Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Trump

Globális gazdasági konfliktus. Ursula von der Leyen a világgazdaságra mért súlyos csapásnak nevezte a Trump által bejelentett vámokat

Fotó: X/Ursula von der Leyen

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút, amely az infláció felpörgésével és a növekedés megtorpanásával fenyeget.

Krónika

2025. április 03., 09:302025. április 03., 09:30

2025. április 03., 10:432025. április 03., 10:43

A Reuters szerint a Fehér Ház Rózsakertjének derűs háttere előtt szerdán bejelentett átfogó vámok azonnal zavarokat váltottak ki a világpiacokon, és elítélő nyilatkozatokat váltottak ki más vezetők részéről, akik most azzal szembesülnek, hogy a globális rendet alakító kereskedelmi liberalizáció évtizedei véget értek.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a világgazdaságra mért súlyos csapásnak nevezte a vámokat .

„Legyünk tisztában a hatalmas következményekkel: a világgazdaság masszívan szenvedni fog, a bizonytalanság spirálba kerül, és további protekcionizmus erősödését váltja ki. A következmények szörnyűek lesznek emberek milliói számára világszerte” – jelentette ki.

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy

Trump vámjai hatással lesznek a fogyasztókra és a vállalkozásokra, akik és amelyek megfizetik az áruk többletköltségét az ilyen intézkedések érvényesítését követően.

„Ezt azonnal érezni fogják [a fogyasztók], különösen a legkiszolgáltatottabb polgárokat sújtja” – mondta, hozzátéve, hogy „minden vállalkozás, kicsi és nagy, az első naptól kezdve szenvedni fog”. Von der Leyen sajnálatát fejezte ki a vámok széleskörű jellege miatt is, ami drámai hatással lesz a kereskedelmi kapcsolatokra Európa „legrégebbi szövetségesével”.

„Az Egyesült Államokkal való üzletkötés költségei drasztikusan meg fognak nőni” – mondta. „Ráadásul úgy tűnik, hogy nincs rend a rendetlenségben – nincs világos út a kialakuló bonyolult helyzetben és káoszban, mivel az összes jelentős kereskedelmi partnert sújtja a változás” – tette hozzá.

korábban írtuk

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Von der Leyen a Trump-vámokra válaszul hozott ellenintézkedésekről is beszélt, mondván, hogy

Európa „már véglegesíti az első intézkedéscsomagját válaszul az első acélvámokra”, és további ellenintézkedésekre készül, ha a tárgyalások kudarcot vallanak.

„Tudom, hogy sokan úgy érzik, cserbenhagyta önöket legrégebbi szövetségesünk” – mondta. „Fel kell készülnünk arra, hogy ennek elkerülhetetlenül hatása lesz” – mutatott rá. Nyilatkozatának zárásaként von der Leyen hangsúlyozta, hogy Európa egységesen lép fel.

Idézet
Mi [Európa] együtt vagyunk ebben a helyzetben: ha egyikünkkel szembeszállnak, akkor mindannyiunkkal szembeszállnak”

– mondta von der Leyen. „Az egységünk az erőnk” – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy Európa „a közvetlenül érintettek oldalán fog állni”, miután korábban megjegyezte, hogy a világ legsebezhetőbb országait sújtják a legmeredekebb vámok.

„Európa együtt áll ki – a vállalkozásokért, a polgárokért és minden európaiért, és továbbra is hidakat fogunk építeni mindazokkal, akik hozzánk hasonlóan fontosnak tartják a tisztességes és szabályokon alapuló kereskedelmet, mint a jólét alapját” – momdta von der Leyen.

A kínai kereskedelmi minisztérium elítélte az amerikai vámokat, és „határozott ellenintézkedéseket” ígért.

„A történelem bebizonyította, hogy a vámok emelése nem oldja meg az USA saját problémáit” – áll a közleményben. „Károsítja az USA érdekeit, miközben a globális gazdasági növekedést és az ipari és ellátási láncok stabilitását is veszélyezteti”.

A Pekinghez szorosan kötődő Global Times egyik véleménycikke „vámzsarolásnak” nevezte Trump bejelentését. Isiba Sigeru japán miniszterelnök is bírálta a vámokat. „Japán az az ország, amely a legnagyobb összegű beruházásokat eszközöl az Egyesült Államokba, ezért azon tűnődünk, hogy van-e értelme (Washingtonnak) egységes vámokat alkalmazni minden országra.

Idézet
Azt kell mérlegelnünk, hogy mi a legjobb Japán nemzeti érdekeinek. Minden lehetőséget az asztalra teszünk, amikor a leghatékonyabb választ mérlegeljük”

– szögezte le.

