azokról beszélünk, akik a legalacsonyabb árat fizetik, egy olyan szinten, amelyet valószínűleg túl alacsonyan állapítottak meg, mert még az energiaválság előtt sem alkalmazták ezt a 0,68 lej/kWh-s tarifát, nos, ott némi emelkedést láthatunk majd. Ha viszont kiszolgáltatottak, akkor biztosan támogatni fogják őket, hogy ne legyen számukra teher a számla.
Ha nem veszélyeztetettek, akkor 17 lejes, 20 lejes havi villanyszámla-emelésről lehet szó, ami nem lehet teher olyasvalaki számára, aki nem él energiaszegénységben” – mondta az energiaügyi miniszter.
Minden idők második legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányával zárta Románia 2024-et – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A romániai piacról való kivonulást fontolgatja a holland FrieslandCampina, amely Romániában a Napolact márkát birtokolja: a cég tanácsadót bízott meg az üzletág értékesítésének vizsgálatával.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza.
2024-ben országszerte összesen 83 012 céget töröltek a cégjegyzékből Romániában, 16,52 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Idén januárban 4 696 568 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 6781-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2752 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A romániai kiskereskedelem a pragmatizmus és az élvezetek iránti vágy kombinációját tükrözi – derül ki a romániai fogyasztói szokások átfogó elemzéséből, amelyet a Footprints AI romániai technológiai vállalat készített.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke pénteken bejelentette, hogy részt fog venni február 10-én a nagy hipermarketláncok által elkövetett „visszaélések” elleni tüntetésen, és csatlakozásra szólította fel a lakosságot.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az eurómilliárdok nem fognak megérkezni – írja véleménycikkében Cristian Popa.
1 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)