Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint 2024 végéig 250 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adhatnak át Romániában.
2023. szeptember 11., 10:052023. szeptember 11., 10:05
A szállításügyi tárcavezető vasárnap a Prima News egyik televíziós műsorában felidézte: 10,6 milliárd euró értékben kötöttek szerződéseket, melyek révén idén és jövőre is legkevesebb 100-100 kilométernyi új útszakasz készülhet el.
– jelentette ki Sorin Grindeanu. Aki szerint idén újabb 31 km készül el a Craiova–Piteşti között húzódó gyorsforgalmi útból. „Legtöbb tíz napon belül” Erdélyben elkészül a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 14 kilométeres szakasz, mely az észak-erdélyi sztráda része, és amellyel Románia átlépi az 1000 kilométeres „lélektani határt” az átadott autópályák és gyorsforgalmi utak összhosszát tekintve.
Mint ismeretes, a 15,7 kilométer hosszú szakasz elkészülte közvetlen sztrádaösszeköttetést biztosítana Marosvásárhely és Kolozsvár (Gyalu) között.
Sorin Grindeanu a bukaresti sztrádakörgyűrű állásával folytatta a felsorolást: elmondása szerint két, egyaránt 35 kilométeres szakaszt még idén ősszel befejezhetnek, „és akkor könnyebb lesz”. De hamarosan elkészül az A0-ás többi része is: úgy fogalmazott, jövő év májusáig Craiova és Konstanca között már folyamatosan gyorsforgalmin-sztrádán lehet majd közlekedni.
A szociáldemokrata tárcavezető a Nagyszeben–Piteşti-sztráda állásáról is beszámolt: a munkálatok 50 százalékban elkészültek a Piteşti-Curtea de Argeş közötti, mintegy 30 kilométeres szakaszon, és – bár egyelőre visszafogott e tekintetben – akár „kellemes meglepetés” is érhet minket azáltal, hogy jövő év végéig befejezik, annak ellenére, hogy az építő 2025-ös határidőt kapott.
Kártérítés a schengeni vétó és az ukrán teherautók miatt?
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint Románia kész kártérítést követelni a fuvarozó cégek által elszenvedett veszteségek miatt, melyeket a schengeni övezetbe való felvétel elutasítása okozott. A tárcavezető vasárnap a Prima News tévéműsorában kijelentette: Ausztria vétója óriási pénzkiesést eredményezett, ez a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 2 százalékával egyenlő. Grindeanu elmondta, tájékoztatták minderről Adina Vălean közlekedésért felelős uniós biztost. Akinek azt is jelezték, hogy az ukrajnai teherfuvarozók „elözönlötték” a határ menti román utakat, amelyek állapota jelentősen romlott emiatt, ezért útjavításra is pénzt kértek az EU-tól.
Még ebben az évben befejeződhet az A3-as autópályát a nagyváradi körgyűrűvel összekötő út építése – jelentette ki a munkálatok helyszínén kedden a szállításügyi miniszter.
A szállításügyi miniszter szerint jövő év végéig legalább 200 kilométer új sztrádaszakaszt adnak át a forgalomnak, az optimista forgatókönyv szerint azonban akár 300 kilométer autópálya is elkészülhet.
Év végéig átadhatják a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Maroskeceés Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométeres szakaszát – jelentette be a közlekedési miniszter.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!