Mark Carney kanadai miniszterelnök sem maradt adós. „(Trump) megőrizte kapcsolatunk számos fontos elemét, a Kanada és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatot. De a fentaniltarifák továbbra is érvényben maradnak, ahogyan az acélra és az alumíniumra kivetett vámok is. Ellenintézkedésekkel fogunk harcolni ezek ellen a vámok ellen, megvédjük a munkavállalóinkat, és a G7-ek legerősebb gazdaságát fogjuk építeni” – mindta a kormányfő.

A brazil külügyminisztérium szerint „a brazil kormány sajnálatát fejezi ki az észak-amerikai kormány döntése miatt, miszerint további, legfeljebb 10 százalékos vámokat vet ki az összes brazil exportra, amely ebbe az országba irányul.

Idézet
A brazil kormány a jogos nemzeti érdekek védelmében minden lehetséges intézkedést értékel a kétoldalú kereskedelemben a kölcsönösség biztosítása érdekében, beleértve a Kereskedelmi Világszervezethez való fordulást is”

– hangsúlyozta.

Antony Albanese ausztrál miniszterelnök is megkérdőjelezte a vámok indokoltságát. „A (Trump) kormányzat vámjainak nincs logikai alapja, és ellentétes a két nemzet partnerségének alapjával. Ez nem egy barát cselekedete. A mai döntés tovább növeli a bizonytalanságot a világgazdaságban, és az amerikai háztartások számára drágítja a költségeket” – hangsúlyozta.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint „minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megállapodásra jussunk az Egyesült Államokkal, azzal a céllal, hogy elkerüljük a kereskedelmi háborút, amely elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára”.

A német vegyipar, amelynek az Egyesült Államok a legnagyobb exportpiaca, szerdán sürgette az EU-t, hogy „használja a fejét”, hangsúlyozva, hogy „az eszkaláció csak súlyosbítja a károkat”. A másik oldalon a Német Autóipari Szövetség (VDA) szerint az új vámok „csak veszteseket fognak teremteni”, és felszólította az EU-t, hogy „egységesen és a szükséges erővel lépjen fel, és továbbra is jelezze tárgyalási hajlandóságát”.

London ugyanakkor megfontoltabb. Jonathan Reynolds kereskedelmi miniszter bejelentette, hogy

az Egyesült Királyság megállapodást akar kötni az Egyesült Államokkal a vámok hatásának „enyhítésére”, és nem tervez azonnali megtorló intézkedéseket.

„Mivel az Egyesült Államok a legközelebbi szövetségesünk, a mi megközelítésünk az, hogy maradjunk nyugodtak, és kötelezzük el magunkat e megállapodás mellett, amely reményeink szerint enyhíti a szerdán bejelentett intézkedések hatását” – mondta.

Han Duk-szu ügyvivő dél-koreai elnök is beállt a bírálók sorába. „Mivel a globális kereskedelmi háború valósággá vált, a kormánynak minden képességét be kell vetnie a kereskedelmi válság leküzdésére” – mondta.

Trump vámjai a tőzsdéken is éreztették a hatásukat

Csütörtökön Ázsiában a hírre ébredve a japán Nikkei mutatója nyolc hónapos mélypontra esett, míg az amerikai és európai tőzsdei határidős részvények a hetek óta tartó volatilis kereskedést követően meredeken estek. Az amerikai részvények február közepe óta közel 5 billió dollár értéket veszítettek.

Kína, a világ második legnagyobb gazdasága, amely a Trump által korábban kivetett 20 százalékos vámon felül újabb 34 százalékos vámmal szembesült, sürgette az Egyesült Államokat, hogy haladéktalanul törölje a legújabb vámokat, és ellenintézkedéseket ígért.

Scott Bessent, az amerikai pénzügyminisztérium vezetője ugyanakkor felszólította a többi országot, hogy ne alkalmazzanak megtorló intézkedéseket, amelyek a fogyasztók számára drámaian magasabb árakat eredményezhetnek a kerékpároktól a borokig.

Idézet
Ha megtorlást alkalmazunk, az eszkalációhoz vezet”

– mondta Bessent a CNN-nek. Az Egyesült Államok közeli szövetségesei sem kerülték el Trump haragját, beleértve az Európai Uniót, amely 20 százalékos vámmal néz szembe, és Japánt, amelyet 24 százalékos vámmal sújtottak. A 10 százalékos alapvámok április 5-én lépnek hatályba, a magasabb, kölcsönös vámtételek pedig április 9-én.

A Fitch Ratings amerikai kutatási vezetője szerint a tényleges amerikai importadó-kulcs Trump alatt 22 százalékra emelkedett a 2024-es mindössze 2,5 százalékról. „Ezt a szintet utoljára 1910 körül láttuk” – mondta Olu Sonola egy nyilatkozatában.

Idézet
Ez nemcsak az amerikai gazdaság, hanem a világgazdaság számára is nagy változást jelent. Sok ország valószínűleg recesszióba kerül. A legtöbb előrejelzést ki lehet dobni az ajtón, ha ez a vámtétel hosszabb ideig fennmarad”

– mutatott rá.

