Fotó: Haáz Vince
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint 2024 végéig 250 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adhatnak át Romániában.
2023. szeptember 11., 10:052023. szeptember 11., 10:05
A szállításügyi tárcavezető vasárnap a Prima News egyik televíziós műsorában felidézte: 10,6 milliárd euró értékben kötöttek szerződéseket, melyek révén idén és jövőre is legkevesebb 100-100 kilométernyi új útszakasz készülhet el.
– jelentette ki Sorin Grindeanu. Aki szerint idén újabb 31 km készül el a Craiova–Piteşti között húzódó gyorsforgalmi útból. „Legtöbb tíz napon belül” Erdélyben elkészül a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 14 kilométeres szakasz, mely az észak-erdélyi sztráda része, és amellyel Románia átlépi az 1000 kilométeres „lélektani határt” az átadott autópályák és gyorsforgalmi utak összhosszát tekintve.
Mint ismeretes, a 15,7 kilométer hosszú szakasz elkészülte közvetlen sztrádaösszeköttetést biztosítana Marosvásárhely és Kolozsvár (Gyalu) között.
Sorin Grindeanu a bukaresti sztrádakörgyűrű állásával folytatta a felsorolást: elmondása szerint két, egyaránt 35 kilométeres szakaszt még idén ősszel befejezhetnek, „és akkor könnyebb lesz”. De hamarosan elkészül az A0-ás többi része is: úgy fogalmazott, jövő év májusáig Craiova és Konstanca között már folyamatosan gyorsforgalmin-sztrádán lehet majd közlekedni.
A szociáldemokrata tárcavezető a Nagyszeben–Piteşti-sztráda állásáról is beszámolt: a munkálatok 50 százalékban elkészültek a Piteşti-Curtea de Argeş közötti, mintegy 30 kilométeres szakaszon, és – bár egyelőre visszafogott e tekintetben – akár „kellemes meglepetés” is érhet minket azáltal, hogy jövő év végéig befejezik, annak ellenére, hogy az építő 2025-ös határidőt kapott.
Kártérítés a schengeni vétó és az ukrán teherautók miatt?
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint Románia kész kártérítést követelni a fuvarozó cégek által elszenvedett veszteségek miatt, melyeket a schengeni övezetbe való felvétel elutasítása okozott. A tárcavezető vasárnap a Prima News tévéműsorában kijelentette: Ausztria vétója óriási pénzkiesést eredményezett, ez a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 2 százalékával egyenlő. Grindeanu elmondta, tájékoztatták minderről Adina Vălean közlekedésért felelős uniós biztost. Akinek azt is jelezték, hogy az ukrajnai teherfuvarozók „elözönlötték” a határ menti román utakat, amelyek állapota jelentősen romlott emiatt, ezért útjavításra is pénzt kértek az EU-tól.
Még ebben az évben befejeződhet az A3-as autópályát a nagyváradi körgyűrűvel összekötő út építése – jelentette ki a munkálatok helyszínén kedden a szállításügyi miniszter.
A szállításügyi miniszter szerint jövő év végéig legalább 200 kilométer új sztrádaszakaszt adnak át a forgalomnak, az optimista forgatókönyv szerint azonban akár 300 kilométer autópálya is elkészülhet.
Év végéig átadhatják a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Maroskeceés Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométeres szakaszát – jelentette be a közlekedési miniszter.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!