Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium. Egy kormányhatározathoz fűzött háttéranyag szerint az energiaügyi minisztérium szakértői hangsúlyozzák, hogy fennáll az országos villamosenergia-rendszer túlterhelésének valós kockázata, ami műszaki hibákhoz, áramkimaradásokhoz vagy az áramellátás hosszantartó megszakadásához vezethet.
2024. december 11., 16:482024. december 11., 16:48
A Transelectrica adatai szerint Romániának nehézséget okoz energiafogyasztásának fedezése a nap- és szélmentes időszakokban, amikor a megújuló energiaforrások (nap- és szélerőművek) nem állnak rendelkezésre. Például december 9-én, hétfőn 17 óra körül az áramfogyasztás elérte a közel 8500 MW-ot, míg a belföldi termelés mindössze 6300 MW volt. Ez azt jelentette, hogy az energiaszükséglet negyedét importból fedezték.
– figyelmeztetnek a szakemberek.
Sebastian Burduja energiaügyi minisztert a Digi24 hírcsatorna műsorában faggatták arról, hogy valóban ennyire súlyos-e a helyzet.
„A fogyasztásunkat abból kell fedeznünk, amit mi termelünk, plusz esetleg abból, amit importálunk. Igaz, hogy amikor fúj a szél, amikor süt a nap, ezek segítenek nekünk. Ugyanakkor az importra is támaszkodunk, a víztározókban lévő vízkészlet és a szénkészlet körültekintő kezelésére támaszkodva.
– fejtette ki Sebastian Burduja.
Az energiaügyi miniszter azt is kifejtette, hogy ez hosszú távon nem lenne megfelelő megoldás, mert „a strukturális és alapvető probléma az, hogy
Ráadásul a túlzott szárazság miatt az egész közép-kelet-európai régió elég magas költségekkel küzd.
„Száraz év volt, és ez hatással volt a vízenergia-termelésre, többek között Romániában is, ugyanakkor idén nem részesültünk a tavalyi szinten a szélenergia-hozzájárulásból. Ennek fényében a világ az energiát hajszolja ebben a régióban, és mivel nem integrált európai piacról van szó, az Ausztria és Szlovákia közötti, tehát az Európa közepén lévő tranzitzónák közötti összeköttetések hiánya az egész régióra árnyomást gyakorolt. Az energiabiztonság tekintetében nem szabad másoktól függenünk, és az egyetlen megoldás arra, hogy középtávon alacsonyabb legyen a számlák értéke, az új termelési kapacitásokba való beruházás” – szögezte le Sebastian Burduja.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!