A „kölcsönös” vámok Trump szerint választ jelentenek az amerikai árukra kivetett vámokra és egyéb nem vámjellegű akadályokra. Azzal érvelt, hogy az új vámok fellendítik a hazai feldolgozóipari munkahelyeket. „Évtizedeken át országunkat közeli és távoli nemzetek, barátok és ellenségek egyaránt kifosztották, megerőszakolták és kirabolták” – mondta Trump.

Közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a vámok lelassíthatják a világgazdaságot, növelhetik a recesszió kockázatát, és több ezer dollárral növelhetik a megélhetési költségeket az átlagos amerikai családok számára.

Trump büntetővámja megrázta a pénzügyi piacokat és azokat a vállalkozásokat, amelyek a múlt század közepe óta fennálló kereskedelmi megállapodásokra támaszkodnak. Kanadát és Mexikót, az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerét már most is 25 százalékos vámmal sújtják számos árucikk esetében, de a szerdai bejelentés alapján nem fognak további vámokat kivetni rájuk.

Közben még néhány republikánus képviselő is aggodalmát fejezte ki Trump agresszív kereskedelempolitikájával kapcsolatban. A szerdai bejelentés után néhány órával a szenátus 51-48 arányban megszavazta azt a jogszabályt, amely megszüntetné Trump kanadai vámtarifáit, és a republikánusok egy maroknyi képviselője szakított az elnökkel. A republikánusok által ellenőrzött amerikai képviselőházban azonban valószínűtlennek tartják a törvény elfogadását.

Trump vámjai bizonyos árukat „megkímélnek”

Trump vezető közgazdásza, Stephen Miran szerdán a Fox Businessnek azt mondta, hogy a vámok hosszú távon kedvezőek lesznek az Egyesült Államok számára, még akkor is, ha kezdetben némi fennakadást okoznak.

A kölcsönös vámok nem vonatkoznak bizonyos árukra, köztük a rézre, a gyógyszerekre, a félvezetőkre, a faanyagra, az aranyra, az energiára és „bizonyos ásványi anyagokra, amelyek nem állnak rendelkezésre az Egyesült Államokban” – olvasható a Fehér Ház tájékoztatójában.

Trump beszéde után egy rendeletet is aláírt, amely bezárja azt a kereskedelmi kiskaput, amelyet az alacsony értékű – legfeljebb 800 dolláos – csomagok Kínából történő vámmentes szállítására használtak, ez az úgynevezett „de minimis”.

A rendelet a Kínából és Hongkongból származó árukra vonatkozik, és május 2-án lép hatályba – közölte a Fehér Ház, amely szerint a lépés célja a fentanil Egyesült Államokba irányuló áramlásának megfékezése.

A kínai vegyipari gyártók a mexikói kartellek által a halálos kábítószer előállításához vásárolt nyersanyagok fő beszállítói, mondják az amerikai kábítószer-ellenes tisztviselők. A Reuters tavalyi vizsgálata kimutatta, hogy a kereskedők gyakran a de minimis szabályt kihasználva juttatják az Egyesült Államokba ezeket a vegyi anyagokat. Kína többször is tagadta bűnösségét.

Trump egyéb vámokat is tervez, amelyek a félvezetőket, gyógyszereket és potenciálisan kritikus ásványi anyagokat célozzák.

Korábban a nap folyamán a kormányzat közölte, hogy a Trump által a múlt héten bejelentett, az autóimportra kivetett külön vámok csütörtöktől lépnek hatályba. Trump korábban 25 százalékos vámokat vetett ki az acélra és az alumíniumra, és kiterjesztette azokat közel 150 milliárd dollár értékű feldolgozóipari termékre is.

A vámokkal kapcsolatos aggodalmak már eddig is lassították a gyártási tevékenységet világszerte, miközben az autók és más importált termékek értékesítését is serkentették, mivel a fogyasztók igyekeznek még az áremelkedés előtt vásárolni.

Trump vámjai a gyógyszeripart is nehéz helyzetbe hozzák

Eközben egy gyógyszeripari cég vezérigazgatója szerint Donald Trump elnök vámbejelentése drasztikusan érintheti a globális ellátási láncot. Gareth Sheridan, a Nutriband vezetője a BBC-nek elmondta, hogy cége fontos gyógyszereket, köztük kemoterápiás kezelésekhez szükségeseket, antibiotikumokat és fájdalomcsillapítókat gyárt Írországban.

Hozzátette, hogy

az amerikaiak negyede „lemondott a kezelésről” a költségek miatt, amelyek további 25 százalékkal emelkedhetnek, ami „rendkívüli terhet jelenthet a betegeknek”.

„Ha valaki a kemoterápia 25 százalékos drágulása miatt nem engedheti meg magának a kezelést, mi az alternatíva?” – mondta. „Végső soron az emberek meg fognak halni, és azért fognak meghalni, mert nem engedhetik meg maguknak az életet” – tette hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből